Engelli astronot John McFall’ın protez bacağı, uzay istasyonunun zehirlenmesi endişesi nedeniyle test edildi | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Dünyanın ilk engelli astronotu, protez bacağının uzay istasyonundaki havayı zehirleyebileceği endişelerine yol açtı.

Eski bir İngiliz Paralimpik sporcusu olan John McFall’ın, zamanla tehlikeli zehirli gazlar yaymadığından emin olmak için Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından bacak üzerinde testler gerçekleştirilecek.

42 yaşındaki adam, Kasım 2022’de ESA’ya katılmak üzere seçildive şu anda astronot eğitimi alıyor ve gemiye binmek amacıyla bir fizibilite projesi yürütüyor. Uluslararası Uzay istasyonu (ISS).

Ancak The Daily Telegraph’a konuşan Bay McFall, protez yuvasının “karbon fiberden yapıldığını ve içi yüksek yoğunluklu köpük gibi olduğunu” ve bunun kapalı uzay istasyonunda gaz çıkarabileceğini açıkladı.

Daha sonra şunları söyledi: “Karbon fiber soket bir reçine ile emprenye edilmiştir. Köpük polimerlerden yapılmıştır.

“Bu malzemeler bir dereceye kadar gaz yaymaya devam edecek ve ISS gibi havanın sürekli olarak geri dönüştürüldüğü bir ortamda, bir malzemeden üretilen önemli miktardaki gazlar belirli bir süre içinde artacaktır çünkü bunlar’ filtrelenmiyor.”

Resim:
John McFall, ESA’nın Uluslararası Uzay İstasyonunda gaz çıkarabilecek bacağını test ettiğini açıkladı

Fizibilite çalışması, ESA’nın ampute olmanın ve burada yaşarken ve çalışırken protez takmanın etkilerini değerlendirmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. uzayve herhangi bir soruna olası çözümleri test edin.

ESA’daki uzmanlar, NASA standartlarına uygun olduğundan emin olmak için bacağı test ediyor. Bay McFall’ın uzaya uçup uçmayacağına ilişkin kararın, çalışma 2025’te sona erdikten sonra verilmesi bekleniyor.

Bay McFall, 19 yaşındayken bir motosiklet kazasında sağ bacağını kaybetti ve profesyonel bir atletizm sporcusu oldu.

Paralimpik Oyunlarda Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda adına yarıştı ve 2008 Pekin Oyunlarında bronz madalya kazandı.

Devamını oku:
Kuzey Kore, ‘casus uydu’ olduğu söylenen son roket fırlatılmasını kutluyor

Dünya’ya düşen son derece yüksek enerjili parçacık tespit edildi

ESA'nın yeni astronot sınıfı üyeleri Meganne Christian, John McFall ve Rosemary Coogan, Paris'teki Grand Palais Ephemere'de Bakanlık düzeyinde (CM22) ESA Konseyi sırasında astronot Binbaşı Tim Peake ile poz veriyor
Resim:
‘Malzemeler bir dereceye kadar gaz yaymaya devam edecek’

Geçen yıl seçildikten sonra konuşan Bay McFall, fırsatın “ilham verici ve heyecan verici” olduğunu söyledi.

Şunları ekledi: “Geniş bilimsel geçmişim ve çok çeşitli deneyimlerim sayesinde, ESA’nın şu soruyu yanıtlamasına yardımcı olmaya çalışmak zorunda hissettim kendimi: Fiziksel engeli olan birinin uzayda anlamlı bir iş yapmasını sağlayabilir miyiz?”

ESA’ya göre hiçbir büyük Batılı uzay ajansı uzaya bir “para-astronot” göndermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir