Erken yetişkinlik döneminde kendimi kaybolmuş hissettim, bu yüzden ‘çeyrek yaşam’ terimini çalışmanın odak noktası olarak buldum | Yaşam ve stil

WSatya Doyle Byock yaklaşık 20 yıl sonra eğitimini bitirdiğinde kendini uçurumdan aşağı atıyormuş gibi hissetti. Yetişkinlik tehlikeli derecede belirsiz görünüyordu. Şu anda 40 yaşında olan Byock, “20’li yaşlarımdaydım ve krizdeydim, etrafımda krizdeki arkadaşlarıma bakıyordum” diyor. Mezun arkadaşlarından yalnızca birkaçı gelecek hakkında net görüşlü görünüyordu, iş ya da daha fazla eğitim planlanmış durumdaydı. Geri kalanların “kesinlikle hiçbir fikri yoktu”.

Byock, mezun olduktan sonra yurtdışında, Kolombiya’daki bir hapishanede, Sri Lanka’daki tsunami yardımında gönüllü olarak çalıştı ve ardından Portland’daki bir yazılım startup’ında proje yöneticisi olarak işe başladı. Bu, hareketli bir sektörde makul bir maaşla “iyi bir işti”. Ancak Byock’un yönelim bozukluğu devam etti. Günlüklerinde doğru yolda olup olmadığını ve neden tatmin olmadığını merak ediyordu.

Byock’un “varoluşsal olarak debelendiğini” söylüyor artık. “O merdiveni tırmanmıştım, üniversiteyi bitirmiştim ama varoluşun amacı bu gibi görünmüyordu. Kendime şu soruyu sordum: ‘Şimdi ne yapıyoruz?’ Önümüzdeki yol, yani emekliliğe kadar çalışmak, ruhumu parçalayan bir şey gibi görünüyordu.

Bir akşam Byock, ev arkadaşlarına işi bırakma arzusunu anlatırken hıçkırarak ağlamaya başladı.

Herkes ona buna bağlı kalmasını, 20’li yaşlarında kendini kaybolmuş hissetmenin normal olduğunu söylüyordu. Peki Byock ne zaman ve nasıl iyileşmeye başladığını bilmek istedi?

Bu soru onun hayatını birçok yönden şekillendirdi. Kısa bir süre sonra girişimden ayrıldı ve ergenlik sonrası çalkantılı yıllara odaklanmak amacıyla Jung psikolojisi eğitimi almak üzere yüksek lisans okuluna kaydoldu. Bugün Byock, Portland merkezli Salomé Jung Araştırmaları Enstitüsü ve pratik yapan bir psikoterapist ve yazar.

Byock, son kitabında, hem kendi deneyimlerinden hem de hastalarının (çoğunlukla Y kuşağı ve Z kuşağı) deneyimlerinden ve ayrıca disiplinler arası çalışmadan yola çıkarak 20 ila 40 yaşları arasındaki dönemin kendi deneyimine sahip olduğunu öne sürüyor. Gelişim evresi. Byock, bu on yıllar boyunca bireylerin yalnızca kim olduklarını keşfetmekle kalmayıp, aynı zamanda hayatlarının geri kalanını şekillendirecek kişisel ve profesyonel kararlar aldıklarını öne sürüyor.

“Bu yıllarda pek çok hayat yaşanıyor ama literatürde bunların etrafında bir kara delik var. Yetişkinlikten ‘Anlayacaksın’ diye bahsediyoruz ama gerçek şu ki bu, geri kalan bağımsız hayatınızın zemin katıdır.”

Byock, 20’li ve 30’lu yaşlarınızın “güçlü ve etkili bir dönem” olduğunu söylüyor. “Kendimizi tatmin edici, anlamlı ve güvenli hissedecek şekilde ayarlarsak, daha sonra hayatımızı kesintiye uğratan büyük bir krizle karşılaşma olasılığımız azalır.” Haliyle, bu yıllar tartışılırsa, Y kuşağının “çeyrek yaş krizleri” ve “yetişkinleşmenin” zorlukları hakkındaki yaygın göz devirmeler gibi, genellikle en aza indiriliyor.

Byock, “Hayatın bu aşamasına çok fazla alay ediliyor ve küçümseniyor” diyor. “Ayrıcalıklı çocuklar için sevimli bir şey… Bundan o kadar sık ​​bahsediliyor ki.”

Byock Y kuşağının yaşlı bir üyesi (1981 ile 1996 arasında doğanlar), ancak öğrenciyken bile, akranlarını benzersiz bir şekilde sallananlar olarak işaretleyen nesillere bakış açısı ona dar geldi. “Sanki yeni bir fenomenmiş gibiydi. Bu bana doğru gibi gelmedi.”

Sonuçta tarihsel olarak ergenlikten yetişkinliğe geçiş her zaman reşit olma ritüelleriyle doğrulanmıştır. Bu psikolojik olgunlaşma yolculuğu, peri masallarından masallara kadar kalıcı anlatıların temelini oluşturur. Harry Potter’ın Ve Açlık Oyunları – evrensel öneminin kanıtıdır.

Lisansüstü okulda, Jung’u inceleyen Byock, kültürler ve tarih boyunca ortak özellikleri anlamaya çalıştı.

“’Bu günlerde çocukların sorunu ne?’ye odaklanmaktan ziyade asıl ilgi alanım bu oldu” diyor. “Hayatın bu aşamasına odaklanmanın olmadığını keşfettim; bir adı bile yok.” Buna “çeyrek yaşam” adını verdi.

Byock kitabında, gelişmekte olan yetişkinler için dört “büyüme sütunu” tanımlıyor: Ayrı (değerlerimizi ve arzularımızı ebeveynlerimizin değerlerinden veya sosyal normlarımızdan ayırmak); Dinleyin (kendimize güvenmeyi ve kendi ihtiyaçlarımızı karşılamayı öğrenmek); İnşa edin (bizim için tatmin edici ve anlamlı bir hayat yaratın) ve Bütünleştirin (bunu rutin hale getirin ve ödüller kazanın).

Byock, bunların ardışık aşamalar veya görevler olmadığını, genç yetişkinlerin huzur bulabileceği iç gözlem ve “psikolojik çalışma” alanları olduğunu söylüyor. Bu, yetişkinlik hakkında düşünmek için yeni bir çerçeve; daha da önemlisi, dış dönüm noktalarına daha az bağımlı.

Genç yetişkinler arasında ev sahibi olma oranı son yıllarda düşüş gösterdi; bunun finansal güvenlik, ilişkiler ve aile planlaması üzerindeki yansımaları da oldu. 2011 ile 2021 yılları arasında Birleşik Krallık’ta ebeveynleriyle birlikte yaşayan yetişkinlerin sayısı yaklaşık %15 arttı.

Byock, “Elbette yetişkinliğin ekonomisi eskisinden çok daha kötü” diyor. Mezunların çoğu zaten borç yükü altında “gerçek dünyaya” giriyor. Ancak daha yaşlı nesiller, yararlandıkları fırsatlar ile günümüzün gençlerinin kıtlığı arasındaki maddi farkı çoğu kez kavrayamıyor.

Geçen yıl yapılan bir anket, Birleşik Krallık halkının neredeyse yarısının, fiyatlardaki büyük artışa ve sabit ücretlere rağmen gençlerin mülk satın alamamasının arkasında anlamsız harcamaların yattığı konusunda hemfikir olduğunu ortaya çıkardı.

“Bugünlerde gençlerin değer kaybı, tembellikleri ve buna benzer şeyler hakkında çok fazla konuşma yapılıyor ve bunun ekonomik açıdan ne kadar zor olduğuna dair derin bir saygısızlık ve yanlış anlaşılma var” diyor. Çeyrek yaşlarındaki pek çok kişinin zıtlığı ve istikrarsız hissi, “20’li yaşlarındaki ebeveynlerimi” (bebek sahibi olmak, ev satın almak) ile bugünkü çocuklarını (onuncu kez yemek siparişi vermek; hayatlarını kurmak “) karşılaştıran popüler bir memede özetleniyor. yanıyor”).

Byock, boğuştukları şeyin sadece ekonomik gerileme olmadığını söylüyor. “Cinsiyet rolleri tamamen farklı; ‘Annem ve babam 27 yaşında’ meme’lerinde annem evde kalıp çocukları büyütecekti… Yetişkinlikte yaptıklarımızdan beklentimiz, olduğundan tamamen farklı.”

Bu arada gençlerByock, Jordan Peterson ve Andrew Tate gibi isimlerin hayal kırıklığını silah haline getirdiğini öne sürerek, “eskisinden daha fazla kaybolmuş” olduklarını öne sürüyor. “Herkes için toplumsal cinsiyet rolleri açısından değişen şeyleri anlatmanın daha iyi yollarına ihtiyacımız var; çünkü kültür buna ayak uyduramıyor.”

Byock, yaşanan demografik değişimlerin, feministlerin kadınların eş ve anne olarak mutlu olmaları beklentisine açıkça karşı çıkmaya başladığı 1950’lerdekine benzer olduğunu söylüyor. “Tatmin edici bir hayata dair yine o sorular vardı: ‘Mutlu olman gerekmez mi? Bir kadın olarak tüm kutuları işaretlediniz’.

“Bunun şu anda deneyimlediğimiz benzer bir olgu olduğunu düşünüyorum, ancak cinsiyet sınırlarının ötesinde: bunun daha çok kültürdeki eksikliklerle, sıklıkla kıyamet benzeri bir dünyayla ve ekonomik dezavantajlar veya genel zorluklarla ilgisi var.”

Çeyrek yaşamlıların uyum sağlama ve olgunlaşma mücadelesi, desteğin ve hatta doğrulamanın yokluğu nedeniyle daha da kötüleşiyor. Byock, “Çok az insan, ‘Kendinizi çizmelerinizden tutarak yukarı çekin’ demek yerine, hayatın bu dönemiyle ilgili anlamlı bir şekilde konuşuyor” diyor. “Modernitede, insanları bağımlılıktan ve çocukluktan psikolojik bağımsızlığa geçirmek konusunda kötü bir iş yaptık.”

Pek çok kişinin yetişkin yaşamına yemek pişirme ve mali durumlarını yönetme gibi temel yapı taşlarını öğrenmeden başladığını belirtiyor. “İnsanların nasıl ‘yetişkin’ olunacağını öğrenmesi gerektiğinin aptalca bir şey olarak görülmesi gerektiğini düşünmüyorum.” Ancak çoğu zaman bu 20’li yaşlarındaki mücadeleler gülmek için oynanıyor (Lena Dunham’ın Kızlar) ve eşit derecede ayrıcalıklı bir “tatminsiz mezunlar” grubu olarak tartışıldı. Ancak tüm genç yetişkinler, tatmin edici bir hayatın nasıl inşa edileceğine dair sorularla boğuşuyor olabilir.

Byock, hastalarının çoğunun “ebeveynlerinden çok farklı bir istikrar ve anlam yolculuğuyla boğuşan” mülteci veya göçmen olduğunu söylüyor. Dışarıdan başarılı olan kişiler bile Byock’un başlangıçtaki işinde yaptığı gibi kendilerini tatminsiz bulabilirler. İki tür insanı tanımlıyor: istikrara değer verenler ve anlamın peşinde koşanlar. İkincisi daha açık bir şekilde bocalama eğilimindedir; birincisi bozulmadan önce “bir aradaymış gibi görünebilir”.

Byock’un her biri için önerdiği yol, diğerinden öğrenmektir. “Anlamlı” tipler yapıyı ve rutini benimsemekten yararlanırken, “İstikrar” tiplerinin toplumun kalıplarının ötesinde kendilerini besleyecek bir şeyler bulması gerekir. “Bütünlüğe giden yol – ki bence sonuçta sadece çeyrek hayat yaşayanların değil, tüm yetişkinlerin aradığı şey – yapılandırılmış, organize ve güvenli ama aynı zamanda anlam, samimiyet ve bağlantıyla dolu tatmin edici bir yaşam yaratmaktır.”

Byock, gelişimsel bir bakış açısının nesiller arasındaki ayrımın azaltılmasına yardımcı olacağını savunuyor. Kendisi, gençlerin sıklıkla “kültürel günah keçisi” olarak görüldüğünü ancak Y kuşağı iktidara gelmeye başladıkça kendilerini güçlenmiş ve ilham almış hissetmelerinin toplumun yararına olduğunu söylüyor.

“Yaratıcılık, yeni fikirler, kesinlikle çocuklar ve ebeveynlik açısından yaşamın en üretken aşaması olduğunu iddia ettiğim bu aşamada muazzam bir potansiyeli kaçırıyoruz.”

Şimdilik, erken yetişkinliğe özgü zorluklara karşı şefkati teşvik etmeyi ve sıkıntı içinde olanlara güven vermeyi umuyor. Byock, yetişkin olma yolculuğunun ortaklar, mülk veya terfilerle belirlenmediğini, yön ve yanıtlar için otorite figürlerine bakmaktan kendi kendimize güvenmeyi öğrenmeye kadar olan boşluğu kapatmakla ilgili olduğunu söylüyor.

“Bunun ayrıcalıkla hiçbir ilgisi yok. Tüm dinlerin ve felsefelerin temelinde yatan bu çok temel insani soru genel olarak ortadadır: ‘Bizim burada ne işimiz var? Ve bu sonlu yaşamda bununla ne yapacağım?’”

Satya Doyle Byock’un yazdığı Quarterlife: Erken Yetişkinlikte Kendini Arama kitabı Penguin tarafından 10,99 £ karşılığında yayınlandı. 9,34 £ karşılığında satın alın guardianbookshop.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir