Dünyanın en zehirli örümceğinin en büyük erkek örneği Avustralya’da bulundu | Dünya Haberleri

Dünyanın en zehirli örümceğinin en büyük erkek örneği Avustralya’da bulundu.

Ölümcül Sidney huni ağı örümceği, Sidney’in yaklaşık 50 mil kuzeyindeki Central Coast’ta bulundu ve başlangıçta yerel bir hastaneye götürüldü, ancak şimdi Avustralya Sürüngen Parkı’nda hayat kurtarmaya yardımcı olacak yeni bir yuva buldu.

Parktaki örümcek uzmanları eklembacaklıyı ele geçirdiler ve çok geçmeden bunun Avustralya’da halk tarafından şimdiye kadar keşfedilen en büyük erkek türü olduğunu fark ettiler.

Resim:
Sidney huni ağı örümceği ‘Herkül’ olarak adlandırıldı. Resim: AP

“Herkül” lakaplı örümcek, ayaktan ayağa 7,9 cm (3,1 inç) ölçüldü ve parkın 2018’deki önceki rekorunu elinde bulunduran “Colossus” adlı erkek huni ağını geride bıraktı.

Sidney huni ağ örümcekleri, bir insanın tırnağını delebilen güçlü dişlere sahiptir ve genellikle uzunlukları 1-5 cm arasında değişir; dişileri genellikle erkeklerden daha büyüktür, ancak o kadar ölümcül değildir.

Çoğunlukla Sidney’den kuzeyde kıyı kenti Newcastle’a ve batıda Mavi Dağlar’a kadar ormanlık alanlarda ve banliyö bahçelerinde bulunurlar.

Araknidin ayaktan ayağa kadar uzunluğu 7,9 cm (3,1 inç) idi.  Resim: AP
Resim:
Araknidin ayaktan ayağa kadar uzunluğu 7,9 cm (3,1 inç) idi. Resim: AP

Herkül sürüngen parkının panzehir programına katkıda bulunacak.

Halk tarafından güvenli bir şekilde yakalanan örümcekler, hayat kurtaran panzehir üretmek için gerekli olan zehiri çıkarmak için “sağıma” tabi tutulur.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Çift, köpeğin nakit olarak 4.000 dolar yemesinin ardından şokta kaldı
Genç Tetris’i ‘yenen’ ilk kişi oldu

‘Zehir çıkışı muazzam olabilir’

Avustralya Sürüngen Parkı’nda örümcek bakıcısı olan Emma Teni, “Parka oldukça büyük huni ağı örümceklerinin bağışlanmasına alışığız, ancak bu büyüklükte bir erkek huni ağı almak büyük ikramiyeyi kazanmak gibi bir şey” dedi.

“Dişi huni ağ örümcekleri zehirli olsa da, erkeklerin daha öldürücü olduğu kanıtlandı.

“Koleksiyonumuzda bu büyüklükte bir erkek huni ağı bulunduğuna göre, zehir çıkışı çok büyük olabilir ve parkın zehir programı için inanılmaz derecede değerli olabilir.”

Programın başladığı 1981 yılından bu yana, Avustralya’da huni ağlı örümcek ısırığı nedeniyle herhangi bir ölüm vakası yaşanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir