Elon Musk, 35 milyar sterlinlik Twitter devralımını araştıran düzenleyicilerin huzuruna üçüncü kez çıkma emri verdi | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Elon Musk’a, artık X olarak bilinen Twitter’ı devralmasına ilişkin soruşturmada üçüncü kez ifade vermesi emredildi.

ABD sulh hakimi Laurel Beeler, Cumartesi gecesi bir emir yayınladı. Misk belirlenen tarihte Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) huzuruna çıkamadı.

Yargıç, Musk’un “ortaya çıkmadığını” ve “SEC’in soruşturmasının temelsiz ve taciz edici olduğu ve alakasız bilgi aradığı gerekçesiyle mahkeme celbine direndiğini” söyledi.

SEC, Ekim ayında Tesla’nın sahibine, onu 44 milyar dolarlık (35 milyar £) Twitter devralımına ilişkin soruşturmada işbirliği yapmaya zorlamak için dava açmıştı.

Yetkililer, Twitter’da hisse alımlarıyla ilgili evrakları doldururken hukuka uygun hareket edip etmediğine ve anlaşmayla ilgili açıklamalar yaparken gerçeği söyleyip söylemediğine ilişkin kanıtlarını duymak istiyor.

Kaliforniya federal mahkemesinin kararına göre Musk, düzenleyicinin medyaya bilgi sızdırdığına inandığı için duruşmaya katılmak istemiyor.

Twitter hisselerini gecikmeli olarak açıklaması nedeniyle 2022’de iki kez ifade vermek zorunda kalan bu, onun SEC huzuruna üçüncü çıkışı olacaktı.

Musk şimdi üçüncü bir mahkeme celbinin “taciz” anlamına geldiğini söylüyor.

Devamını oku:
Musk, dönüm noktası niteliğindeki AB dezenformasyon soruşturmasıyla karşı karşıya
X sahibi milyarlarca dolarlık tazminat paketini elinde tutamaz
Musk ilk insan beynine çip yerleştirdi

ABD’li teknoloji devleri gibi Musk’un da hükümetle çeşitli anlaşmazlıkları oldu.

Geçen yılın Kasım ayında, X’in kullanıcıların özel verilerini işlemesine başkanlık eden Federal Ticaret Komisyonu’nu (FTC) durdurma teklifinde başarısız oldu.

Sonucu “bir devlet kurumunun siyasi amaçlarla silah haline getirilmesi ve gerçeğin gizlenmesi gibi utanç verici bir durum” olarak nitelendirdi.

Milyarder, 2018’de Tesla’yı kamu mülkiyetinden özel mülkiyete geçirmeye çalışırken “Finansman güvence altına alındı” tweetiyle yeniden başını belaya soktu.

Düzenleyiciler bunun güvenlik yasalarının ihlali anlamına geldiğini savundu. Musk daha sonra Tesla’nın tweet’lerini denetleyebileceğini kabul etti, ancak daha önce vardıkları anlaşmayı ihlal ettiği için tekrar dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir