‘Empatiyi güçlendirebilir’: Siyahi arşivler, ABD’de artan tarih yasakları arasında korumaya yöneliyor | Irk

BENAralık ayı sonlarında, bir grup insan Howard Üniversitesi’nin, okulun bazı arşivlerinin bulunduğu Benjamin E Mays Salonu’na zorla girerken görüntülendi. TikTok’ta yayınlanan video onları gösteriyor binanın arşivlerini karıştırıyorum1800’lü yıllara dayanan kitaplarla ilgileniyor ve kütüphaneye erişimlerine hayret ediyor.

Howard bir bildiri yayınladı kınayan Sitedeki mevcut devriyelerin artırılacağı ve arşivlerin yeniden değerlendirilip güvenliğinin sağlanacağı sözü verildi. Ancak grubun eylemleri, Siyah Amerikalıların tarihine dair yeri doldurulamaz belgeleri içeren bazı arşivlerin saklandığı ve korunduğu istikrarsız doğaya ışık tuttu.

Ülke genelinde kritik ırk teorisini kısıtlamaya yönelik kampanyaları belirleyen CRT İleri Takip Projesi’ne göre eyalet, yerel ve federal düzeyde 783 anti-kritik ırk teorisi çalışması başlatıldı. Şu anda 18 eyalet CRT’yi yasaklıyor, sistemik ırkçılığın Amerikan toplumunun bir özelliği olduğunu belirten akademik ve yasal bir çerçevedir. 10 eyalet daha bu tür yasakları uygulamaya çalışıyor.

Ülke genelindeki pek çok okulun bu kısıtlamalar ışığında gerçek Amerikan tarihini öğretmekle boğuştuğu bir dönemde, TikTok kullanıcılarının Howard’da kurcaladığı değerli arşiv belgelerinin korunması, geçmişi anlamak için hayati bir mercek sağlayabilir ve bunun bugüne ve geleceğe etkileri her zamankinden daha gerekli olabilir.

‘Susturulmuş anlatıları birleştirmenin’ bir yolu

Kasım ayında, Georgia veraset hakimi Kenya Johnson, mahkemenin kayıt odasında 1840’lardan kalma belgeler keşfetti. Johnson ve ekibi, köleleştiricilerin sahip oldukları insanları mülk olarak nasıl devretmeyi planladıklarını gösteren emlak planlama belgeleri, evlilik ruhsatları ve vasiyetnameleri içeren belgeleri okudu.

İle yapılan bir röportaj sırasında Atlanta’nın WSBTV’si, Johnson vasiyetlerden birinden yüksek sesle okudu: “Kızım Margaret Rebecca’ya zenci kadınım Gin’i miras bırakıyorum. Koyu tenli ve tüm çocukları ona ve onun mirasçılarına sonsuza dek. Köleleştirilenlerin yaşamları ve geleceklerinin sığır ve çinilerin de yer aldığı listelerde yer aldığı belgeler, kölelik kurumunun bayağılığını vurguluyor.

Akademisyenler, kayıtların eğitime katkı sağlayacak şekilde, tazminatlarla ilgili tartışmaları bilgilendirmek açısından faydalı olabileceğini söylüyor. Spelman Koleji’nde tarih profesörü Nafeesa Muhammad, “Bulunan bu kayıtlardan bazılarının, tazminatlar ve sistemik ırksal eşitsizliklerin giderilmesine yönelik çabalarda çok önemli bir rol oynayabileceğinden eminim” dedi. “Tarihçiler ve diğer akademisyenler, özellikle Gürcistan tarihi açısından bundan yararlanacaklar.”

2021’de Johnson’ın yargıç olduğu Fulton ilçesi, ülkede ilçe düzeyinde ilk kez bir tazminat görev gücü kurdu. Son zamanlarda görev gücü bir yayınladı rapor Köleliğe katlanan ve Jim Crow ayrımcılığına maruz kalan insanların torunları için tazminatlara yol açacak çalışmaların başlangıcı olarak hizmet etmek. Georgia mahkemesinin kayıt odasında bulunanlar gibi belgeler, insanların köleliği ve mirasını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Vasiyetnameler ve diğer belgeler aynı zamanda köleleştirilmiş insanların deneyimlerine dair de fikir verebilir. Muhammed, örneğin bedenleri veya aileleri üzerinde tam kontrole sahip olmayan köleleştirilmiş kadınların hayatlarından bahsetti. “Siyah kadınların, köleleştirilmiş toplulukları bir arada tutan yapıştırıcı oldukları için en güçlüler olarak kabul edilseler de, aynı zamanda bedenleri ve çocukları başka bir topluma ait olmadığı için en az güçlü olanlar olarak görüldüklerini söyleyen bir ikilik var. onları” dedi.

Fulton ilçe kayıt odasındaki diğer belgeler, köleleştirilmiş insanların karşılaştığı dehşetin, köleleştiriciler öldükten sonra bile devam ettiğini gösteriyor. Bir köleleştirici, vasiyetinde, köleleştirdiği 30 kişinin Liberya’ya gitmeleri için her birine 100 dolar ödenmesini istediğini belirtti. Johnson belgeden şunları okudu: “Liberya’ya yola çıktıklarında, benim ölmem durumunda, onlar Liberya’ya başlamadan önce kişi başı 100 dolar.”

Köleleştiricinin sahip olduğu insanları mülk olarak Liberya’ya gönderme kararı, o zamanlar büyük olasılıkla hiçbir bağlantısı olmayan, yeni doğmakta olan bir ülke olan Amerikan Sömürgeleştirme Derneği üyelerinin ortak düşüncesiydi – kölelik karşıtı ve köleleştiricilerin 1830’larda yaptığı ırkçı bir hareket, Köle isyanları ve ayaklanmalarından sorumlu tuttukları ve beyaz topluma tam olarak entegre olmalarına izin vermeyi reddettikleri özgür Siyahların ABD’si.

Morgan Robinson, Penn State Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi toplumu araştırdışunları söyledi: “Nihayetinde Siyah insanları bulundukları alanlardan uzaklaştırma hedefi için çalışıyorlar… Bu, onlar için sahip olduklarını düşündükleri bir sorundan kurtulmanın bir yoluydu.” Yaklaşık 16.000 Siyah Amerikalı sonuçta 19. yüzyılda Liberya’ya göç etti.

Robinson, “Bunun diğer tarafında, bu yerleşimlerin oluşturulduğu yerlerde bulunan ve hakkında hiçbir fikirleri olmayan topraklara gelip yerleşmeyi seçen veya zorlanan insanlarla uğraşmak zorunda kalan insanlar var” dedi. “Bunun da dikkate alınmayan pek çok sonucu var.”

Spelman profesörü Muhammed ayrıca belgelerin Amerikan köleliğinin torunları için bir bilgi kaynağı olabileceğine inanıyor; bu kişiler vasiyetlerini kendi atalarının izini sürmeye ve belirli atalara ne olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için kullanabilirler. “Empatiyi geliştirebilir” dedi. “Eleştirel ırk teorisi hakkındaki mevcut tartışmaya ve bu susturulmuş anlatılardan bazılarını Amerika’nın eğitim sistemine nasıl dahil ettiğimize katkıda bulunabilir.”

Georgia yargıcı Johnson, WSBTV röportajında ​​kayıtları geri yüklemek için bir müze veya arşiv organizasyonuyla ortaklık kurmayı umduğunu söyledi. Ayrıca tarihi kayıtların daha geniş kitlelere erişilebilir ve ulaşılabilir hale getirilmesinin öneminin altını çizerek halkı belgeleri görmek için randevu almaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir