Dolaşmış Geçmişler 1768-Şimdi inceleme – RA’nın risksiz revizyonizmi sulu bir mezarı hak ediyor | Sergiler

Aİnce kırmızı bir yelek giymiş, yanakları neşeyle kızarmış ve gözleri hassas bir zekayı yansıtan, nazik ve şişman 18. yüzyıl beyefendisi, Thomas Gainsborough’nun portresi için rahatça oturuyor. Küçük bir ayrıntı dışında her şey olması gerektiği gibi: bakıcı siyah.

Bu tanıdık portre, Kraliyet Akademisi’nin Dolaşmış Geçmişlerine nazik bir giriş olarak yerleştirildi. Üç bölümden oluşan – Güç, Güzellik ve Farklılık Mekanları, Suları Aşan – RA’nın sergisi, “sanatın (İngiliz) imparatorluğuyla, köleleştirmeyle, direnişle, ilgayla ve sözleşmeyle nasıl çarpıştığını” yansıtmaya çalışıyor. Charles Ignatius Sancho’yu tasvir eden portre, Kraliyet Akademisi’nin kurulduğu yıl olan 1768’de tamamlandı. Bu ünlü “Afrikalı Edebiyat Adamı”nın tasviri, zamanına göre alışılmadık derecede sempatiktir. O, ırk ayrımcılığına uğramamıştır; karakteri hassas bir şekilde yakalanmış bir bireydir.

Tarihsel olarak siyahiler düzenin bir parçası değildi. Frederick Elwell’in Kraliyet Akademisi Seçme ve Asma Komitesi’nde (1938) tasvir edilen türden centilmen bilginlere katılmaya kesinlikle davet edilmezlerdi. Gümüş servisli bir akşam yemeğinde üç parça takım elbiseli, puro içen bir grup yaşlı beyaz erkeği gösteren tablo, serginin, Black’in ardından üyelerinin vicdanları yaralanan ayrıcalıklı ve nüfuz edilemez RA’yı eleştirme niyetinin simgesidir. 2021’de Hayat Önemlidir.

Haile Selassie, İsa rolünde… Tavares Strachan’ın yazdığı İlk Akşam Yemeği (Galaxy Black), Kraliyet Akademisi avlusunu ele geçiriyor. Fotoğraf: Graeme Robertson/The Guardian

Geçmişteki ve şimdiki Kraliyet Akademisyenlerinden parçalar da dahil olmak üzere 100 eserin yer aldığı kurum, avluda büyük tutkusunu Tavares Strachan’ın Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosundan esinlenen etkileyici heykeli İlk Akşam Yemeği (Galaksi Siyahı) ile duyuruyor. Elwell’in RA’nın 1930’lardaki seçim komitesi tablosunu yansıtacak şekilde, burada gerçek boyutlu akşam yemeği konukları siyahi tarihinin önemli figürleridir; Haile Selassie, Harriet Tubman, Marcus Garvey ve Mary Seacole gibi vekil havarilerle çevrili İsa benzeri figürdür. Ne yazık ki heykelin ölçeği, nüans eksikliğini gizleyemiyor. RA’nın süslü giriş kapılarına benzer şekilde dekore edilmiş, bronz, siyah patine ve altın varakla 30 ft’den fazla yayılan bu bina cafcaflı bir his veriyor; RA’nın kurucusu Sir Joshua Reynolds’un kalıcı heykelinin önündeki alanın rahatsız edici, abartılı bir şekilde “ele geçirilmesi”.

Barbara Walker Ufuk Noktası 18 (Titian) ile siyah öznelerin ötekileştirilmesini telafi etme konusunda daha başarılı. Titian’ın Diana ve Actaeon’unun kabartmalı kağıt üzerine grafitle yeniden işlenmesi, yalnız siyah figürü vurgulayan delikli, sadeleştirilmiş bir kompozisyondur. Walker’ın yaklaşımı, tüm izleyicileri, kendilerini Batı kanonunun ırkçı eserlerinin önünde bulduklarında beyaz olmayan insanlar tarafından keskin bir şekilde fark edilen bu tür ikincil konulardan haberdar etmektir.

Ayakkabı boynuzlu… Kehinde Wiley’nin Kujuan Buggie’nin Portresi, 2024, sol, Sir Joshua Reynolds’un Bir Adam Portresi’nden (muhtemelen Francis Barber), 1770 dolaylarından esinlenilmiştir. Kompozit: Kehinde Wiley/ Hickey-Robertson, Houston

RA, çok uzun bir süredir, küresel çoğunluğu oluşturan insanları kenara iten, onların konumlarını siyah hizmetkarlara benzeten, 18. ve 19. yüzyıl aristokrat Avrupalı ​​aile portrelerinin neredeyse kenarlarında evcil hayvanlar gibi tasvir edilen bir sanat tarihi versiyonunu geliştirdi.

Köleleştiren ile köleleştirilen arasındaki tarihsel gerilimin Dolaşmış Geçmişler’de olması bekleniyor. Ancak küratörlüğünde şaşırtıcı bir gerilim daha var; RA’nın, çalışan siyah İngiliz sanatçıların yanı sıra Kara Walker ve Kehinde Wiley gibi yüksek profilli Afro-Amerikalı meslektaşlarını da dahil etme kararlılığı. Joshua Reynolds’un Samuel Johnson portresinden esinlenen çağdaş genç bir Afrikalı Amerikalının tablosu, sergiye ayakkabı çekeceği gibi görünüyor. Walker’ın Uncharted Waters’taki Unpeopled Land serisinden “dünya yok” olarak adlandırılan gravürü daha uygun. Suları geçme temasına dokunaklı bir şekilde değiniyor: dev siyah eller bir köle gemisini tutuyor ya da alabora ederken, hamile bir köle kadın gemiden sulu bir mezara atılıyor; doğmamış çocuğu yeni bir yeraltı dünyası inşa etmek için sayısız çocuğa katılabilir.

Orta Geçit’in tehlikeleri, tavandan sarkan, yıpranmış model tekneler ve gemilerden oluşan hayalet bir filo olan Hew Locke’un Armada’sında da yankılanıyor; ve John Akomfrah’ın dehşet verici ama bir o kadar da baştan çıkarıcı Vertigo Sea’sinde, film arşivi ve yeni görüntülerden oluşan üç parçalı bir enstalasyonda, okyanus yaşamının canlı animasyonu, denizde kaybolan ölülerin kederli görüntüleriyle tezat oluşturuyor.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Küçük adımlar… Paraya Ad Vermek, Kraliyet Akademisyeni Lubaina Himid, 2004. Fotoğraf: Guy Bell/REX/Shutterstock

RA, Akomfrah ve Locke gibi Kraliyet Akademisyenlerinin yanı sıra Yinka Shonibare, Lubaina Himid ve Sonia Boyce’nin çalışmalarını sergileyerek küçük bir adım attı, ancak muhafazakar itibarına zarar verecek hiçbir şeyi riske atmıyor. Şok edici konusuna rağmen dizi, geçen yıl Tate Britain’da sergilenen Isaac Julien’in Frederick Douglass üzerine düşünceleri, Saatin Dersleri gibi tanıdık çalışmaların yeniden üretilmesi konusunda son derece uysal görünüyor. Belki de küratöryel sevginin yayılması ve daha genç, daha az köklü siyahi sanatçıların davet edilmesi, birçoğunun çokça işlendiğini düşündüğü bir konuyu yeniden ele almaktan kaçınmış olsalar bile, daha şaşırtıcı ve etkili bir not alınabilirdi.

RA’nın açıklanan amacı, bu büyük ölçekli serginin “kamusal söylem ve tartışmanın” bir barometresi haline gelmesi ve “sömürgeciliğin bazı miraslarını” telafi etmesidir. Eğer bu mümkün olsaydı, beyaz olmayan ziyaretçileri cezbetmeye çalışan kurumun, önceden sömürgeleştirilmiş insanlar ve onların soyundan gelenler için Dolaşmış Geçmişler’e giriş ücretinden feragat etmesi gerekirdi. Buna itiraz edecek biri olsaydı, zenginliği kölelikten elde edilen George Hay Dawkins Pennant için inşa edilen Galler’deki Penrhyn Kalesi’ndeki bilet gişesinin önünden aceleyle geçen İngiliz Karayipli aileyi hatırlayabilirdi. Bilet almadıkları için mübaşir tarafından kovalanan ve azarlanan aile şu cevabı verdi: “Daha önce ödedik!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir