Denizyıldızının kafası olmadığını sanıyorduk, yanılmışız | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Denizyıldızlarının uzun süredir kafaları olmadığı düşünülüyordu; ancak yeni araştırmalar, kafalarının aslında başka bir şey olmayabileceğini öne sürüyor.

Ayırt edici şekilleri, çoğu hayvanla kıyaslanamayan vücutlarıyla bilim adamlarını uzun süredir şaşırtıyor.

Bunlar, deniz kestanelerini ve kum dolarını da içeren derisi dikenliler adı verilen bir gruptandırlar.

Vücutları simetrik olarak beş bölüme ayrılmıştır ve şimdiye kadar bu parçaların diğer hayvanların vücutlarıyla nasıl ilişkili olduğunu görmek “imkansız”dı.

Ön ya da arka, baş ya da alt; uzmanlar bile şaşkına dönmüştü.

Southampton Üniversitesi’nden Dr Jeff Thompson, derisi dikenlilerin yapısının “onları incelediğimiz sürece bilim adamları için bir gizem olduğunu” söyledi.

Açıklığa kavuşturmak amacıyla, ABD’deki Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacıların liderliğindeki uluslararası bir ekip, denizyıldızının moleküler belirteçlerini, döterostom adı verilen daha geniş bir hayvan grubunun diğer üyeleriyle karşılaştırdı.

Bu, omurgalıların yanı sıra derisi dikenlileri de içeriyor, ancak hepsi ortak bir atayı paylaşıyor, bu da bilim adamlarının gelişimlerini doğrudan karşılaştırmasına olanak tanıyor.

Gelişmiş moleküler ve genomik teknikleri kullanarak, denizyıldızının gelişimi sırasında belirli genlerin nerede ifade edildiğini gösteren 3 boyutlu bir harita oluşturdular.

Buna benzer daha fazla:
Sörfçü balinanın saldırısına uğradı
Korkunç bebeğin kafası kanalizasyonu kapattı

Resim:
3D tarama, iskeleti (gri), sindirim sistemini (sarı), sinir sistemini (mavi), kasları (kırmızı) ve su damar sistemini (mor) gösterir. Resim: Southampton Üniversitesi

Büyük emekleyen kafa, o sadece büyük bir emekleyen kafa

Araştırmanın ortak yazarı Dr Thompson, geleneksel iki taraflı bir vücudun “önemli bir parçasının” eksik olduğunu söyledi.

“Genellikle hayvanın gövdesinin şekillenmesinde rol oynayan genler ifade edilmedi” dedi.

“Görünüşe göre derisi dikenlilerin vücut planı kabaca diğer hayvan gruplarındaki kafaya eşdeğer.”

Bulgular, denizyıldızlarının başsız olmak yerine zamanla atalarının vücutlarını değiştirip sonunda yalnızca kafa haline geldiklerini gösteriyor.

Stanford’dan baş yazar Laurent Formery, bunun “en iyi şekilde deniz tabanında sürünen bir kafa olarak tanımlanabileceğini” söyledi.

Hakemli çalışma Nature dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir