Donald Trump, Alexei Navalny’nin ölümüyle ilgili sessizliğini bozdu ancak Vladimir Putin’den hiç bahsetmedi | ABD Haberleri

Donald Trump, Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin ölümü üzerine sessizliğini bozdu ancak suçu Başkan Vladimir Putin’e atmaktan kaçındı.

Bay Trumpeleştirilerine maruz kalanlar Rus hükümdarını övmek başkanlığı sırasında sosyal medya platformu Truth Social’da yaptığı bir paylaşımda konuştu.

Eski ABD başkanı Pazartesi günü şunları yazdı: “Ani ölüm Alexei Navalny Ülkemizde olup bitenlerden giderek daha fazla haberdar olmamı sağladı.

“Bu, SAHİP, Radikal Sol Politikacıların, Savcıların ve Yargıçların bizi yıkıma giden bir yola sürüklediği yavaş ve istikrarlı bir ilerlemedir. Açık Sınırlar, Hileli Seçimler ve Büyük ölçüde Adaletsiz Mahkeme Salonu Kararları AMERİKA’YI YOK EDİYOR.”

Şöyle ekledi: “GERİLEMEDEKİ BİR MİLLETİZ, BAŞARISIZ BİR MİLLETİZ! MAGA2024.”

Son güncellemeler: Navalny’nin ailesi cenazesinin iki hafta boyunca tutulacağını söyledi

Ancak bu açıklaması, Cumhuriyetçi başkan adayının da aralarında bulunduğu siyasi rakipler tarafından eleştirildi Nikki Haley.

X hakkında şunları yazdı: “Donald Trump, Vladimir Putin’i cani bir haydut olmakla suçlayabilirdi. Trump, Navalny’nin cesaretini övebilirdi.

“Bunun yerine liberallerin taktik kitabından bir sayfa çaldı, Amerika’yı kınadı ve ülkemizi Rusya ile karşılaştırdı.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


4:03

Alexei Navalny’nin hayatı ve ölümü

Bay Navalny’den sonra geliyor Cuma günü öldü destekçilerinin siyasi amaçlı olduğunu söylediği suçlamalar nedeniyle 19 yıl hapis cezasını çekerken.

ABD Başkanı da dahil olmak üzere birçok dünya lideri Joe Bidensuçu doğrudan Sayın Putin’e işaret ederken, Bay Navalny’nin eşi onun öyle olduğuna inandığını söyledi. Rusya cumhurbaşkanının emriyle zehirlendi.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

Rusya hükümeti, kendisinin ölümüyle ilgili olduğu iddialarını reddederken, Kremlin Batı’daki tepkiyi “kabul edilemez” ve “kesinlikle kudurmuş” olarak eleştirdi.

Devamını oku:
Putin’i eleştiren kişinin ölümü hakkında şu ana kadar bildiklerimiz
CCTV, Navalny’nin cesedinin nakledildiğini gösteriyor
Tutuklanma riskine rağmen onlarca kişi Moskova’ya çiçek bıraktı

Cuma günü Beyaz Saray’da konuşan Sayın Biden şunları söyledi: “Rus yetkililer kendi hikayelerini anlatacaklar.

“Ama hata yapmayın. Hata yapmayın. Navalny’nin ölümünden Putin sorumludur.

“Ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz ama Navalny’nin ölümünün Putin ve haydutlarının yaptığı bir şeyin sonucu olduğuna şüphe yok.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Joe Biden, Navalny’nin ölüm haberine hem ‘şaşırmadığını hem de öfkelendiğini’ söyledi

Kanadalı lider Justin Trudeau ayrıca ölümünün “Putin’in tam olarak nasıl bir canavar olduğunu” hatırlattığını söyledi.

Başbakan Rishi Sunak ve İşçi Partisi muhalefet lideri Sör Keir Starmer Geçen hafta Bay Navalny’nin ölümüyle ilgili ilk tepkilerini yayınlarken Rusya Devlet Başkanı’ndan bahsetmediler.

Sosyal medyada yayınlanan benzer açıklamalarda ikili, yaşananları “korkunç bir haber” olarak nitelendirdi, Bay Navalny’nin “cesaretini” övdü ve ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Britanya’nın Dışişleri Bakanı Lord Cameron Cuma günü ayrıca şunu söyledi: “Putin olup bitenlerden sorumlu tutulmalı; hiç kimse onun rejiminin korkunç doğasından şüphe duymamalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir