COVID soruşturması: COVID’in vurulması ve savunmasızlığın ‘korkunç derecede ihmal edilmesi’ nedeniyle ‘tam bir kaos’ içinde 10 numara – Cummings | Siyaset Haberleri

Dominic Cummings, salgının başlarında herhangi bir koruma planının olmadığını ve Downing Street’te “kaderci” bir yaklaşımın benimsenmesi nedeniyle savunmasız grupların “korkunç derecede ihmal edildiğini” iddia etti.

Eski baş yardımcısı Boris JohnsonDowning Caddesi’ni “tam bir kaos” içinde olarak nitelendiren Trump’a, karar vericilerin ulusal tecrit uygulama öncesinde etnik azınlık gruplarını, aile içi şiddet mağdurlarını ve diğerlerini ne ölçüde değerlendirdikleri soruldu.

Bay Cummings COVİD soruşturmasına şunları söyledi: “Bu sorunun tüm planlama sistemi tarafından neredeyse tamamen korkunç bir şekilde ihmal edildiğini söyleyebilirim.”

En son Kovid soruşturması: Başbakan ‘yaşlıların kaderlerini kabul etmelerine takıntılı’

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

“En dehşet verici şeylerden birinin” Mart 2020’de bir koruma planının olmaması olduğunu ve Kabine Ofisinin bir koruma planı oluşturmamızı engellemeye çalıştığını” söyledi.

Salgının ilk dalgası sırasında hükümetin en kıdemli danışmanlarından biri olan Bay Cummings, soruşturmaya ayrıca sıkı sınır kontrolleri ve testlerin hızla yaygınlaştırılmasının hayatları ve ekonomiyi kurtarmak için tecritlerden “çok daha iyi” bir sonuca sahip olabileceğini söyledi. .

Ancak hükümeti “kaderci” bir yaklaşımın etkisi altına aldığını ve hükümetin, koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için yeni sistemler yaratma girişimini öngörmediğini söyledi.

“Kimse sorundan çıkış yolunu bulmanın gerçekten pratik olduğunu düşünmedi” dedi.

“Geçtiğimiz temel U dönüşü, onu kaderci bir şekilde kabul etmek yerine, bu durumdan çıkış yolunu bulmaya çalışmaktı.”

Bay Cummings ayrıca Mart ayında karantina stratejisine geçilip geçilmeyeceğine ilişkin tutumların birdenbire değişmediğini de anlattı.

Hükümetin çeşitli kesimlerinin toplumda Kovid-19’u yönetmek yerine karantinanın gerekli olduğuna ne zaman karar verdiği sorulduğunda “bunların hepsi tam bir kaos” dedi.

Soruşturmada ayrıca şunlar da duyuldu:

• Mart 2020’nin başlarında – ulusal tecritten haftalar önce – yerel yetkililerin buz pateni pisti rezervasyonu yapıp yapamayacağı ve “çok sayıda cesedi” taşımak ve depolamak için kamyon kiralayıp kiralayamayacağı konusunda görüşmeler yapıldı;

• Matt Hancock, Mart 2020’de kuru öksürük ve ateş belirtileri olmayan kişilerin koronavirüsten muzdarip olma ihtimalinin düşük olduğu konusunda ısrar etmeye devam ederek “kaos ekti”;

• Downing Caddesi’ndeki herkes Bay Johnson’ı kararsız bir “tramvay” olarak nitelendirdi;

• Bay Cummings, tecrit uygulanmadan 12 gün önce, 12 Mart’ta NHS’nin “bir zombi kıyamet filmi gibi” patlayacağı konusunda Bay Johnson’ı uyardı

Bay Cummings, eski iletişim direktörü Lee Cain’in ardından ifade vermesi için çağrıldı.

Bay Cain, eski başbakanın tecrit konusunda kararsız olduğunu, çünkü “Muhafazakâr partinin geri kalanının” katı tedbirlerden hoşlanmadığını söyledi.

Eski baş bilim danışmanı Sir Patrick Vallance’ın Bay Johnson’ın söylendiği notları okundu. milletvekilleriyle Kovid’in “doğanın yaşlı insanlarla baş etme yöntemi” olduğu konusunda hemfikirdi.

Devamını oku:
‘Şakaya benziyoruz’: Soruşturmadan önemli WhatsApp’lar

İki duruşma, koronavirüsün İngiltere’nin 1945’ten bu yana gördüğü en büyük krizi temsil etmesi nedeniyle hükümetteki kaosu ve işlev bozukluğunu ortaya çıkardı.

Bay Cummings, salgının “kabusu” sırasında hükümetin çoğunu hedef aldı ve bakanları “işe yaramaz sikik domuzlar, moronlar, c****” olarak nitelendirdiği bir metnin aslında “olayların gösterdiği gibi konumu hafife aldığını” söyledi 2020’de”.

Ayrıca Downing Caddesi’ndeki herkesin, kararsızlığı nedeniyle Bay Johnson’a “tramvay” dediğini iddia etti.

Bay Cummings, 2019 yılından itibaren Bay Johnson’ın Downing Street’teki en üst düzey siyasi yardımcısıydı; Brexit’ten Ayrılma Oyu Ver kampanyasının planlayıcısıydı ve eski başbakanın göreve başlamasına yardımcı olmuştu.

Ancak perde arkasında yaşanan güç mücadelesi nedeniyle Kasım 2020’de görevinden ayrıldı ve o zamandan beri eski patronunun sert bir eleştirmeni haline geldi.

Salgının başlangıcında ailesiyle birlikte County Durham’a tecriti kırmak için bir geziye çıktığı ortaya çıktığında bir skandala karışmıştı.

Yaslı aileler Salı günü soruşturmanın dışında konuşlandırıldı.

Partygate skandalındaki rolü nedeniyle “parti Marty” lakaplı memur Martin Reynolds’un dün verdiği ifadeden bir gün sonra geldi. COVID soruşturması çağrıları arttıkça WhatsApp mesajlarının “kaybolmasını” ayarladığını itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir