Eski bir iPhone’unuz mu vardı? Cihazların ‘kısıldığını’ iddia eden İngiltere’deki davadan ödeme alabilirsiniz | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Apple, İngiliz iPhone sahiplerinin arızalı pil iddiaları nedeniyle tazminat almasına yol açabilecek bir davayla karşı karşıya.

Dava, Tüketici şampiyonu Justin Gutmann’ın getirdiğiÇarşamba günü bir İngiltere mahkemesi tarafından onay verildi.

Bay Gutmann, teknoloji devinin 25 milyona kadar müşteriyi, bilgileri olmadan cihazlarını “kısıtlayarak” aldattığını iddia ediyor.

Davaya göre, bunu eski telefonların performansını zaman içinde azaltan yazılım güncellemeleri yoluyla yaptığını iddia ediyor.

Etkilendiği iddia edilen modeller arasında şunlar yer alıyor: iPhone 6, 6 Artı, 6S, 6S Artı, SE, 7 ve 7 Artı.

Bay Gutmann suçladı Elma İnsanları yedek piller veya tamamen yeni telefonlar için ödeme yapmaya etkili bir şekilde zorlayarak Birleşik Krallık’taki pazar hakimiyetini istismar etme.

Apple’ın “temelsiz” olarak tanımladığı dava başarılı olursa, tüm sahipler, etkilenen her model için tazminat alma hakkına sahip olacak.

Devamını oku:
iOS 17 hakkında bilmeniz gerekenler
iPhone 15 harika bir cihaz ancak yeniliğe ulaşmak zor

ABD’li firma, birkaç iPhone 6S modeli dışında cep telefonlarındaki herhangi bir pilin arızalı olduğunu şiddetle reddetti.

Bu gibi durumlarda ücretsiz pil değişimi teklif etti.

Bir açıklamada, “Hiçbir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak veya müşteri yükseltmelerini teşvik etmek için kullanıcı deneyimini kötüleştirmek için hiçbir zaman bir şey yapmadık ve yapmayacağız” dedi.

“Hedefimiz her zaman müşterilerimizin sevdiği ürünler yaratmak olmuştur ve iPhone’ların mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamak da bunun önemli bir parçasıdır.”

Daha önce Apple Pilleri zayıflayan eski iPhone’ların performansının yavaşladığını itiraf ettiancak bileşenlerini korumanın gerekli olduğunu söyledi.

‘Tüketici adaletine doğru büyük adım’

Apple, Bay Gutman’ın davasının düşürülmesini sağlamaya çalıştı ancak Rekabet Temyiz Mahkemesi davanın bir miktar “açıklık ve spesifiklikten” yoksun olduğunu söylemesine rağmen davanın devam edebileceğine karar verdi.

Bay Gutmann’ın hukuk ekibinden herhangi bir duruşma öncesinde sorunları çözmesi istendi ve kendisinin ayrıca finansman düzenlemelerini değiştirmesi de gerekebilir.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:31

Apple konektörü tekrar değiştiriyor

Davacı, mahkemenin kararını “tüketici adaletine doğru atılmış büyük bir adım” olarak nitelendirdi.

“Bu, milyonlarca tüketicinin hak ettiği tazminatı almasının önünü açıyor” diye ekledi.

Bay Gutman, orta nokta aralığı 853 milyon £ olmak üzere 1,6 milyar £’a kadar tazminat istiyor.

Apple daha önce ödeme yapmıştı Arizona’daki benzer bir davanın çözümü için 113 milyon dolar (93 milyon £)Ve Kaliforniya’ya başka bir yerleşim yeri için 500 milyon dolar (413 milyon £).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir