Dune: İkinci Bölüm incelemesi – halüsinasyonlu bilim kurgu destanının ikinci yarısı şaşırtıcı bir gösteri | Film

TDenis Villeneuve’ün anıtsal Dune uyarlamasının ikinci bölümü göğüs kemiğini titreten bir çarpışmayla geliyor; görüntüleri faşizm ve emperyalizmden, gerilla direnişinden ve romantizmden söz eden destansı bir bilimkurgu halüsinasyonu. Villeneuve’ün Frank Herbert’in 1965 tarihli romanından uyarlaması – ortak yazar Jon Spaihts ile birlikte – tribünlerdeki milyarlarca CGI kalabalığın bulunduğu (belki de kaçınılmaz) mega stadyum dövüş sahnesindeki David Lean, George Lucas ve Ridley Scott’ın Gladyatöründen yararlanıyor. Ama aslında her şeyi kendisine ait kıldı: laik siyasi zulüm, bu geniş gizemli gezegen manzaralarında Yerli halkın mücadelesiyle buluşuyor. Ses tasarımı bu filmin kan dolaşımında titriyor ve vızıldayarak, olağanüstü görsel şölene ve galaksiler arası-yanlış tarzın çoğunu yönetiyor gibi görünen yinelenen korku-fetiş BDSM şıklığına mide bulandırıcı bir heyecan katıyor.

Tek çekincem, ilk bölümün oluşturduğu ivmenin bir kısmının, filmin iki yıldan fazla bir süre önce vizyona girmesinden bu yana kaybolduğudur. Mevcut Dune hayran kitlesinin dışındakiler, sonun, hepimizin, belki de safça, toplam 330 dakikalık ekran süresinin sonunda kendimizi hak ettiğimizi düşünebileceğimiz yankı uyandıran kapanışı sağlamadığını hissedebilirler. Ve filmin olaylı son anları biraz aceleye getirilmiş gibi geliyor; sanki Shakespeare, Henry VI Bölüm III’ü, Bölüm II’nin sonuna gitmek üzere zappy bir kodaya küçültmeye karar vermiş gibi.

Bunların hiçbiri filmin yeteneğine ve şaşırtıcı gösterisine zarar vermiyor. Sanki insan sonrası bir evrimsel gelişime tanık oluyormuşçasına, son derece emredici ve belirgin biçimde korkutucu, icat edilmiş teknolojik detaylarla, olağanüstü ve gerçeküstü bir çöl savaşı sahnesiyle başlıyoruz. İmza niteliğindeki tasarım dokunuşları mutlak bir güvenle sunulur; başka herhangi bir filmde, bu siyah burun tüpleri tuhaf görünürdü, özellikle de iki başrol oyuncusunun bunları takarken öpüşmesi beklendiğinde. İşte bunu kabul ediyorsunuz.

İmparatorun yönetim haklarını devrettiği Atreides ailesine karşı ikiyüzlü bir darbe gerçekleştiren, korkunç derecede yozlaşmış Harkonnen yönetimi altındaki, son derece kazançlı maden kaynağı Baharat’a sahip Arrakis gezegenindeyiz. Harkonnenler, korkunç Baron (Stellan Skarsgård) ve onun ürkütücü yeğenleri Canavar Rabban (Dave Bautista) ve Austin Butler’ın canlandırdığı daha da ürkütücü Feyd-Rautha’dan oluşuyor. Karizmatik Paul (Timothée Chalamet) hâlâ Fremen isyanıyla cesurca savaşıyor, Chani’ye (Zendaya) aşık ve savaşçı Stilgar (Javier Bardem) tarafından onların mesihi olarak görülüyor. Ancak Paul’ün, okült Bene Gesserit kardeşliğinin bir parçası olan annesi Jessica (Rebecca Ferguson) da onunla birliktedir ve Fremen güç yapısında kendi yerini alır. Fremenler ile Harkonnen arasında ve Paul ile İmparator ve kızı Prenses Irulan arasında büyük bir hesaplaşma yaklaşıyor; bu sonuncular Christopher Walken ve Florence Pugh için biraz yüzeysel roller.

Klasik kedisi ve imalı bir form üzerine… Dune: İkinci Bölüm’de Leydi Margot Fenring rolünde Léa Seydoux. Fotoğraf: Niko Tavernise

Bu, artık daha büyük bir oyuncu kadrosunu içerecek şekilde genişletilmiş, Bene Gesserit’in Lady Margot Fenring’i başlattığı klasik kedigil ve imacı formdaki Léa Seydoux ve Anya Taylor-Joy için küçük, neredeyse bilinçaltı bir kamera hücresi ile parıldayan bir tuhaflık panoraması. Daha önce olduğu gibi, ikinci Dune filmi bize yaratılmış bir dünyanın tamamını, farklı ve artık şüphe götürmez bir evreni gösterme konusunda mükemmel; bu evren muhtemelen çokça taklit edilecek: görüntü yönetmeni Greig Fraser ve yapım tasarımcısı Patrice Vermette için bir zafer. Hans Zimmer’ın müziği tam olarak doğru tonu sağlıyor; hem neşeli hem görkemli.

Villeneuve burada büyük bir hırs ve cesaretin yanı sıra gerçek bir film yapımı dili de sergiliyor. Ama şimdi, en sonunda, herhangi birinin Dune’u daha iyi – ya da başka bir şekilde – yaptığını hayal etmek imkansız olsa da, onun bir şekilde dev, benlikteki gerçek hikayeye tam olarak sarılamadığını hissetmekten kendimi alamıyorum. -İnanılmaz Blade Runner 2049’da onları nasıl ele aldığıyla ilgili bir film. Chalamet’in harika bir tarza sahip, romantik bir aksiyon başrolünü taşıdığına şüphe yok, her ne kadar diğer pek çok karakterle birlikte olup bitenler onun kahramanlığı ve romantizmini gölgede bıraksa da. Chani ile merkezsiz. Ama bu gerçek bir destan ve bu kadar büyük düşünen bir film yapımcısı bulmak çok heyecan verici.

Dune: İkinci Bölüm 1 Mart’ta İngiltere ve ABD’de, 14 Mart’ta ise Avustralya’da vizyona girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir