COVID soruşturması, bir krizi atlatmaya çalışan benzersiz derecede zehirli, yıkıcı bir grup insanı ortaya çıkarıyor | Siyaset Haberleri

Bugün gibi günlerde, Kovid soruşturma duruşmalarında günümüzün kanıtlarından ortaya çıkan göz kamaştırıcı ama daha küçük ölçekli açıklamalara odaklanma tehlikesi var.

Buna mahkeme salonu ekranlarında görünen aydınlatıcı WhatsApp’lar, kabine ve başbakan hakkındaki İncil dili, yetkililer hakkındaki kadın düşmanı yorumlar, tatildeki bir başbakanın virüs yayılırken kritik bir zamanda rahatsız edilmeden kalması ve bireysel politikacıların başarısızlıkları da dahildir. ve devlet daireleri.

Dominic Cummings’in, Boris Johnson’ın eşinin nüfuzu ve iddia edilen brifingler nedeniyle başbakanla WhatsApp’ta iletişimi engellediğini – dijital olarak engellediğini – gördük.

Her biri bugün öğrendiklerimizin hayati ve iç karartıcı bileşenleri.

Ancak altı saatlik ifadeyi dinlerken sizi asıl etkileyen şey, duyduğumuz işlev bozukluğunun genel boyutudur; Ocak 2020’den pandeminin acil durum aşamasının sonuna kadar geçen süre boyunca ilk olarak Bay Johnson’ın iletişim direktörü Lee Cain’den ve ardından en kıdemli danışmanı Dominic Cummings’den.

10 Numaranın kapısının arkasında Bay Johnson ve yetkililer, İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaştığı en kötü krizle uğraşıyorlardı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:22

‘Görme yeteneğiniz nasıl Bay Cummings?’

En son COVID soruşturması: ‘Erkekler konusunda çok daha kaba davrandım’ – Dominic Cummings kadın düşmanlığını reddediyor

O zamanlar pek çok insan, işleri yoluna koymalarını umarak ve dua ederek onları biraz rahat bıraktı.

Belki de herkesin bu kadar hoşgörülü olmaması gerekirdi.

Bugün duyduğumuz kan davasının, aşağılamanın ve işlevsizliğin büyüklüğü inandırıcı değil.

Mart 2020’de bir pandemi planı yoktu, sadece insanlar bir pandemi planı olduğu konusunda yalan söylüyordu. 10 Numara’da, 16 Mart’ta kendilerine sivil acil durum sekreteryasının bu planların merkezi olarak bulunmadığı söylendi. Bay Cummings, bu mesajın o kadar şok edici olduğunu ve insanların bunun bir sahtekarlık olduğunu düşündüğünü söyledi.

10 Numara’da salgının başlangıcında, İngiliz halkının doğasının inatçı ve yaygın bir şekilde yanlış okunmasına dayanarak, insanların Britanya’nın 10 gün öncesine kadar asla kilitlenemeyeceğine inandıkları temel, yanlış bir inanç vardı.

Ve başbakanın en kıdemli danışmanı Bay Cummings’in, dikkatini dağıtacağı korkusuyla onu pandemi planlama toplantılarından nasıl uzak tutmaya çalıştığını duyduk. Kabul edilmesi inanılmaz bir şey.

Ancak her şeyden çok, Britanya’nın o noktada nasıl odaklanmamış, kararsız bir başbakana sahip olduğunu ve bir noktada gençlerin iyiliği için bütün bir yaşlı nesli silmeye istekli göründüğünü, farklı tanıklıklardan farklı şekillerde duyuyoruz.

Evet, bazı noktalarda Whitehall sağlık “blobuna” direndi, çok az kişinin yapmaya hazır olduğu şekilde sorular sordu ve varsayımlara meydan okudu – ancak çoğu zaman etrafındakilerin manevralarıyla geride kaldığı için çok az etkisi oldu.

Baş bilimsel danışman Sir Patrick Vallance, Ağustos 2020’de not defterlerinden birinde, Bay Johnson’ın “yaşlıların kaderlerini kabul etmesi ve gençlerin hayata ve ekonominin devam etmesine izin vermesine takıntılı” olduğunu yazmıştı.

Oldukça çılgın takaslar seti. Sir Patrick’in Aralık 2020’de gönderdiği bir başka notta, başbakanın Kovid-19’un “doğanın yaşlı insanlarla baş etme yöntemi” olduğunu öne sürdüğü belirtildi.

Oy verme koalisyonunun temelinde yaşlı seçmenlerin yer aldığı bir başbakanın olağanüstü sözleri özellikle dikkat çekici.

Bu ülkedeki kabine hükümetinin etkili bir şekilde çalışmaması ya da Muhafazakâr Parti’nin iktidarda olduğu 10 yıldan bu yana, üst masanın etrafındaki herkesin Muhafazakar Parti meslektaşları tarafından pek saygı görmemesi şaşırtıcı olmamalı.

Hükümetteki bir salgını yönetecek yapıların başarısız olması da sürpriz olmamalı; dört yıl önce Whitehall’da yapılan gizli tatbikatlar başarısızlıkla sonuçlandı ve Brexit, yıllardır pek çok kişinin dikkatini dağıtmıştı.

Pandemi tepkisine yol açan başarısızlıkların uzun bir kuyruğu var.

Devamını oku:
Johnson, Kovid-19’un ‘doğanın yaşlı insanlarla başa çıkma yöntemi’ olduğunu öne sürdü
COVID soruşturmasından önemli WhatsApp mesajları

Bununla birlikte, bugün Kovid soruşturmasından öğrendiğimiz şey, bunun üzerine, krizi aşmaya çalışan benzersiz derecede toksik, yıkıcı bir grup insanın da eklendiğiydi.

Başbakanın sağ kolu, kendisini bazı noktalarda “cinayete meyilli” bir ruh hali içinde olarak tanımladığı, 10 Numaraya geri dönüp insanları kovmak istediği bir ortamdı. Bir noktada Bay Cummings, üst düzey bir yetkili hakkında dört harfli eleştirilerde bulundu ve onu “kelepçelemek” ve binadan çıkarmak istediğini söyledi.

Bay Cummings, ifadesinde, Şubat ayında Matt Hancock’un kendisine var olduğunu söylediği salgın planlarının gerçekte var olmadığını fark etmeye başladığını söyledi.

Bu seviyedeki toksisite, normal zamanlarda yönetimi neredeyse imkansız hale getirir. Bir kriz sırasında affedilemez gibi gelir.

Bugün duyduklarımız, geleceğin politikacılarını utandırıp bunun bir daha asla yaşanmamasını sağlamaya yetecek kadar mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir