‘Dominic Cummings’i geri getirmeye yönelik şüpheli girişimler’ hakkında soruşturma çağrısı | Siyaset Haberleri

Liberal Demokratlar, Rishi Sunak’ın Dominic Cummings ile gizli toplantılar düzenleyerek bakanlık yasasını ihlal edip etmediğinin araştırılması çağrısında bulundu.

Times Pazar günü başbakanın düzenlediğini bildirdi. Boris Johnson’ın eski başdanışmanı ile iki dizi görüşme tartışmalı figürü Downing Street’e geri getirmeyi düşünürken.

Bay Cummings daha sonra Aralık 2022 ve Temmuz 2023’teki toplantıları bir blog yazısında doğruladı ve Bay Sunak için “gizli çalışma” teklifini geri çevirdiğini iddia etti.

Ancak 10 Numaralı bir kaynak görüşmelerin gerçekleştiğini inkar etmezken, “hiçbir iş teklif edilmediğini” iddia etti.

İşçi Partisi, başbakanı “Bay Barnard Castle’a Downing Street’i tekrar yönetmesi için gizlice yalvarmakla” eleştirdi ve bunun onun “fikirlerinin tükendiğini ve kendi fikrini ortaya koyamayacak kadar zayıf olduğunu” gösterdiğini söyledi.

Şimdi Liberal Demokratlar bir adım daha ileri giderek Bay Cummings’le yapılan görüşmelerin Bay Sunak’ın şeffaflık beyanlarına kaydedilmediğini iddia ettiler – bakanlık yasasında resmi işlerin tartışıldığı toplantıların kaydedilmesi zorunluluğu olmasına rağmen.

Resmi bir soruşturma çağrısında bulunan partinin genel başkanı Wendy Chamberlain, bunun “bakanlık kurallarının açık bir ihlali” olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Cummings’i arka kapıdan geri getirmeye yönelik bu şüpheli girişimlerin düzgün bir şekilde incelenmesi gerekiyor.

“Bu toplantıların neden doğru şekilde duyurulmadığını ve herhangi bir yetkilinin mevcut olup olmadığını veya bilgilendirilip bilgilendirilmediğini acilen bilmemiz gerekiyor.

“Vergilerden NHS’ye kadar milyonlarca insanın hayatını etkileyecek hükümet politikasındaki büyük değişikliklerin tartışıldığına dair raporlar göz önüne alındığında, halk tam şeffaflığı hak ediyor, başka bir örtbas etmeyi değil.”

Ancak bir hükümet sözcüsü herhangi bir yanlışlık olduğunu reddederek şunları söyledi: “Bakanlık kanununa tam olarak uygun olarak, özel kişilerle siyasi konuları tartışmak için yapılan toplantıların ilan edilmesine gerek yoktur.”

Sunak’ın canını sıkan konuşmalar

Rob Powell Siyasi muhabir

Rob Powell

Siyasi muhabir

@robpowellnews

Görev dışında olmasına rağmen hala başbakanlar için sorunlara neden oluyor; Dominic Cummings ile Rishi Sunak arasında gerçekleştiğini artık bildiğimiz tartışmalar birçok pratik ve politik soruyu gündeme getiriyor.

Birincisi, bu görüşmelerin ilan edilmemesi nedeniyle bakanlık kanunu çiğnendi mi?

Vergilendirme ve NHS gibi resmi konuların tartışıldığı iddia edildiği için Liberal Demokratlar evet diyor.

Hükümet, görüşmelerin özel bir kapasitede olduğunu ve siyasi konuların tartışılacağını iddia ederek hayır diyor.

İkincisi, Rishi Sunak ilişkileri konusunda dürüst müydü?

Temmuz 2022 liderlik kampanyası sırasında Dominic Cummings’in yönettiği herhangi bir hükümetle “kesinlikle hiçbir ilgisi” olmayacağını söyledi. Ancak aylar sonra ikili konuşuyordu.

Üçüncüsü, bu durum başbakan ile partisi arasındaki mevcut gerilimi artırıyor mu?

Bazı sağcı milletvekilleri bunu, Rishi Sunak ile Boris Johnson’ı devirmek için çoğu kişiden daha fazlasını yapan adam arasındaki gizli anlaşmanın kanıtı olarak görecek.

Dominic Cummings’in hükümetteki yöntemlerini eleştiren diğer ılımlılar, böyle tartışmalı bir isme danışma kararının doğruluğunu sorgulayacaklar.

Son olarak, bu bize Rishi Sunak’ın yönetiminin yönüne ilişkin siyasi içgüdüleri hakkında bir şeyler söylüyor mu?

İşçi Partisi, David Cameron’ı geri getirdikten sonra bu son açıklamaları, fikirleri tükenmiş bir başbakanın ve rehberlik için geçmiş yılların siyasi figürlerine çaresizce ulaştığının daha fazla kanıtı olarak göstermeye çalıştı.

Downing Street buna itiraz edecektir.

Ancak açık olan şey, bunun siyasetteki çalkantılı on yılın neden olduğu artçı şokların Downing Street’e zarar vermek için geri döndüğüne dair daha fazla kanıt olduğu.

Sky News’e konuşan İşçi Partisi’nin gölge veznedar generali Jonathan Ashworth, toplantıların incelenmesi çağrısını ekledi ve başbakanın “dürüstlüğü yeniden tesis etme sözü verdiğinde” toplantıların açıklanmamasının “tuhaf” olduğunu söyledi.

Şunları ekledi: “İngiliz halkına karşı dürüst davranmıyor. Aslında kürsüye çıktı ve Dominic Cummings’in kendi hükümetiyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi – sözleri. Ve şimdi dizlerinin üzerinde Bay Cummings’e Downing Street’e dönmesi için yalvarıyor. .

“İngiliz halkına yalan söylemediyse bile yanıltıldı. Dolayısıyla bu tür şeylerin elbette doğru bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Ama sonuçta bu, Rishi Sunak’a özgü bir durum.

“İster NHS’yi düzeltmek olsun, ister yaşam masraflarını hafifletmek olsun, verdiği sözleri yerine getiremiyor, çünkü vergiyi kaldırdı veya tekneleri durdurdu, İngiliz halkına verdiği tüm sözleri bozdu.”

Pazar günü Bay Cummings’in blogunda yer alan bir gönderiye göre, kendisi ile Bay Sunak arasındaki ilk görüşme, Sunak’ın 2022 yılı sonunda 10 Numarayı devralmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Bay Cummings, “Başbakan, iktidarı nasıl ele geçireceğini ve işlerin nasıl halledileceğini içeren gerçek bir plan, siyasi manzarayı değiştirecek ve İşçi Partisi’ni yenecek siyasi bir strateji ve siyasi makine istiyordu” diye yazdı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Cummings ‘Başbakan olarak hareket etmeye çalıştı’

Eski danışman, kendisine bir iş teklifi sunulduğunu ima ederek “bunu yapabileceğini”, ancak kabulünün nükleer silah altyapısında değişiklikler, salgın planlaması ve yapay zekaya yaklaşım dahil olmak üzere “koşulları” olduğunu söyledi.

Ancak Bay Sunak’ın “önerdiğim anlaşmaya karşı çıktığını” ve bunun yerine Bay Cummings’in “10 numaraya gelip seçimden sonra önceliklerimi çözebileceğime dair söz karşılığında siyaset ve iletişim üzerinde gizlice çalışmasını” istediğini söyledi. “reddedildi”.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
2024’ün Birleşik Krallık siyaseti açısından neler sunabileceği
Bu yılın sürpriz siyasi anları

Bay Cummings, ikilinin daha sonra Temmuz 2023’te “onu tekrar görmesi istendiğinde” konuştuğunu, ancak bunun aslında bir önceki yılki konuşmanın “bir tekrarı” olduğunu söyledi.

“İşleri tersine çevirmeye çalışabileceğimi söyledim ama temel koşullarım aynıydı” diye yazdı. “Derin devletin öncelikleri ve acil eyleme geçilmesini sağlama yeteneği konusunda güvence olmadan, seçimi kazanmak için gizli bir siyasi danışman olarak çalışmaya hazır değildim.

“Anlaşma mümkün değildi.”

Toplantılarla ilgili sorulan bir 10 Numaralı kaynak şunları söyledi: “Siyaset ve kampanyalarla ilgili geniş bir tartışmaydı, herhangi bir iş teklifi yapılmadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir