Danimarka Kraliçesi II. Margrethe veda etti, yeni Kral Frederik X ilan edildi | Dünya Haberleri

Danimarka Kralı Frederik X, Kopenhag’da görkemli bir günde Avrupa’nın en eski monarşisinin yeni başkanı ilan edildi.

55 yaşındaki eski veliaht prens, görevi resmen annesi Kraliçe II. Margrethe’den devraldı. milleti şaşkına çevirdi Yılbaşı gecesi, 52 yıl süren tahttan sonra tahttan çekilme kararını açıkladığında.

İşte en dikkat çekici görüntüler Günün.

Resim:
Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary, tören için Kopenhag sokaklarında Christiansborg Kalesi’ne götürülüyor

Resim:
Danimarka Kraliyet at muhafızları sokaklarda geçit töreni yapıyor

Resim:
Kalabalığın içindeki birçok çocuk giyinmiş

Resim:
Kraliçe Margrethe araba ile geliyor ve monarşinin başı olarak son anlarında kalabalığa el sallıyor

Resim:
Kalabalığın bir üyesi Danca’da ‘teşekkür ederim’ anlamına gelen ‘TAK’ yazan bir pankart taşıyor

Resim:
Christiansborg Kalesi’nde kader anı: Kraliçe Margrethe tahttan çekilme beyanını imzalarken

 Danimarka'nın eski Kraliçesi Margrethe masanın başındaki yerini oğlu Frederik'e bıraktı
Resim:
Artık eski kraliçe masanın başındaki yerini oğlu Frederik’e bırakıyor

Resim:
Frederik onun yerini almaya hazırlanıyor…

Resim:
…annesi odayı ve tahtı ona bırakırken

Danimarka Kraliçesi Margrethe'nin 52 yıl sonra tahttan çekildiği ve büyük oğlu Veliaht Prens Frederik'in Kral Frederik X olarak tahta çıktığı gün insanlar 14 Ocak 2024'te Kopenhag, Danimarka'da bir araya geliyor. Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen aracılığıyla REUTERS DİKKAT EDİTÖRLERİ - BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAF TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR. DANİMARKA ÇIKTI. DANİMARKA'DA TİCARİ VEYA EDİTÖR SATIŞI YOKTUR.
Resim:
Dışarıda büyük kalabalıklar yeni krallarını görmek için toplanıyor

Danimarka Kralı Frederik X, 14 Ocak 2024 Pazar günü Kopenhag'daki Christiansborg Sarayı'nda ilan sonrasında balkonda gülümsüyor. Danimarka... Başbakanı, annesi Kraliçe II. Margrethe'nin ardından Frederik X'i kral ilan etti. resmen tahttan çekilmesini imzaladı. Tahtın sevilen bir hükümdardan popüler oğluna geçmesine büyük kalabalıklar sevindi. (AP aracılığıyla Bo Amstrup/Ritzau Scanpix)
Resim:
Yeni Kral Frederik X, kalabalığın büyük tezahüratları eşliğinde balkona çıktığında sırıtıyor ve ellerini kalbinin üzerine koyuyor. Resim: AP

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Danimarka'nın yeni Kralı Frederik'i ilan etti
Resim:
Onun ortaya çıkışını, kendisini kral ilan eden Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen takip etti.

Danimarka'nın yeni ilan edilen Kralı Frederik ve Kraliçe Mary, 14 Ocak 2024'te Kopenhag, Danimarka'da 52 yıl hüküm süren eski Kraliçe Margrethe'nin tahttan çekilmesinin ardından Christiansborg Sarayı'nın balkonunda görünüyor. Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen aracılığıyla REUTERS DİKKAT EDİTÖRLERİ - BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAF TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR. DANİMARKA ÇIKTI. DANİMARKA'DA TİCARİ VEYA EDİTÖR SATIŞI YOKTUR.
Resim:
Kral Frederik ve Kraliçe Mary tebaalarına el sallıyor

Danimarka Kralı X. Frederik ve Kraliçe Mary, soldan çocuklarıyla birlikte Veliaht Prens Christian ve Prenses Isabella, 14 Ocak 2024 Pazar günü Kopenhag'daki Christiansborg Sarayı'nda duyurunun ardından el sallıyor. Başbakan, annesi Kraliçe Margrethe II'nin tahttan çekilmesini resmen imzalamasının ardından Frederik X'i kral ilan etti. Tahtın sevilen bir hükümdardan popüler oğluna geçmesine büyük kalabalıklar sevindi. (AP Fotoğrafı/Martin Meissner)
Resim:
Kral Frederik X, şimdi Kraliçe Mary olan eşiyle birlikte duygulu bir şekilde görünüyor. Resim: AP

Danimarka'nın yeni ilan edilen Kralı Frederik ve Kraliçe Mary, Prens Christian, Prenses Isabella, Prens Vincent ve Prenses Josephine, Danimarka'nın Kopenhag kentinde 52 yıl hüküm süren eski Kraliçe Margrethe'nin tahttan indirilmesinin ardından Christiansborg Sarayı'nın balkonunda jest yaptı. 14 Ocak 2024. REUTERS/Wolfgang Rattay
Resim:
Kral Frederik ve Kraliçe Mary’ye (ortada) çocukları da eşlik ediyor: (soldan sağa) Prenses Isabella, Prens Christian, Prenses Josephine ve Prens Vincent

Danimarka'nın yeni ilan edilen Kralı Frederik ve Kraliçe Mary, 52 yıl hüküm süren eski Kraliçe Margrethe'nin tahttan çekilmesinin ardından, 14 Ocak 2024'te Kopenhag, Danimarka'da bir at arabasında yolculuk yapıyor. Ritzau Scanpix/Ida Marie Odgaard, REUTERS DİKKAT EDİTÖRLERİ aracılığıyla - BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAF TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR. DANİMARKA ÇIKTI. DANİMARKA'DA TİCARİ VEYA EDİTÖR SATIŞI YOKTUR.
Resim:
Kral Frederik ve Kraliçe Mary, törenin ardından tezahürat yapan kalabalığı selamlarken bir arabaya biniyorlar

Danimarka'nın yeni ilan edilen Kralı Frederik, 52 yıl hüküm süren eski Kraliçe Margrethe'nin tahttan çekilmesinin ardından, 14 Ocak 2024'te Kopenhag, Danimarka'da bir arabada oturuyor. REUTERS/Wolfgang Rattay
Resim:
Kral Frederik kovulurken el sallıyor ve hükümdar olarak yeni hayatına başlamaya hazırlanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir