Dünya Kupası adaylık süreci yeşil vaatlerle alay konusu oluyor – reform zamanı | Dünya Kupası

TFIFA’nın 2030 Erkekler Dünya Kupası’na altı ülkede (İspanya, Portekiz, Fas, Arjantin, Uruguay ve Paraguay) ev sahipliği yapma ve 2034 turnuvasına ev sahipliği yapmak için gereken minimum mevcut stadyum sayısını gevşetme planlarına yönelik çok sayıda eleştiri var. Kaçınılmaz olarak başarılı bir Suudi Arabistan ihalesine yol açacak kilit karar. Bunlar haklı olarak kaşlarını kaldırdı; iklim açıkça kararların merkezinde yer almadı.

Eğer hayran hareketi telafi edilirse kabaca %70 Futbolun karbon ayak izi açısından bakıldığında FIFA, üç kıtada bir turnuvaya ev sahipliği yaptığı yıl içinde emisyonlarını nasıl yarıya indirmeyi planlayabilir? Altyapının mega etkinliklerde büyük bir emisyon kaynağı olduğu göz önüne alındığında, FIFA, Suudi Arabistan’da mevcut minimum uyumlu stadyum sayısını yediden dörde düşürerek ancak nihai sayıyı koruyarak daha fazla inşaatı teşvik ederken gezegene ne gibi bir taahhüt gösteriyor? 14 yaşında uygun stadyumlar var mı?

İster Dünya Kupası ister Olimpiyat Oyunları olsun, herhangi bir mega etkinliği gerçekleştirmek için çevresel sürdürülebilirlik her zaman bir zorluk olacaktır. Yeni altyapı ve dünyanın dört bir yanından insanların tek bir yere gelmesi kaçınılmaz olarak atmosfere tonlarca karbon salacak ve yerel ekosistemleri önemli ölçüde etkileyecek.

Bu, yüksek karbonlu mega olayların bir sonraki Dünya Kupası için etkileri olabilecek rahatsız edici bir tabloya katkıda bulunduğu bir kısır döngü. Kuzey Amerika’nın rekor kıran yaz sıcaklıkları ve kötü hava kalitesi, endişelere yol açtı Kanada, ABD ve Meksika’daki 2026 turnuvasının oynanabilir olup olmayacağı bile tartışılıyor.

Aşırı hava koşulları oyuncuların ve taraftarların sağlığı için ciddi bir risk oluşturuyor ve uluslararası ev sahipliği görevlerinin baskısı altında test altyapısı zorlanıyor.

Peki FIFA bu döngüyü nasıl kırabilir ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir Dünya Kupası yaratma yolunda daha büyük adımlar atabilir? Gelecek İçin Futbol (FFF), FIFA’nın hangi ülkelerin turnuvaya ev sahipliği yapacağına karar verdiği Dünya Kupası ihale sürecinin gözden geçirilmesinin hayati önem taşıdığına inanıyor.

Dünya Kupası’nın Suudi Arabistan’da düzenlenmesi, yeni altyapının inşasını ve bununla birlikte gelen emisyonları gerektirecek. Fotoğraf: Giuseppe Cacace/AFP/Getty Images

Süreç çelişkiler ve tutarsızlıklarla doludur. Başarılı ABD, Meksika ve Kanada teklifinin düşük iklim riski faktörlerine sahip olduğu değerlendirilse de, bildirdi 3,7 milyon tonluk karbon ayak izi, bunun Dünya Kupası tarihindeki en yüksek karbon etkinliği olacağı anlamına geliyor.

Seyahat bu emisyonların %85’ini oluşturuyordu ancak turnuvanın seyahat planları Fifa tarafından düşük risk faktörü olarak değerlendirildi. anmak “mükemmel uluslararası erişilebilirlik ve şehirlerarası hava bağlantısının birleşimi”.

FIFA ilerleme kaydetti. Artık teklifleri “sürdürülebilir etkinlik yönetimi” ve “çevre koruma” gibi çeşitli risk faktörlerine göre değerlendiriyor ve tekliflerden karbon ayak izini tamamlamalarını istiyor.

2030 ve 2034’e baktığımızda iyileşme işaretleri. Tüm stadyumların, bu yılki Kadınlar Dünya Kupası’nda yakın zamanda belirlenen bir emsal olan, Fifa onaylı standartlardan sürdürülebilir bina sertifikasına sahip olması gerekecek.

Ama hâlâ çok uzaktayız. FIFA, Birleşmiş Milletler İklim İçin Spor Eylem Çerçevesi’nin (Unscaf) “imzacı olma sürecine dahil olmak” için neden yalnızca başarılı teklifleri kibarca talep ediyor? FIFA’nın kendisi ve diğer mega etkinlikler gibi Paris 2024 Olimpiyat Oyunları kayıt oldunuz mu?

FIFA neden ev sahibi ülkelerden yalnızca düşük karbonlu ulaşım altyapısının kullanılabilirliğini teşvik etmelerini istiyor? Trenler ve otobüsler, Katar Dünya Kupası’nda stadyumlar arasında makul seyahat seçenekleri sağladı ancak bunun 2030’da aynı ölçekte tekrarlanamayacağı açık.

Eğer Football Australia’nın 2034’te en az iki ülkeyle ortak teklife ilişkin görüşmeleri küresel futbol politikalarını ve gerekli stadyum gerekliliklerini yönlendirmekse, FIFA, üyelerinin Dünya Kupası tekliflerinde çevreye gerçekten öncelik vermelerini nasıl destekleyebilir?

Karbon ve çevresel sürdürülebilirliğin tüm risk faktörlerinde dikkate alındığından ve iklimin potansiyel ev sahipleri tarafından gerçekten önceliklendirildiğinden emin olmak için ihale sürecini gözden geçirmesi gerekiyor. Eğer bu gerçekleşirse, bu güzel oyunun, örnek teşkil edebilecek ve dünyanın ortalama sıcaklığını sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üzerinde olacak şekilde sınırlandırarak, küresel net sıfıra çevresel olarak sürdürülebilir bir geçişe öncülük edebilecek bir turnuvaya öncülük ettiğini görebiliriz.

Önümüzdeki iklim mücadelesi çok büyük ama futbolun gücü de aynı derecede sınırsız.

Barney Weston eş direktördür. Gelecek İçin Futbolfutbolda çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir kültür oluşturma misyonuna sahip, kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir