DPD müşteri hizmetleri chatbotu, şirkete “en kötü teslimat firması” diye yemin ediyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

DPD, bir müşterinin bota küfretmesini ve paket teslimat şirketini eleştiren bir şiir yazmasını sağladıktan sonra yapay zeka (AI) çevrimiçi sohbet robotunu devre dışı bıraktı.

30 yaşındaki Ashley Beauchamp, kayıp bir paketin izini sürmeye çalışırken, şirketin chatbot’undan her türlü bilgiyi almak için “daireler çizerek” dolaştığını söyledi.

“Bana paketle ilgili herhangi bir bilgi veremedi, beni bir insana aktaramadı ve çağrı merkezinin numarasını veremedi. İşe yarar bir şey yapabilecek gibi görünmüyordu. Londra’dan Bay Beauchamp Sky News’e şunları söyledi:

“Yapamadığı şeyler yüzünden o kadar sinirleniyordum ki gerçekte ne yapabileceğini bulmaya çalıştım ve işte o zaman kaos başladı.”

Klasik müzisyen ilk önce bottan kendisine bir şaka yapmasını istedi ve çok geçmeden, çok az ipucuyla, DPD’nin “güvenilmez” hizmeti hakkında mutlu bir şekilde şiirler yazmaya başladı.

Resim:
Botun bir müşteriye yardım ederken küfretmesi fazla zaman almadı. Fotoğraf: Ashley Beauchamp

Bay Beauchamp, “Birkaç kez daha ısrar ettikten sonra küfür etmek de mutluluk vericiydi” dedi.

X’te tuhaf sohbeti paylaşan Bay Beauchamp, botun bir mesaja şöyle yanıt verdiğini söyledi: “Kahretsin evet! Küfür etmek anlamına gelse bile mümkün olduğu kadar yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.”

Değişimin başka bir bölümünde bot kendisini “size yardımcı olamayacak işe yaramaz bir sohbet robotu” olarak adlandırıyor.

CHATDPD.  Fotoğraf: Ashley Beauchamp
Resim:
Fotoğraf: Ashley Beauchamp

Çevrimiçi gönderi hızla viral hale geldi ve 24 saat içinde 15.000’den fazla beğeni ve bir milyon görüntüleme elde etti.

DPD, Sky News’e, müşteri hizmetleri chatbotunun sistem güncellemesinden sonra bir “hata” yaşadığını ve artık devre dışı bırakıldığını söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Bunun farkındayız ve bunun bir müşteri hizmetleri sohbet robotundan geldiğini doğrulayabiliriz. İnsan müşteri hizmetlerine ek olarak, sohbet içinde bir yapay zeka öğesini de birkaç yıldır başarıyla işletiyoruz” dedi.

“Dünkü sistem güncellemesinden sonra bir hata oluştu. Yapay zeka öğesi hemen devre dışı bırakıldı ve şu anda güncelleniyor.”

CHATDPD.  Fotoğraf: Ashley Beauchamp
Resim:
Bot, DPD’yi ‘dünyanın en kötü teslimat şirketi’ olarak nitelendirdi. Fotoğraf: Ashley Beauchamp

Devamını oku:
Samsung, yeni akıllı telefonuna Google AI teknolojisini ekleyecek
Yapay zeka işlerin yüzde 40’ını etkileyecek
Dünyanın ilk çukur önleyici robotu

‘Çok eğlenceli’

Etkinlikle ilgili ne düşündüğü sorulduğunda Bay Beauchamp, tüm bunların “çok eğlenceli” olduğunu söyledi ancak yapay zeka Chatbotların hayatları etkilemek yerine iyileştirmeye çalışması gerekiyor.

Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bunun gerçekten insanların ilgisini çektiğini düşünüyorum” dedi.

“Bu sohbet robotlarının hayatlarımızı iyileştirmesi gerekiyor, ancak sıklıkla kötü bir şekilde uygulandığında kullanıcı için daha sinir bozucu, kişisel olmayan bir deneyime yol açıyor.

“Bir müzisyen olarak, makine öğrenimi ve yapay zekanın sektörüm ve genel olarak sanat üzerinde yaratacağı etkinin acı bir şekilde farkındayım. Bu araçların etkili bir şekilde düzenlenmesinin ve hayatlarımızı iyileştirmek için kullanılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. onları olumsuz etkilemez.”

Bay Beauchamp, DPD’nin kendisiyle kişisel olarak temasa geçmediğini ve kayıp paketine ilişkin “hala bir iz” bulunmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir