COVID soruşturması: No 10’un pandemiye ‘inanılmaz derecede yükseliş’ yaklaşımı vardı ve İngiltere’nin ‘bunun üstesinden geleceğini’ düşünüyordu | Siyaset Haberleri

Eski bir memur, Boris Johnson hükümetinin salgının başlarında koronavirüse karşı “inanılmaz derecede iyimser” bir yaklaşım sergilediğini ve toplantılarda “İtalyanlara güldüğünü” söyledi.

Eski başbakan, hastalığın patlak vermesini “İngiltere’nin atlatacağından emindi” ve “büyük bir etki yaratmasının pek olası olmadığını ve her halükarda iyi hazırlanmış olduğumuzu” düşündüğü bir konuda “aşırı düzeltmeye” karşı uyardı. “, Helen MacNamara’ya göre.

Pandemi sırasında kabine sekreter yardımcısı olarak görev yapan Bayan MacNamara, Kovid soruşturmasına ilk kabine toplantılarında “neşeli bir ton” olduğunu ve “orada oturup bunun harika olduğunu söyleyerek İtalyanlara gülmenin sadece .. . kulağa nasıl geldiğini hissettim”.

“Şüphesiz ki inanılmaz derecede yükselen, her şeyde harika olacağız yaklaşımının bir hükümet toplantısında sahip olunacak akıllı bir zihniyet olmadığını söyleyebilirim” diye ekledi.

Resim:
Helen MacNamara Çarşamba günü COVID soruşturmasıyla konuştu

Bayan MacNamara, “kadınların göz ardı edildiği” maço ve kadın düşmanı bir kültürün resmini çizerken, Ocak ve Şubat 2020’deki “uyarı enjeksiyonlarının” Bay Johnson’a “kaydetmediğini” söyledi.

Devamını oku:
COVID soruşturmasından önemli WhatsApp mesajları
Johnson, Kovid-19’un ‘doğanın yaşlı insanlarla başa çıkma yöntemi’ olduğunu düşündüğünü öne sürdü

10 numara, KOVİD vurduğunda ‘tam bir kaos’ içindeydi ve koruma için ‘plan yoktu’

13 Mart’ta İngiltere’nin ne kadar büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu fark ettiğinde yaşadığı “korkunç deneyimi” anlattı ve bunu başbakanın en üst düzey ekibine net bir şekilde aktardı.

Alarma geçen bu görüşme, ilk tecritten 10 gün önce, “yıllardır bu (pandemi) için tam bir plan olduğu söylenen” Sağlık Bakanlığı yetkilisi Mark Sweeney ile yapılan bir görüşmenin ardından geldi.

“Ama hiçbir plan yoktu” dedi ona.

Bayan MacNamara daha sonra Dominic Cummings’in diğer üst düzey yetkililerle birlikte oturduğu başbakanın çalışma odasına girdi ve onlara şunları söyledi: “Sanırım biz kesinlikle saçmaladık, bence bu ülke bir felakete doğru gidiyor, sanırım biz Binlerce insanı öldüreceğim.”

Bay Cummings’in cevabı şuydu: “Sanırım haklısınız. Bunun bir felaket olduğunu düşünüyorum.” Toplumda Kovid-19’u yönetmeye yönelik önceki plandan farklı olarak bir B Planı taslağı çıkarmak için ertesi gün başbakanla konuşacağını söyledi.

Bayan McNamara bunun 13 Mart'taki olayların doğru bir anlatımı olduğunu doğruladı
Resim:
Bayan MacNamara bunun 13 Mart’taki olayların doğru bir anlatımı olduğunu doğruladı

Olaylar, Downing Street’in eski üst düzey yardımcısı Bay Cummings’in bir beyanında anlatıldı ve Bayan MacNamara bunun doğru olduğunu söyledi.

Soruşturmaya şunları söyledi: “Cuma gününün çoğunu… gerçekten ne kadar sorun yaşadığımızı düşündüğümü ölçmeye çalışarak geçirdim.

“Bu, o ofiste oturan kimsenin bir daha asla yaşamayacağını umduğum bir önsezi duygusuydu. Çok ama çok korkutucu bir deneyimdi.

“O noktada, tam bir felakete doğru gittiğimize dair hiçbir şüphemin kalmadığını hissettim ve bunun, elimizdeki süre içinde mümkün olduğu kadar az etki yaratması için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundaydık. içinde bulunduğumuz şartlar.”

Soruşturmada ayrıca şunlar da duyuldu:

• Downing Street’te “kurallara uyulacak bir günü seçmek zor” olurdu;
• Cezaevleri gibi bazı hükümet kararlarında “insanlık eksikliği” vardı;
• Westminster ve Whitehall “yaygın olarak cinsiyetçidir” ancak bu durum pandemi sırasında daha da kötüleşti;
• Whitehall’da Boris Johnson yönetimi altında “zehirli” bir kültür vardı;
• Matt Hancock “nükleer düzeylerde” aşırı özgüven sergiledi ve meslektaşlarına salgının doğru olmayan yollarla ele alındığına dair güven veren bir model sergiledi

COVID soruşturması şu anda hükümetin salgın sırasında aldığı kararları inceliyor ve bu hafta aralarında Bay Cummings ve eski iletişim direktörü Lee Cain’in de bulunduğu bir dizi üst düzey hükümet yetkilisinden bilgi alındı.

Yetkililer, COVID krizi sırasında hükümetin kalbindeki kaosun, işlevsizliğin, beceriksizliğin ve sırtından bıçaklanmanın bir resmini çizdi.

‘Downing Street’te zehirli kültür’

Bayan MacNamara “kesinlikle zehirli bir kültür vardı” dedi.

Bay Cummings’in kendisi hakkında gönderdiği, kendisine “****” demek de dahil olmak üzere “korkunç” küfürlü mesajların “benim için hem şaşırtıcı hem de şaşırtıcı olmadığını ve hangisinin daha kötü olduğunu bilmiyorum” dedi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Eski memurdan ‘maço kültürü’ anlatıldı

Şunları ekledi: “Başbakan’ın bu şiddet dolu ve kadın düşmanı dilin kullanılmasından dolayı onu tavlamaması benim için hayal kırıklığı yarattı.”

Ayrıca Westminster ve Whitehall’ın “endemik olarak cinsiyetçi” ortamlar olduğunu, ancak 10 Numara ve Kabine Ofisi’nin salgın sırasında kadınların Zoom toplantılarında “ekranlarını kapatmak” zorunda kalması veya “arka sırada oturması” nedeniyle daha da kötüleştiğini söyledi ve ” nadiren konuşurdu”.

Batı Londra’daki duruşmada “maço” kültürün bir sonucu olarak zarar görecek politika alanlarının aile içi istismar, bakıcılar ve çocuk bakımı ve salgın sırasında kürtaj gibi sorunlar olduğunu söyledi.

Hükümet ‘plan olmamasına rağmen nükleer güven seviyesi’ sergiledi

Duruşmada eski sağlık bakanı Matt Hancock da eleştirilere maruz kaldı. “Nükleer düzeylerde” aşırı özgüven sergilediği ve meslektaşlarına salgının doğru olmayan yollarla ele alındığına dair güven verici bir model sergilediği öne sürüldü.

hANCKOK
Resim:
Soruşturmada Matt Hancock’un kendine aşırı güvendiği ortaya çıktı

Bayan MacNamara, yardıma ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek için gittiği bir olaydan dolayı “sarsıldığını” söyledi ancak şunları söyledi: “Kabine odasının dışında bir vurucu duruşu aldı ve şöyle dedi: ‘Onları bana fırlatıyorlar, ben de onları vuruyorum’ uzak’.”

Kendisi, “bir sorun olduğunu düşündüğüm nükleer güven seviyelerini” gösterdiği için bunu delillerine dahil ettiğini söyledi.

Şöyle devam etti: “İnsanlık noktama dönecek olursak, yaptığımız şeyin herkesin hayatını etkileyecek kararlar almak olduğunu ve bunun da birçok gerçek insan ve gerçek sonuç anlamına geldiğini her zaman takdir etmedeki başarısızlığımızı düşünüyorum.

“Buna yeterince dikkat edildiğini düşünmüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir