Edinburgh Havaalanı sahipleri 2,5 milyar £’luk satışla uçmak için bankaları seçti | İş haberleri

Edinburgh Havalimanı’nın sahipleri, gelecek yıl 2,5 milyar £ tutarında teklif alabilecek bir açık artırma başlatmak üzere bankacıları seçti.

Sky News, Global Infrastructure Partners’ın (GIP), İskoç başkentinin havacılık merkezinin satışını düzenlemek için HSBC ve JP Morgan’ı işe aldığını öğrendi.

2024’ün ilk yarısında başlaması beklenen sürecin, sektörün Kovid sonrası toparlanmasını yansıtacak ve dünyanın dört bir yanından altyapı yatırımcılarının ilgisini çekmesi bekleniyor.

GIP, Edinburgh Havalimanı’nı o zamanlar FTSE-100 havalimanı altyapı grubu olan BAA’dan satın aldığı 2012 yılından bu yana elinde tutuyor. Heathrow.

GIP’in 2016 yılında bir satış araştırdığı ancak o yılki Brexit oylamasıyla bağlantılı gergin yatırımlar nedeniyle caydığı söylendi.

Suudi Kamu Yatırım Fonu (PIF) ve Fransız yatırımcı Ardian’ın geçen ay önemli bir hisse satın almasıyla, İngiltere’nin en işlek havalimanındaki hisseler o zamandan beri nispeten sık el değiştirdi.

Raporlar, PIF’in diğer küçük hissedarların Heathrow hisselerini satın almak ve sonuçta kontrol hissesine sahip olmak istediğini ileri sürüyor.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Ashley lüks giyim sitesine yönelecek
BFI eski BBC patronuna bakıyor
​​​​​​​Bakım sektörünün durumu ve vizeler konusundaki anlaşmazlık
Denizcilik devleri Kızıldeniz’deki yolculukları askıya aldı

GIP ayrıca daha önce şu anda Fransız kontrolündeki Gatwick’in de sahibiydi; İngiltere’nin diğer büyük havalimanları da yabancı yatırımcıların mülkiyetindeydi.

Aberdeen, Glasgow ve Southampton havalimanları, sahiplerinin de gelecek yıl satışa başlaması beklenen AGS adlı aynı grubun parçası.

GIP yorum yapmayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir