Dodger incelemesi – bu komik Dickens ön bölümü tam bir zevk | Dram

Wyeni sezonun ilk iki dakikasında Dodger macerasında silindir şapkalı kahramanımız Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından düelloya davet edildi ve bu bir sorundu çünkü Dodger (Billy Jenkins) aslında sopa olan bir silahı sallıyordu. Akıl hocası Fagin (Christopher Eccleston), bir demet ısırgan otunu kullanarak bir kaçış tasarlıyor ve bu eğlenceli Dickens ön filmi tekrar yayında; ancak Fagin, öfkeli bir başkan tarafından sırtından vurulmaktan kaçacak kadar hızlı koşmuyor.

Oliver Twist olaylarından önceki yıllarda Artful Dodger, Fagin ve bir grup genç hırsızı konu alan Dodger, bir zamanlar Fast Show’un kadrosunda yer alan Rhys Thomas’ın yaratımıdır. İsviçreli Toni’nin “güzel bir kadınla sevişme” karşılaştırmasını dinlemek zorunda kaldı ve Simon Day’in sahte prog-rockçı Brian Pern’ü yaratmasına yardım etti. En az değer verilen eseri, biraz aptalca ve tamamen komik olan yeteneğini sergileyen, onu daha büyük çocuklar ve çocuksu yetişkinler için ideal bir komedi yazarı yapan, karmakarışık bir Yeni Yıl özeti olan Bir Yılın Hayatında Bir Yıl’dır.

Taç Giyme başlıklı bu özel bölümde ABD başkanı, resmi olarak Viktorya dönemi Londra’sı haline gelmek üzere olan yeri ziyaret ediyor. Yeni kraliçe taç giyecek, bu da Dodger ve ekibinin tek amacının olduğu anlamına geliyor: tacı çalmak. Onlar eğilirken, daldıkça ve planlar yaparken, dizinin eski şakaları yeni hissettirecek kadar iyi yapma yeteneğinin bir kez daha tadını çıkarabiliriz. Aptal sesler var; birinin “şimdi başlıyor!” dediği bir sahne ama “şimdi”den önce 20 saniyelik bir duraklamayla; biri laudanum katılmış iki fincan çayla güzel bir iş; ve bizzat Thomas’ın canlandırdığı aptal bir polis memurunun “Senden nefret ediyorum!” dediği bir an. ve çekimin dışına çıkıyor, bunun komikliği ancak Thomas’ın mükemmel komik zamanlamayla kutsanmış olduğu söylenerek açıklanabilir.

Ayrıca tüm doğru bağlantılara sahip. Dodger’da Eccleston şimdiden utanmadan, aşırı Londra aksanlı, değişken bir ayak parmağı paçavrası olan Fagin ve Am I Being Unreasonable’daki Lenny Rush rolüyle eğleniyor. Polis Ekibi’nden Johnny benzeri her şeyi bilen ayakkabı boyacısı Morgan olarak ün kazandı! Ancak Noel’e konuk yıldızlar için çağrı yapıldığında, birdenbire baktığınız her yerde lüks bir oyuncu kadrosu belirir.

Lüks oyuncular… Paul Whitehouse, Simon Callow, Alex Macqueen, Nicola Coughlan ve Toby Stephens. Fotoğraf: Richard Lewisohn/BBC Stüdyoları

Soğuk açık hava ve uçuşan mermilerin ardından Buckingham Sarayı’ndayız; burada kraliyet kuyumcusu ve Canterbury başpiskoposu, yaklaşan ritüel hakkında kraliçeye brifing veriyor. Kuyumcu, ışıltılı yaygarasını kalın bir şekilde bırakan Alex Macqueen’dir – tacı “on bir zümrüt ve beş woobies” ile süslenmiştir – başpiskopos ise “küre” nin üç heceli bir kelime olduğu lezzetli bir şekilde titreyen Simon Callow’dur. Hepsinden iyisi, kraliçeyi, Derry Girls ve Bridgerton’dan Nicola Coughlan canlandırıyor; kusursuz İngiliz aristokrat aksanı, genç Victoria’nın sürekli sıkılan, son derece etkilenebilir, bekleyen bir tiran, bir tür Z kuşağı Violet Beauregarde olarak tasvirini süslüyor. .

Vic, “düello” kelimesinin anlaşılmaz telaffuzuyla şimdiden büyük bir kahkaha atan ve bulunduğu her sahnede geniş bacaklı kovboy modunda zıplamaya devam eden Başkan Martin Van Buren, diğer adıyla Toby Stephens’ın gelişiyle gözle görülür bir şekilde heyecanlanıyor. : İnsanları yakalarından yakalıyor, tam da kraliçeye aşıkmış gibi göründüğü anda balgam çekiyor ve her sesli harfin “U” olduğu nazal bir güney aksanı denemeye çalışıyor.

Fazlası var! Tony Way, normal bir sohbet sırasında yüksek sesle böğürmeye devam eden gazete satıcısı Jon the News rolünde komik (eski bir şaka ama iyi yapılmış) ve Thomas’ın eski arkadaşı Paul Whitehouse için dişe dokunur bir konuk rolü var. Yeterince yiğit olmayan, kraliyet mücevherlerini gözetlemekle görevli, muhafızların yiğit bir yeoman’ı.

Dodger, Fagin ve arkadaşları – aralarında Fagin’in ev sahibesi Minnie Bilge rolünde Thomas’la birlikte karı-koca ekibinin diğer yarısı olan ortak yazar Lucy Montgomery de var – Madame Tussauds’un tepesindeki kopya tacın çalınmasını içeren bir soyguna girişiyorlar. Kraliçenin balmumu işi (yine Nicola Coughlan tarafından canlandırılıyor), ardından taç giyme provası sırasında onu gerçek olanla değiştiriyor. Soygun başlamadan önce, Victoria’nın sabırsızca “atla!” diye bağırdığı müthiş bir şaka var. Canterbury başpiskoposunda onu senaryosunun sıkıcı kısımlarını atlamaya zorladı ve sonunda cansız bir podcast’i çılgınca ileri saran biri gibi görünmesine neden oldu.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Dodger’da her dakika bir kahkaha var ama belki de daha önemlisi, koşulsuz bir ödül verildiğine dair genel bir duygu. Çok güzel bir erken Noel hediyesi.

Dodger CBBC’de ve iPlayer’da mevcut. Bu ay sonunda BBC One’da da gösterilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir