Elveda, Top Gear! Freddie Flintoff olmadan her zaman başarısızlığa mahkumdunuz | En İyi Vites

A 46 yıldır çalışan bir araba ya klasik sayılır ya da güvensiz olarak markalanır. Zirvedeyken ilkini hedef alan Top Gear, BBC’nin “Öngörülebilir gelecek için dinlendirildi” adlı ikincisini bitirdi. Görünüşe göre bunun nedeni, sunucularından biri olan Andrew “Freddie” Flintoff’un geçen Aralık ayında bir kazada ağır şekilde yaralanmasının ardından otomobil serisinin bakım yükümlülüğü veya sigorta gereksinimlerini karşılamakta zorlanacak olması.

Gösteri dünyasının bir eşzamanlılığı olarak, Top Gear, ilk sunucusu Angela Rippon’un bu yılki Strictly Come Dancing’den seçildiği aynı hafta içinde geri çekildi. Rippon belki de serinin açılış serisi için beklenmedik bir sunucuydu ve bu da TV’nin en uzun soluklu programlarından birinin zamanında gördüğü sorunlara işaret ediyor. Her ne kadar Top Gear resmi olarak Nisan 1977’de üretilmiş bir araç olsa da (İngiltere motor kafaları için R tescili), lastikler gerçekten yalnızca Ekim 2002’den (numara plakasında 52) Mart 2015’e kadar (15’i de dahil olmak üzere kayıtlar) yola çıktı.

Bu 13 yıl ve 185 bölüm boyunca Top Gear’ın başrollerini Jeremy Clarkson, James May ve Richard Hammond üstlendi. Hammond, 2006 yılında gösteriyi çekerken neredeyse bir kazada ölüyordu. Her ne kadar şovun zamanında 50’den fazla sunucusu olsa da -ilk günlerde Noel Edmonds ve Quentin Willson ve daha sonra Matt LeBlanc da dahil olmak üzere- Clarkson, May ve Hammond üçlüsü ilk (ve birçokları için ilk) oldu. sonuncusu) çoğu izleyicinin adını verebileceği şey.

1977’de ilk kez yayına giren serinin yüzü olarak haber spikeri ve bale meraklısı Rippon’u tanıtmak, BBC’nin kasıtlı olarak basmakalıp araba takıntısından mümkün olduğunca uzak birini (erkek, sürücü eldiveni, delik) seçmesini andırıyor. Ancak, yenilenen 2002 formatını piyasaya süren yapımcı Andy Wilman, kasıtlı ve kararlı bir şekilde ayağını adam pedalına bastı.

Clarkson bir devlet okulu çocuğuydu, ancak izleyiciler bunu TV kişiliğinden ziyade yalnızca özgeçmişinden tahmin edebilirdi. Clarkson tavrını ve aksanını demokratikleştirdi – Clive James’ten alıntılanan cümle sonundaki ironik bir hamlenin de yardımıyla – o kadar başarılı oldu ki, BBC spor haklarını Rupert Murdoch’un Sky’ına kaptırmaya başladığında, izleyici araştırmaları Top Gear’ın çoğu zaman tek BBC olduğunu gösterdi. işçi sınıfından erkeklerin izlediğini gösteriyor.

Liberaller Clarkson’u garajın Nigel Farage’ı olarak görüyor ve kendisi iki ciddi skandaldan büyük ölçüde sağ kurtulduğu için şanslı. Top Gear’a saldırısı Yapımcı, BBC’nin 2015 yılında sözleşmesini iptal etmesine yol açtı ve Sussex Düşesi hakkındaki iğrenç “cinsiyetçi” Sun yazısı, mevcut işverenleri Amazon’un onun geleceğini ciddi şekilde düşünmesine yol açtı.

Ancak Clarkson, resimlerin altını çizen veya esprili bir şekilde altını çizen gerçekçi senaryolar yazma konusunda nadir bir yeteneğe sahip. O ve Wilman ayrıca, belki de şaşırtıcı bir şekilde, TV yapımcıları için zorunlu olmaktan uzak bir düzeyde görsel buluşa da sahipti.

Toyota, Hilux kamyonunun tahrip edilemez olduğunu iddia ettiğinde, Clarkson onu bir ağaca ve ardından denize sürerek, üzerine bir karavan bırakarak ve bir yıkım bölgesine park ederek bunu unutulmaz bir şekilde test etti; araç sürülebilir durumda kaldı. Mikro arabalara yönelik bir trend, 1,8 metrelik 4 inçlik Clarkson’un mümkün olan en küçük aracı (esasen tekerlekli bir palto) yapmasına ve onu otoyolda sürmesine yol açtı.

Büyük bir ilham kaynağı, iyiyi ve kötüyü temsil eden eksantriklerin özel yapım arabalarla çöllerde birbirleriyle yarıştığı Amerikan TV çizgi filmi Wacky Races (CBS, 1968-69) gibi görünüyordu. Clarkson ve yan aynalı adamları her zaman çılgın külüstürlerde yarışıyordu; kendi tasarladıkları karavanlarla Cornwall’a doğru yarışıyor ya da birbirlerinin arabalarının kapılarını üzerlerine ateş açılması riskini taşıyan sloganlarla (Hillary yanlısı, eşcinsel yanlısı) boyadıktan sonra ABD’deki Cumhuriyetçi eyaletlerde geziniyorlardı. otoyollar.

Clarkson’da her zaman olduğu gibi, genellikle kültürel duyarsızlığı içeren tartışmalar vardı: Arjantin’in güneyindeki Patagonya bölgesindeki bir film çekimi, Arjantin’in 1950’deki kaybına gönderme yapıyormuş gibi görünen (şovun iddia ettiği gibi) plakalara şiddetli yerel itirazın ardından iptal edilmek zorunda kaldı. Falkland çatışması.

Bu klipleri şimdi izlerken veya Tom Cruise’un Star’da Makul Fiyatlı Araba segmentinde iki tekerlek üzerinde yarış pisti virajlarını alırken çekilmiş görüntülerini izlerken, bu çekimler için risk değerlendirmesi ve sigorta formlarının imzalandığına veya Hammond ve Flintoff’un bu çekimler için imzalandığına inanmak zor. tek ciddi kayıplar.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Ortadaki üçlüden sonra en uzun süreli ve en olumlu izlenimi bırakan sunucu, İngiltere’nin eski kriket kaptanı Flintoff’du. Birinci sınıf bir sporcu, düşünceliliği ve ekrandaki becerileri, Freddie Flintoff’un dezavantajlı çocukları kriketle tanıştırdığı muhteşem 2022 BBC dizisi (ikinci sezon gelecek yıl çıkacak) Field of Dreams’de de sergilendi.

Yani Flintoff’un Top Gear’a dönme şansının olmaması kaçınılmaz görünüyordu. Yüksek hızlı sürücüler olmadan devam etme olasılığı olabilirdi. Ancak beyin sarsıntısının etkisine ilişkin endişelerin artması nedeniyle varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olan rugby birliği gibi, Top Gear da tamamen güvenli bir şekilde oynanabilecek bir oyun gibi görünmüyor. Gösterilerin olmadığı program, çoğu kişi için hücumların ve mücadelelerin olmadığı Altı Ulus gibi olurdu.

Clarkson’un ender televizyon yeteneği, gerçekten tarım konusunda eğitici olan Amazon dizisi Clarkson’s Farm’da ve daha az ölçüde de kendisinin, Hammond ve Clarkson’ın kaçınmak zorunda olduğu Top Gear’ın Amazon halefi The Grand Tour’da sergilenmeye devam ediyor. bazen gayretli bir şekilde, ilk programlarının BBC’nin telif hakkıyla korunan unsurlarına yöneliyorlar. Ancak bu üçü olmadan Top Gear her zaman yoldan çıkıyor ve sadece Flintoff tarafından yolunda tutulabiliyordu. Bu, 33’ünün gerçekten sayılmadığı 46 yıllık bir franchise’dı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir