Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, tahttan çekilmeden önce hükümdar olarak son kez kamuoyunun karşısına çıktı | Dünya Haberleri

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, Yeni Yıl kutlamalarını tamamlarken yaldızlı, atlı bir faytonla ülkenin başkentini gezdi ve bu ay tahttan çekilmeden önce hükümdar olarak son kez halkın önüne çıktı.

Avrupa’nın şu an en uzun süre görevde kalan hükümdarı, 14 Ocak Pazar günü, yani 1972’de tahta çıkışından tam 52 yıl sonra, tahtı bırakacak.

83 yaşındaki şahsın yerini, daha sonra Frederik X olacak olan en büyük oğlu Veliaht Prens Frederik alacak.

Onun istifası, Avrupa’nın en eski iktidar monarşisinde yaklaşık 900 yıldır yaşanan ilk istifa oldu.

Perşembe günü, binlerce insan dondurucu havaya göğüs gererek onu neşelendirmek için Kraliçe Kopenhag sokaklarında gezindi.

Resim:
Kraliçe iyi dileklerde bulunanlara el sallıyor. Resim: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix, AP aracılığıyla

Danimarka Kraliçesi Margrethe, 4 Ocak 2024 Perşembe günü Danimarka'nın Kopenhag kentindeki Christiansborg Sarayı'na atlı bir faytonla Amalienborg'daki Christian IX'un Sarayı'na giderken Hussar Alayı tarafından eşlik ediliyor. Avrupa Dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe Margrethe, perşembe günü Danimarka'nın başkentinde yaldızlı, atlı bir faytonla dolaşırken, bu ay tahttan çekilmeden önceki son Yeni Yıl kutlamalarını tamamladı.  (AP aracılığıyla Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix)
Resim:
Önümüzdeki hafta Danimarka hükümdarlığından istifa edecek. Resim: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix, AP aracılığıyla

Danimarka Kraliçesi Margrethe, 4 Ocak 2024 Perşembe günü Danimarka'nın Kopenhag kentindeki Christiansborg Sarayı'na atlı bir faytonla Amalienborg'daki Christian IX'un Sarayı'na giderken Hussar Alayı tarafından eşlik ediliyor. Avrupa Dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe Margrethe, perşembe günü Danimarka'nın başkentinde yaldızlı, atlı bir faytonla dolaşırken, bu ay tahttan çekilmeden önceki son Yeni Yıl kutlamalarını tamamladı.  (AP aracılığıyla Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix)
Resim:
Kraliçe, yılbaşı gecesi yaptığı konuşmada tahttan çekildiğini duyurdu. Resim: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix, AP aracılığıyla

Hussar Alayı, 4 Ocak 2024 Perşembe günü Danimarka Kraliçesi Margrethe'ye atlı bir araba ile Amalienborg'daki Christian IX'un Sarayı'ndan Kopenhag, Danimarka'daki Christiansborg Sarayı'na giderken eşlik ediyor. En uzun süre tahtta kalan hükümdar Kraliçe Margrethe, perşembe günü Danimarka'nın başkentinde yaldızlı, atlı bir faytonla dolaşırken, bu ay tahttan çekilmeden önceki son Yeni Yıl kutlamalarını tamamladı.  (AP aracılığıyla Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix)
Resim:
Hussar Alayı Kraliçe’ye eşlik ediyor. Resim: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix, AP aracılığıyla

Altın Vagon olarak adlandırılan, 24 ayar altın varakla kaplı ve tavanında dört yaldızlı taç bulunan 19. yüzyıldan kalma bir araba, altı beyaz at tarafından çekiliyordu ve Hussar Alayı üyeleri tarafından eşlik ediliyordu.

Araba, geleneksel Yeni Yıl kutlamaları sırasında hükümdar Amalienborg Sarayı’ndaki kraliyet konutundan Christiansborg Sarayı’na giderken kullanılır.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kraliçe Margrethe II, Perşembe günü Altın Vagon olarak adlandırılan vagonda yolculuğun keyfini çıkardı

Gala ziyafetleri ve halka açık seyirciler gibi resmi kraliyet etkinlikleri için kullanılan Christiansborg Sarayı aynı zamanda Danimarka parlamentosuna, başbakanlığa ve Danimarka’nın en yüksek mahkemesine de ev sahipliği yapıyor.

Amalienborg’a yarım milden biraz fazla uzaklıkta bulunuyor.

Bu haftanın başlarında Kraliçe, Danimarka hükümetini, parlamentoyu, üst düzey sivil ve askeri yetkilileri ve yabancı diplomatları karşılamak için bir dizi etkinlik düzenledi.

Danimarka Kraliçesi Margrethe, Silahlı Kuvvetler ve Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı'ndan subayların yanı sıra büyük ulusal kuruluşların ve kraliyet himayesinin davetli temsilcileriyle birlikte Kopenhag'daki Christiansborg Kalesi'nde geleneksel Yeni Yıl kutlamasına geliyor , Danimarka, 4 Ocak 2024 Perşembe. Avrupa'nın en uzun süre hüküm süren hükümdarı Kraliçe Margrethe, perşembe günü tahttan çekilmeden önceki son Yeni Yıl kutlamalarını yaldızlı, atlı bir faytonla Danimarka'nın başkentine doğru sürdü. ay.  (AP aracılığıyla Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix)
Resim:
Kraliçe Margrethe geleneksel Yeni Yıl törenine geliyor. Resim: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix, AP aracılığıyla

Danimarka'nın Veliaht Prensi Frederik ve Veliaht Prenses Mary, Silahlı Kuvvetler ve Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı'ndan subayların yanı sıra büyük ulusal kuruluşların ve kraliyet himayesinden davetli temsilcilerin de bulunduğu geleneksel Yeni Yıl kutlamasına geliyor Danimarka, Kopenhag'daki Christiansborg Kalesi'nde, 4 Ocak 2024 Perşembe. (AP aracılığıyla Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix)
Resim:
Danimarka Veliaht Prensi Frederik ve Veliaht Prenses Mary. Resim: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix, AP aracılığıyla

Devamını oku:
Resimlerle Kraliçe Margrethe’nin saltanatı

Danimarka’nın yeni kralı olmaya hazırlanan eski ‘parti prensi’ kim?

Kraliçe, önümüzdeki Pazar günü Danimarka hükümetiyle yapacağı toplantıda eyalet konseyinde resmi tahttan çekilmesini imzalayacak ve böylece 55 yaşındaki Frederik ile Avustralya doğumlu eşi 51 yaşındaki Mary, Danimarka’nın kralı ve kraliçesi olacak. Danimarka.

Her ne kadar birçok Avrupa ülkesindeki hükümdarlar, genç kraliyet ailesinin yönetimi devralmasına izin vermek için tahttan feragat etmiş olsa da, Danimarka’da böyle bir gelenek yoktur.

Kraliçe yıllardır vazgeçmeyeceği konusunda ısrar etti. Ancak sağlığı bunu değiştirdi.

Onu içinde Yıllık Yeni Yıl televizyonda yayınlanan adresi Yılbaşı gecesi Kraliçe, 2023’ün başlarında yapılan sırt ameliyatının “gelecek hakkında düşüncelere” yol açtığını ve tacın sorumluluklarının oğluna ne zaman devredileceğini söyledi.

“Şimdi doğru zaman olduğuna karar verdim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir