Doktorlar Noel’de penis kırığı riskinin arttığı konusunda uyarıyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Çoğu kişi için Noel yılın en güzel zamanıdır, ancak doktorlar bayram sezonunun aynı zamanda yatak odasındaki utanç verici yaralanmalarda önemli bir artışla da ilişkili olduğu konusunda uyardı.

Uyarı: Aşağıdaki hikaye cinsel yaralanmalara ilişkin açıklamalar içermektedir.

Almanya’nın Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’ndeki ürologlara göre, penis kırıkları tıbbi bir acil durum olarak kabul ediliyor ve “çoğunlukla duyulabilir bir çatlama ve ardından şiddetli ağrı ile haber veriliyor”.

Bu tür yaralanmaların “alışılmadık cinsel pozisyonlar (örneğin ‘ters kovboy kız’) içeren agresif cinsel ilişki sırasında ereksiyon halindeki penisin güçlü bir şekilde bükülmesinden” kaynaklandığı konusunda uyarıyorlar.

Doktorlar, “duyulabilir çatlak” ve “şiddetli ağrı”nın yanı sıra, hızlı bir ereksiyon kaybı, şişlik ve morarmanın da eşlik ettiğini ekledi.

Ekip, 2005 ile 2021 yılları arasında bu tür yaralanmalara maruz kalan 3.421 erkeğe ilişkin Alman hastane verilerini kullanarak Noel sırasında penis kırığı vakalarının artıp artmadığını araştırdı.

Bayram döneminde penis kırıklarının arttığını tespit eden uzmanlar, şunları ekledi: “Her gün Noel gibi olsaydı, Almanya’da 2005’ten bu yana yüzde 43 daha fazla penis kırığı meydana gelirdi.”

British Journal of Urology International’da yayınlanan çalışma aynı zamanda penis kırıklarının hafta sonları ve yaz aylarında arttığını, ancak yılbaşı arifesinde görülmediğini ortaya çıkardı.

Yazarlar bunun nedeninin Yeni Yıl Arifesinin Almanya’da Noel kadar yaygın olarak kutlanmamasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, yaralanma nedeniyle hastaneye kabullerin COVID-19 salgını ve karantinalardan etkilenmediğini ekledi.

Erkeklerde penis kırıklarının ortalama yaşı 42 idi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek Noel sebzeleri
Yapay zeka uzmanları büyük seçim yılı öncesinde alarm veriyor

‘Bulgularımız alarm zilini çalıyor (zil zillerini değil)’

Çalışma ayrıca penis kırıklarının evlilik dışı ilişkiler veya “alışılmadık yerler” gibi “alışılmadık senaryolarda seks sırasında büyük olasılıkla meydana geldiğini” de ortaya çıkardı.

Yazarlar, “Analizlerimize göre, penis kırıkları, çiftlerin Noel, hafta sonları ve yaz gibi rahatlama anlarının tadını çıkardıkları dönemlerde meydana geliyor” diye yazdı.

“Elbette bu dönemlerde seks yapmamanızı tavsiye edemesek de, bulgularımız alarm zilini çalıyor (zil zillerini değil).”

Bulgularını şenlikli kelime oyunlarıyla yazmaktan açıkça keyif alan yazarlar şu sonuca varıyor: “Bu nedenle, Noel ve tatil sırasında ‘Evde Tek Başına’ bu durumda iyi bir fikir gibi görünüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir