Diyet soda içme konusunda endişelenmeli miyim? | Yaşam ve stil

DKimi dinlediğinize bağlı olarak, diyet alkolsüz içecekler ya beslenme biliminin en büyük başarısıdır ya da onun en muhteşem Truva atıdır; şekersiz leziz bir hoşgörü ya da kalorisiz kıyafetler giymiş bir kurt, sağlığınızı başka şekillerde mahvetmeye hazırdır. Evet, enerji alımınızı fazla artırmadan bunları içebilirsiniz ancak iştahınız veya insülin seviyeniz üzerinde ters tepebilecek bir oyun mu oynuyorsunuz? O kadar şekerin yerini ne aldıysa daha mı kötü?

İnsülinle başlamak en mantıklısı. Bilmiyorsanız bu, genellikle pankreasta üretilen ve vücudunuzun enerji için şekeri kullanmasına yardımcı olan bir hormondur. Bir süredir vücudunuzun, normal ve diyet alkolsüz içecekler arasında ayrım yapmakta damak zevkiniz kadar zorlandığı, bunun da artan kan basıncından diyabet veya felce kadar her şeye neden olabilecek aşırı insülin üretimine yol açtığı teorileştirildi.

Benzer şekilde, diyet gazlı içeceklerdeki yapay tatlandırıcıların, aptal, şeker seven beyinlerimizi, aldığımızdan daha fazla kalori aldığımızı düşünmesine ve açlık hormonlarımızı dengesiz bırakmasına neden olabileceğine dair öneriler var.

Ancak görünen o ki bu potansiyel endişeler, beslenme uzmanlarının bir zamanlar düşündüğü kadar büyük bir sorun olmayabilir. çalışmaların sistematik olarak gözden geçirilmesi Geçen yıl tatlandırıcılara maruz kalmanın “gıda alımında artışa veya subjektif iştah derecelerinde değişikliğe yol açmadığını (ve tüketimden sonra kan şekeri seviyelerinde, yemek sonrası glisemik veya insülin tepkisinde önemli bir değişiklik görülmediğini” bulgusunu yayınladı).

Ayrıca Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) geçen yıl en yaygın yapay tatlandırıcılardan biri olan aspartamın “insanlar için muhtemelen kanserojen” olarak sınıflandırıldığını duymuş olabilirsiniz. Bu kulağa kötü geliyor ama pek bir şey ifade etmiyor; sadece kanserojen etkisi göz ardı edilemez. Tatlandırıcıyı aloe vera özü ve bazı salamura sebzelerle aynı kategoriye koyuyor. Daha önce ele aldığımız sıcak içecek içmek ve gece vardiyasında çalışmak daha yüksek IARC risk derecesine sahiptir.

O halde diyet içecek lobisi için iyi haber. Ancak durun: sekiz yıllık bir süre boyunca insanların alışkanlıklarını inceleyen en az bir gözlemsel çalışma, haftada 21’den fazla yapay tatlandırıcılı içecek içildiğini ortaya çıkardı. Risklerini neredeyse ikiye katladı aşırı kilolu veya obez olma. Peki başka ne olabilir?

Bunun bir yanıtı, diyet soda içenlerin, içtikleri kaloriden “tasarruf ettiklerine” inandıkları için düzenli olarak işlenmiş gıda tüketmek veya aşırı yemek yemek gibi obezite riskini artıran bir şey yapma olasılıklarının daha yüksek olması olabilir.

Bir diğeri, başka bir şeyin oluyor olması olabilir. Beslenme uzmanı Lisa Richards, “Genellikle diyet içeceklerinde bulunan sukralozun vücutta şişkinliğin en yaygın nedenlerinden biri olduğu düşünülüyor” diyor. “Fakat aynı zamanda mide-bağırsak tahrişine neden olabileceğine ve genel bağırsak sağlığını iyileştiren bakterileri etkileyebileceğine dair bazı kanıtlar da var.”

Bir geçen yıl yayınlanan çalışma insanlarda genellikle kabul edilebilir kabul edilen günlük alım seviyelerindeki sukraloz tüketiminin bağırsak mikrobiyomunu bozabileceğini ve ayrıca bağırsak dokusunu etkileyebileceğini öne sürdü.

Başka bir çalışma, 2022’de yayınlandı, diğer tatlandırıcıların da benzer etkilere sahip olabileceğini öne sürdü. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var – mevcut araştırmaların çoğu fareler üzerinde yapıldı – ancak bu muhtemelen düzenli alkolsüz içecek tüketiminin en endişe verici yönüdür, çünkü sağlıksız bir mikrobiyom farelere yol açabilir. bir dizi kötü etki.

Peki ne kadar endişelenmelisiniz? Eğer günde birkaç kez su yerine diyet içecekleri içiyorsanız, muhtemelen tüketimi azaltmak iyi bir fikirdir: mekanizma ne olursa olsun, bu sizi sağlıksız hale getiriyor olabilir.

Daha az sıklıkta kendinizi şımartıyorsanız, bu daha az endişe verici olabilir, ancak yine de potansiyel olumsuz etkiler olmadan boşluğu doldurabilecek diğer içecekleri denemeye değer. Bir bardak maden suyuna hızlı bir şekilde limon sıkmak aslında yardımcı olabilir insülin seviyenizi kontrol altında tutmak için – ve aynı zamanda oldukça lezzetli. Bir kutuya göre biraz daha az taşınabilir, ancak her şeye sahip olamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir