Eddie Jones Japonya’daki saltanatını Tokyo’daki İngiltere karşılaşmasıyla başlatacak | Eddie Jones

Eddie Jones, Brave Blossoms’a dönüşünün onaylanmasının ardından önümüzdeki Haziran ayında İngiltere ile ağız sulandıran bir buluşma ile Japonya teknik direktörü olarak ikinci görevine başlayacak.

Jones’un Japonya teknik direktörü olarak atanması Çarşamba günü açıklandı ve geçen Aralık ayında İngiltere baş antrenörü olarak görevden alınmasının ardından 12 ay içinde üçüncü bir uluslararası işe alınmasını sağladı ve ardından Wallabies’in başındaki felaket büyüsü gerçekleşti. İngiltere, Yeni Zelanda’da yapılacak iki Test turundan önce önümüzdeki Haziran ayında Japonya ile karşılaşmak için Tokyo’da olacak ve bu da Jones’a eski hücumlarıyla mücadele etmek için erken bir fırsat verecek.

63 yaşındaki oyuncu, 1 Ocak’ta dört yıllık bir anlaşmayla resmi olarak göreve başlayacak ve 2012 ile 2015 yılları arasında sürdürdüğü görevine geri dönecek. Jones’un Japonya’sı, 2015 Dünya Kupası’ndaki çarpıcı galibiyetini 2015 Dünya Kupası’nda elde etmişti. Brighton’da Springboks – geçen yıl görevden alınana kadar yedi yıl boyunca yürüttüğü İngiltere işine giden yolu açan bir sonuç.

Bir ay içinde Wallabies’in baş antrenörü olarak açıklandı – Dave Rennie kararsız bir şekilde kenara çekildi – ancak Jones’un Avustralya’dan sorumlu ikinci görevi tam bir felaketti. Avustralya, yarışma tarihinde ilk kez Dünya Kupası havuzundan çıkamadığı için Gürcistan ve Portekiz’e karşı oynadığı dokuz maçın sadece iki galibiyetini elde etti. Turnuva için tuhaf bir kadro seçti, Quade Cooper ve Michael Hooper gibi tecrübeli oyuncuları evinde bıraktı ve gençliğe güvendi ancak bu, büyük ölçüde geri tepen bir seçim politikasıydı.

Avustralya’nın Eylül ayında Galler’e karşı 40-6’lık büyük yenilgisinin arifesinde Sydney Morning Herald, Jones’un 2025’te İngiliz ve İrlanda Lions’ına ev sahipliği yapacak olan Avustralya ile uzun vadeli bir sözleşme imzalamasına rağmen Japonya’daki iş için röportaj yaptığını açıkladı. 2027’deki Dünya Kupası – sadece birkaç ay önce. Dünya Kupası sırasında Japonya ile temas kurduğunu defalarca reddetti ve Avustralya’ya bağlı olduğu konusunda ısrar etti, ancak spordaki yapısal sorunları gerekçe göstererek Ekim ayında Wallabies antrenörlüğünden istifa etti. Eski Rugby Avustralya başkanı Hamish McLennan, Jones’u geri getirme konusundaki itibarını riske attı ve geçen ay görevden alındı.

Jones’un son zamanlardaki kötü teknik direktör geçmişine rağmen (İngiltere’deki kariyerini 12 maçta aldığı beş galibiyet serisiyle sonlandırdı) 2015 Dünya Kupası’ndaki performansından sonra Japonya’da saygı görmeye devam ediyor. İngiltere’deki görev süresi boyunca Suntory Sungoliath’ta danışmanlık görevini sürdürdü ve Japonya RFU başkanı Masato Tsuchida ile yakın bir ilişkisi var. JRFU yaptığı açıklamada, “Japonya Rugby Futbol Birliği, Eddie Jones’un Japonya milli takımı Brave Blossoms’un yeni baş antrenörü olarak atandığını duyurmaktan mutluluk duyuyor” dedi.

Rugby Futbol Birliği’nin geçen yıl Jones’un kıdem sözleşmesine rekabet etmeme maddesi eklenmesine karşı çıkma kararı ve ardından Avustralya’ya atanması, eski işverenleriyle Dünya Kupası çeyrek finallerinde yeniden bir araya gelme olasılığını artırdı. Ancak Avustralya’nın havuzdan çıkamaması, İngiltere’nin 22 Haziran’daki Tokyo gezisinin Jones’un eski takımına karşı ilk kez antrenörlük yapacağı anlamına geliyor. İngiltere daha sonra 6 ve 13 Temmuz’da Tüm Siyahlara karşı Testler için Yeni Zelanda’ya gidecek.

Bu arada Saracens’in 8 numaralı oyuncusu Tom Willis, geçirdiği diz ameliyatının ardından üç ay sahalardan uzak kalacak. Willis, İngiltere’deki ilk maçına Cardiff’te Galler’in Dünya Kupası ısınma mağlubiyetiyle çıktı ve Steve Borthwick’in Six Nations kadrosunda yer almak için iddiasını ilerletmeyi umuyordu. Şampiyonluk için zaten arka sıralarda Tom Curry ve Courtney Lawes’dan yoksun olan Borthwick için daha iyi bir haber var: Ben Earl’ün diz ameliyatının ardından önümüzdeki ay Saracens adına tekrar sahalara dönmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir