Doktorlar, Dragons’ Den yarışmacısının ‘BENİ iyileştirdiği’ iddiası nedeniyle BBC’ye şikayette bulundu | ME / Kronik yorgunluk sendromu

Doktorlar ve kampanyacılar BBC’ye ve milletvekillerine, Dragons’ Den adlı TV programında Çin tıbbının bir kadının, bilinen tedavisi olmayan bir hastalık olan miyaljik ensefalomiyelitten (ME) kurtulmasına yardımcı olduğu yönündeki “asılsız” iddialar hakkında şikayette bulundu.

Girişimcilerin işlerini yatırımcılardan oluşan bir panele tanıttığı programın “yanıltıcı ve potansiyel olarak tehlikeli bilgiler” içeren bir bölümünün 18 Ocak’ta yayınlanmasının ardından Action for ME tarafından iki seçilmiş komitenin başkanlarına açık bir mektup düzenlendi.

Acu Seeds’in kurucusu Giselle Boxer, “diyet, akupunktur, Çin otları ve kulak tohumları” kullanarak ME’yi 12 ayda atlattığını ve bunlardan sonuncusunu işe dönüştürdüğünü söyledi.

ME Yerel Ağı, PhysiosforME ve çeşitli destek gruplarının da aralarında bulunduğu kuruluşlar, kültür, medya ve spor komitesi başkanı Caroline Dinenage ile sağlık ve sosyal bakım komitesi başkanı Steve Brine’a yazdıkları mektupta şunları söyledi: “Olay göz önüne alındığında, Söz konusu konu BBC One’da prime time’da yayınlandıysa da, bu tür alternatif tıbbın BENİ iyileştirebileceğine dair asılsız bir iddia anlamına gelen bu konuşmayı daha geniş bir izleyici kitlesinin duyacağından endişeleniyoruz.”

Mektup ayrıca, durumla ilgili bir parlamento grubuna eş başkanlık yapan Needham Market’ten Barones Scott ve ME Derneği danışmanı Dr Charles Shepherd tarafından da imzalandı.

Boxer konuşmasında kendisine dört yıl önce ME teşhisi konulduğunu ve “yoğun bir sosyal hayatla ve düzenli egzersiz yaparak üst düzey bir reklam ajansında çalışmaktan, çoğunlukla evde mahsur kalmaya ve hiçbir şey yapmadan beş dakikadan fazla yürüyememeye başladığını” söyledi. yatağa geri dönmek için”.

Steven Bartlett, Giselle Boxer’ın girişiminin %12,5 hissesi için 50.000 £ teklif ederek paneldeki başarılı ‘ejderha’ oldu. Fotoğraf: Linda Nylind/The Guardian

Şöyle dedi: “Doktorlar bana asla iyileşemeyeceğimi, bir daha çalışamayacağımı ve çocuk sahibi olamayacağımı söylediler. Diyet, akupunktur, Çin otları ve kulak tohumlarını kullanarak kişisel bir şifa yolculuğuna çıktım. Bu kombinasyonu kullanmanın 12 ay içinde iyileşmeme yardımcı olduğuna inanıyorum.”

Boxer’ın rakamları “ejderhaları” etkiledi ve panelin her üyesinden kendisine yatırım teklifi geldi. İşinin yüzde 12,5’i karşılığında Steven Bartlett’ten 50.000 £ kabul etmeyi seçti, ruhani olduğunu ve kendisine “Steven adında bir adamla tanışacağının ve onun gerçekten önemli olacağının” söylendiğini söyledi.

20 yıldır ME’ye sahip olan Phil Youngs, Boxer’ın hikayesinin ve kulak tohumu işinin, bazı kişilerin zaten psikosomatik veya sahte olduğunu düşündüğü bir durum için daha fazla damgalanmaya yol açabileceğini söyledi.

Kendisi şunları söyledi: “Toplum olarak, eğer bu kadar basit bir çözüm mevcutsa, neden daha iyiye gitmediğimiz konusunda sorgulanıyoruz; bunu nasıl tedavi edeceğimizi bir yana, hastalığa neyin sebep olduğunu bile bilmediğimizi aklımızda tutuyoruz. .

“Birinin (TV’de) kanseri, ALS’yi veya Alzheimer’ı iyileştirebileceğini iddia ettiğini hayal edin. Paneldeki herkes tarafından derhal sorgulanacaklardı. Halkın öfkesi artacaktı. Bu hastalıkların hiçbirinin tedavisi olmadığını biliyoruz; araştırmalara her yıl milyonlarca, milyarlarca lira harcanıyor.”

Bir BBC sözcüsü şunları söyledi: “Dragons’ Den’de girişimcilerin ürünleri yer alıyor ve bu ürünlerin onaylandığı anlamına gelmiyor. Dragons’ Den, iş dünyasında olup bitenleri ortaya çıkarmak için yatırımcılara teklif veren gerçek işletmeleri gösteriyor. Bu bölümde bir girişimcinin, iş yaratmaya yol açan kendi kişisel deneyimini paylaşması anlatılıyor.”

Boxer yorum talebine yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir