COVID soruşturması: Rishi Sunak, danışmanların Eat Out ile ilgili endişelerini dile getirmek için ‘bol fırsata’ sahip olduğunu söyledi – Sunak | Siyaset Haberleri

Rishi Sunak’a göre, “Mikro” bir politika olarak kabul edildiğinden, Eat Out to Help Out programı hakkında tıbbi danışmanlara danışılmadı.

Başbakan İngiltere’nin huzuruna çıkıyor KOVİD sorgulamasıPandemide hükümetin karar almasına ilişkin modülünün bir parçası olarak.

Şansölye olarak geçirdiği döneme ilişkin kanıtlar sunuyor.

Politikanın son durumu: Sunak, ‘Dr Death’ iddiasının ardından Kovid soruşturmasıyla karşı karşıya

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Program, Pazartesi’den Çarşamba’ya – 31 Ağustos’a kadar ilgili restoran, kafe ve barlarda yiyecek ve alkollü içeceklerin maliyetinde %50’ye varan indirim sağlamak üzere – ilk Kovid karantinasının sonunda – 3 Ağustos 2020’de uygulamaya konuldu.

Ekim ayında soruşturmada bir bilimsel danışmanın nasıl olduğu duyuldu. Bay Sunak’a “Dr Death” damgasını vurdu şemanın üzerinde.

Soruşturma avukatı Hugo Keith KC, Sayın Sunak’a politikanın oluşmasına giden süreci sordu.

Başbakan, bunun zaten açık olan kapalı mekan konaklaması bağlamında tasarlandığını ve tek yönlü sistemler, temassız ödemeler ve bir metre mesafe gibi hafifletici faktörleri de içerdiğini söyledi.

Eat Out’un fazladan modelleme gerektirmeyen bir “mikro politika” olduğunu ve insanları zaten güvenli olduğu düşünülen restoranları kullanmaya teşvik etmekle ilgili olduğunu söyledi.

Sayın Sunak şunları söyledi: “Bu, büyük ölçüde bu bağlamda ve aynı şekilde, ağırlama için KDV indirimi veya damga vergisi kartı veya aslında izin veya konaklama endüstrisi için başka herhangi bir şey veya hibeler gibi diğer ekonomik kararların normalde kabul edilmeyeceği şekilde yapıldı. Bu, tıbbi danışmanlarla onaylandığı için değil, kapalı mekan konaklama hizmetini yeniden açmaya yönelik kolektif kararı zaten vermiş olmamızdan da kaynaklanmıyor.”

Başbakana, ilk olarak tıbbi danışmanlara danışılmadan politika ilk kez açıklandıktan sonra neden bu politika hakkında hiçbir soru sorulmadığı soruldu.

Bay Sunak, politikayla ilgili bir sorunları olması durumunda – hükümet tarafından zaten açıklanmış olsa bile – politikayla ilgili endişelerini dile getirmenin bilimsel ve tıbbi danışmanların sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Sör Chris Whitty, Sör Patrick Valance ve diğerlerinin dile getirdiği sorunlar sorulduğunda Bay Sunak şunları söyledi: “Bu sorumluluk kesinlikle, bu konuda bir şeyler yapılabileceği bir zamanda bu konuyu gündeme getirmenin bir risk olduğuna inanan kişilerin omuzlarındadır. eğer güçlü hissederlerse.”

Kendisi, piyasanın hassas olması nedeniyle plan konusunda diğer departmanlara ve devredilen idarelere danışılmadığını söyledi.

Sayın Sunak şunları ekledi: “Bu, güvenli bir şekilde yeniden açılma sırasında bu işlerin korunmasına yardımcı olacak çok makul ve mantıklı bir politika müdahalesiydi. Benim görüşüm buydu.

“Bunun bir risk olduğuna inanmıyordum. Yapılacak doğru şeyin bu olduğuna inanıyorum.

“Ancak başkaları bunu yapmadıklarını öne sürüyorsa, benim veya Başbakan’ın ya da diğerlerinin bulunduğu forumlarda bu endişelerini dile getirme fırsatları vardı ama yapmadılar.

Devamını oku:
Johnson yön değiştirdiği için ‘tramvay’ olarak biliniyordu

Johnson’ın soruşturma kanıtlarının önemli anları

Sunak tartışmalı politika konusunda silahlarını sıkı tutuyor

Silahlarına sıkı sıkıya sarılıyor.

Başbakan şimdiye kadar ilk kez soruşturmaya ilişkin ifadelerinde tutkulu göründü.

Ve amiral gemisi Eat Out to Help Out planının arkasında duruyor ve “öncelikli kaygısının milyonlarca işi korumak olduğunu” söylüyor.

Hazine’ye 840 milyon £’a mal olan ve Ağustos 2020’de yaklaşık bir ay boyunca restoranlarda yemeklerin sübvanse edildiği program, konaklama sektörünü desteklemeyi amaçlıyordu.

Rishi Sunak, bunu, özellikle bağlam içinde veya halihazırda üzerinde anlaşmaya varılmış ve güvenli önlemler kapsamında tasarlanmış bir “mikro politika” olarak tanımladı.

Ancak, neden bilim danışmanlarına danışmadığı sorulduğunda bir adım daha ileri gitti ve sonraki toplantılarda endişelerini dile getirme sorumluluğunun baş sağlık görevlisine ve o zamanki baş bilimsel danışmana ait olduğunu, ancak onların bunu yapmadığını söyledi.

Sağlık bakanına plandan neden bahsetmediği konusunda bir kez daha zorlandı ve KDV’nin artırılması gibi diğer mali önlemler konusunda danışmayacağını söyledi.

Özür

Başbakan ifadesine özür dileyerek başladı.

“Salgın nedeniyle sevdiklerini, aile üyelerini kaybeden herkese ne kadar derinden üzüldüğümü söyleyerek başlamak istedim” dedi.

“Ve ayrıca salgın boyunca ve alınan önlemler sonucunda çeşitli şekillerde acı çekenler.”

Bay Keith ve Bay Sunak sabahın çoğunu hükümetteki seçimlerin nasıl yapıldığını inceleyerek geçirdiler.

Sayın Sunak, İngiltere’nin gidişatına ilişkin seçimlerin nihai sorumlusunun başbakan olarak Boris Johnson olduğunu ve kendisinin şansölye olarak ekonomi hakkında katkı sağlayacağını vurguladı.

İlk tecrit öncesinde hükümetin rotasını değiştirmesinden bahseden Bay Sunak, halk sağlığı hususlarının öncelikli endişe kaynağı olduğunu ve Bay Johnson’ın büyük ölçüde SAGE’nin (Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu) tavsiyesi üzerine hareket ettiğini ve bunun da bizzat değişeceğini söyledi. .

O zamanki şansölye, kendisini dışlanmış hissetmediğini ve Bay Johnson’a yeterli erişime sahip olduğunu söyledi.

WhatsApp mesajları

Başbakan, delillerinin başında, salgın nedeniyle gönderdiği WhatsApp mesajlarından hiçbirini soruşturmaya ulaştıramadığı gerçeğini savunmak zorunda kaldı.

Başbakan, salgının başlangıcından bu yana defalarca telefon değiştirdiğini ve mesajların cihazları arasında taşınmadığını söyledi.

Bay Keith, geçen yıl yayınlanan The Spectator dergisinde Sayın Sunak’la röportaj yapılan bir makaleye değindi. Bu makale, Bay Sunak’ın Bay Johnson’la özel olarak lobi yaptığını ve “kağıt izi bırakmamaya” çalıştığını ileri sürdü.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Politics at Jack and Sam’s’e abone olmak için tıklayın

Bay Sunak, gerektiğinde Bay Johnson’a yazacağını ve komşular olarak, örneğin aileleriyle birlikte Downing Street’in bahçesindeyken düzenli olarak gayri resmi olarak konuşacaklarını söyledi.

Çalışma süresinin uzunluğu nedeniyle, Kovid-19’un ilk günlerinde Bay Johnson’ı eşinden daha çok gördüğünü ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir