‘Durum dehşet verici bir hal aldı’: sahte bilimsel makaleler araştırmanın güvenilirliğini kriz noktasına itiyor | Hakem değerlendirmesi ve bilimsel yayıncılık

Bilim insanları, her yıl daha da kötüleşen uluslararası bir skandalla ilgili olarak dergilerde on binlerce sahte araştırma makalesinin yayınlandığı konusunda uyardı. Laboratuvarları ve üniversiteleri kasıp kavuran küresel sahte bilim dalgası sayesinde tıbbi araştırmalar riske atılıyor, ilaç geliştirme engelleniyor ve umut verici akademik araştırmalar tehlikeye atılıyor.

Geçen yıl araştırma dergileri tarafından geri çekilen yıllık makale sayısı ilk kez 10.000’i aştı. Çoğu analist, bu rakamın bilimsel sahtekarlık buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğuna inanıyor.

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Dorothy Bishop, “Durum korkunç bir hal aldı” dedi. “Sahte makalelerin yayımlanma düzeyi bilim açısından ciddi sorunlar yaratıyor. Pek çok alanda, bir konuya kümülatif bir yaklaşım oluşturmak zorlaşıyor çünkü güvenilir bulgulardan oluşan sağlam bir temele sahip değiliz. Ve giderek daha da kötüleşiyor.”

Sahte bilim makalelerinin yayınlanmasındaki şaşırtıcı artışın kökleri, terfi almak isteyen genç doktorların ve bilim adamlarının bilimsel makale yayınlamalarının zorunlu olduğu Çin’e dayanıyor. “Kağıt fabrikaları” olarak bilinen gölge örgütler, buradaki dergilerde yayınlanmak üzere uydurma çalışmalar sağlamaya başladı.

Uygulama o zamandan beri Hindistan, İran, Rusya, eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Doğu Avrupa’ya yayıldı; kağıt fabrikaları giderek daha fazla dergiye uydurma çalışmalar sağladı ve giderek artan sayıda genç bilim insanı sahte araştırma deneyimi iddiasıyla kariyerlerini yükseltmeye çalışıyor. Bazı durumlarda, dergi editörlerine makaleleri kabul etmeleri için rüşvet verilirken, kağıt fabrikaları da daha sonra çok sayıda sahte çalışmanın yayınlanmasına izin veren konuk editörler olarak kendi temsilcilerini kurmayı başardılar.

Dr Dorothy Bishop: ‘İnsanlar bu sahte bilim dalgasının arkasında kariyer inşa ediyorlar.’ Fotoğraf: Alicia Canter/The Guardian

“Editörler rollerini gerektiği gibi yerine getirmiyor ve hakemler de işlerini yapmıyor. Aberdeen Üniversitesi’nden Profesör Alison Avenell, “Bazılarına büyük miktarlarda para ödeniyor” dedi. “Bu çok endişe verici.”

Kağıt fabrikalarının ürünleri genellikle sıradan eşyalara benziyor ancak genlerin veya hastalıkların adlarının hayali tablolar ve şekiller arasına rastgele yerleştirildiği şablonlara dayanıyor. Endişe verici bir şekilde, bu makaleler daha sonra ilaç keşfi üzerinde çalışanların kullandığı büyük veri tabanlarına dahil edilebilir.

Diğerleri daha tuhaftır ve bir derginin alanıyla ilgisi olmayan araştırmaları içerir, bu da o makaleyle ilgili olarak herhangi bir hakem incelemesinin yapılmadığını açıkça ortaya koyar. Buna bir örnek, dergide çıkan Marksist ideoloji üzerine bir makaledir. Tıpta Hesaplamalı ve Matematiksel Yöntemler. Diğerleri, kullandıkları tuhaf dil nedeniyle ayırt edicidir; meme kanseri yerine “göğüs tehlikesi” ve Parkinson hastalığı yerine “Parkinson hastalığı” gibi ifadeler de dahil.

Retraction Watch gibi gözlemci grupları sorunu takip etti ve uydurmaların ortaya çıkması durumunda harekete geçmek zorunda kalan dergilerin geri çekildiğini fark etti. Tarafından yapılan bir çalışma Doğa2013 yılında 1.000’in biraz üzerinde geri çekilme olduğunu ortaya çıkardı. Bu rakam 2022’de 4.000’i aştı, geçen yıl ise 10.000’in üzerine çıktı.

Bu son toplamın 8.000’den fazlası, yayıncı Wiley’nin bir yan kuruluşu olan Hindawi’nin sahibi olduğu dergilerde yayımlandı ve bu rakamlar, şirketi harekete geçmeye zorladı. Bir Wiley sözcüsü, “Hindawi markasını sonlandıracağız ve 200’den fazla Hindawi dergisini Wiley portföyüne tamamen entegre etmeye başlayacağız” dedi. Gözlemci.

Sözcü, Wiley’nin dergi portföyünde yüzlerce dolandırıcının yanı sıra konuk editörlük rolleri üstlenenleri de tespit ettiğini ekledi. “Bunları sistemlerimizden kaldırdık ve bilimsel kayıtları temizleme, dürüstlük süreçlerimizi güçlendirme ve sektörler arası çözümlere katkıda bulunma çabalarımızda proaktif bir yaklaşım benimsemeye devam edeceğiz.”

Ancak Wiley, krizle tek başına başa çıkamayacağı konusunda ısrar etti; kağıt fabrikalarının kuşatması altında olduklarını söyleyen diğer yayıncılar da bu mesajı yineledi. Ancak akademisyenler temkinli olmaya devam ediyor. Sorun şu ki, birçok ülkede akademisyenlere yayınladıkları makale sayısına göre ödeme yapılıyor.

Profesör Marcus Munafo şunları söyledi: “Sırf yayınlamak için yayın yapmaya şiddetle teşvik edilen sayıları giderek artan araştırmacılarınız varsa ve sonuçta ortaya çıkan makalelerin yayınlanmasından para kazanan dergilerin sayısı da artıyorsa, mükemmel bir fırtınayla karşı karşıyasınız demektir.” Bristol Üniversitesi. “Şu anda sahip olduğumuz şey tam olarak bu.”

Kötü veya uydurma araştırmaların yayınlanmasının verdiği zarar, parazit karşıtı ilaç ivermektin ile kanıtlanmıştır. İlk laboratuvar çalışmaları ilacın Kovid-19’u tedavi etmek için kullanılabileceğini gösterdi ve mucizevi bir ilaç olarak selamlandı. Ancak daha sonra bu çalışmaların sahtekarlığa dair açık kanıtlar gösterdiği ortaya çıktı ve tıbbi yetkililer bunu Kovid tedavisi olarak desteklemeyi reddetti.

Manchester Üniversitesi’nden Jack Wilkinson, “Sorun şu ki, ivermektin aşı karşıtları tarafından şunu söylemek için kullanıldı: ‘Aşıya ihtiyacımız yok çünkü bu harika ilaca sahibiz'” dedi. “Ancak bu iddiaları destekleyen denemelerin çoğu gerçek değildi.”

Wilkinson, kendisinin ve meslektaşlarının, araştırmacıların kendi çalışmalarına dahil edebilecekleri çalışmaların gerçekliğini ortaya çıkarmak için uygulayabilecekleri protokoller geliştirmeye çalıştıklarını ekledi. “Pandemi sırasında bazı harika bilimler ortaya çıktı, ancak aynı zamanda bir çöp araştırma okyanusu da vardı. Zayıf verileri en baştan belirlemenin yollarına ihtiyacımız var.”

Kağıt fabrikasının yükselişinin ve sahte araştırma makalelerinin yarattığı tehlike Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Malcolm MacLeod tarafından da vurgulandı. “Bir bilim adamı olarak, kanserleri veya felç vakalarını hedef alabilecek belirli bir ilaçla ilgili tüm belgeleri kontrol etmek istersem, uydurma olanlardan kaçınmak benim için çok zordur. Bilimsel bilgi uydurma materyallerle kirleniyor. Bir krizle karşı karşıyayız.”

Bu nokta Bishop tarafından da desteklendi: “İnsanlar bu sahte bilim dalgasının arkasında kariyer inşa ediyorlar ve sonunda bilimsel enstitüleri yönetebilirler ve sonunda ana akım dergiler tarafından hakem ve editör olarak kullanılabilirler. Yolsuzluk sisteme siniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir