Downing Street, Kuzey İrlanda’yı kutlayan Instagram gönderisinde İrlanda üç renginin görüntülenmesinin ardından ‘talihsiz bir hata’ yaptığını itiraf etti | Siyaset Haberleri

Downing Street, İrlanda üç rengini kullanarak Kuzey İrlanda’yı kutlayan bir sosyal medya gönderisi yükledikten sonra bir “hata” yaptığını söyledi.

Number 10, o zamandan beri Instagram gönderisini İrlanda Cumhuriyeti bayrağına yapılan tüm referansları kaldıracak şekilde düzenledi.

İlk gönderi şöyleydi: “Dün Kuzey İrlanda kültürünü Downing Caddesi’nde bir resepsiyonla kutladık.

“Kuzey İrlanda’nın dört bir yanından gelen işletmeler, ülkenin sunabileceği en iyi ürünlerden bazılarını sergilemek için geldi.”

Politika haberleri – en son: Baş sağlık görevlisi karantinayı kabul etti

Bugün gönderiyle ilgili sorulan başbakanın resmi sözcüsü, bunun “talihsiz bir hatanın düzeltildiğini” kabul etti.

Sky News’in kıdemli İrlanda muhabiri David Blevins, X hakkında şunları yazarak hatayı eleştirdi: “10 gün önce, Birlikçiler ile Milliyetçiler arasındaki farkı bilmeyen bir içişleri bakanımız olduğunu söyledim.

“Yalnız değildi. 10 Numara, İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki farkı bilmiyor.”

Eski içişleri bakanı Suella Braverman “kışkırtıcı” bir dil kullandığı için eleştirildi The Times’daki bir makalede görevden alınmadan önce.

Yine Filistin yanlısı protestocuları “nefret yürüyüşçüleri” olarak nitelendirdi ve ekledi: “Bu yürüyüşlerin sadece Gazze için bir yardım ağlaması olduğuna inanmıyorum.

“Bunlar, Kuzey İrlanda’da görmeye daha alışık olduğumuz türden bazı grupların, özellikle de İslamcıların, öncelik iddiasıdır.”

Eski bir Muhafazakar kabine bakanı Sky’ın siyasi editörüne şunları söyledi: Beth Rigby o zaman Bayan Braverman’ın yorumları “tamamen saldırgandı ve Kuzey İrlanda halkının İsrail ve Gazze konularında nerede durduğu konusunda cahildi”.

“İftira atmadan önce Kuzey İrlanda halkının mevcut İsrail-Filistin durumu hakkında ne düşündüğünü bilmek iyi olurdu” dediler.

Devamını oku: Suella Braverman, Kuzey İrlanda konusunda nefes kesici bir cehalet sergiledi

Kuzey İrlanda, Demokratik Birlikçi Parti’nin (DUP) Brexit sonrası ticaret düzenlemelerini protesto etmek amacıyla güç paylaşımı hükümeti kurmayı reddetmesinin ardından Şubat 2022’den bu yana işleyen bir hükümete sahip değil.

Bu yılın şubat ayında Rishi Sunak, Kuzey İrlanda için tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü’nün neden olduğu zorlukları çözmeyi amaçlayan Windsor Çerçevesi adı verilen yeni bir anlaşmayı müzakere etti.

Ancak DUP, sorunların devam ettiğini ve yeni Windsor Çerçevesi’nin ülkeyi hâlâ AB kurallarına tabi bıraktığını savundu, buna karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir