COP28: Rishi Sunak, iklim zirvesinde yayınlanmayan yeşil planların geri alınmasında ısrar ediyor | Siyaset Haberleri

Rishi Sunak, büyük bir iklim değişikliği zirvesinde dünya liderlerinden hiçbirinin, küresel ısınmayla mücadele planlarının küçültülmesi konusunda kendisine görev vermediğinde ısrar etti.

Birleşik Krallık’ın çevresel sicilini savunmak COP28 Dubai’de konferans, Başbakan ülkenin karbon azaltma hedeflerini karşılama yolunda ilerlediğini söyledi “pragmatik” bir yaklaşım bu ailelerin binlerce lira tasarruf etmesini sağlayacaktır.

Kendi evinde karşılaştığı sert eleştirileri şöyle anlattı: taahhütlerin zayıflaması Birleşik Krallık’ın 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmasına yardımcı olmak için tasarlanan bu rapor, “bu tartışmanın ne kadar çarpık hale geldiğinin” altını çizdi.

Politika Merkezi: En son güncellemeler

Bay Sunak ziyaretini, enerji firmaları Masdar ve RWE arasında, İngiltere’nin Dogger Bank’taki dünyanın en büyüğü olacak yeni rüzgar santraline 11 milyar £’a kadar yatırım yapma konusunda bir anlaşma yaptığını açıklayarak sonlandırdı.

Şöyle söyledi: “Bu, Birleşik Krallık’taki yenilenebilir enerji kaynakları için büyük bir destek; daha fazla istihdam yaratıyor, üç milyon evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor ve enerji güvenliğimizi artırıyor.”

Buna ek olarak, Birleşik Krallık hükümetinin ormansızlaşmayı durdurma ve yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırma projelerini desteklemek de dahil olmak üzere uluslararası iklim finansmanı projeleri için 1,6 milyar £ taahhüt edeceğini doğruladı.

Ancak Muhafazakar Parti liderinin yeşil politikadaki son değişimi tartışmalı oldu.

Eylül ayında, yeni dizel ve benzinli otomobil yasağını 2035’e erteledi, kirletici gaz ve petrol kazanlarının ortadan kaldırılması planlarını sulandırdı ve iklim hedeflerine ulaşmanın halka yük getirmemesi gerektiğini savunarak evlerde enerji verimliliğinin artırılması gerekliliğini iptal etti.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:24

Kral iklim değişikliğinden ‘çok endişeli’

Bay Sunak ayrıca İngiltere’nin petrol ve gaz rezervlerini “maksimum seviyeye çıkarma” sözü verdi. yeni Kuzey Denizi sondaj lisanslarının verilmesiKendi partisi içinden suçlamalarla karşı karşıyayken İngiltere’nin konumunu baltalamak.

Sky News’te daha fazlasını okuyun:
King, COP28’in iklim mücadelesinde ‘kritik bir dönüm noktası’ olduğunu söylüyor
COP28 nedir ve neden tartışmalıdır?
Birleşik Krallık iklim lideri olduğunu iddia ediyor ama bu krizi körüklüyor mu?

Sky News’in bu değişikliklerin zirvede bir sorun olup olmadığı konusunda baskı yapması üzerine Bay Sunak şunları söyledi: “Gerçekten söylüyorum, %100, hayır; bugün konuştuğum tek bir lider bile bu konuda konuşmadı.

“Nedenini biliyor musun? Çünkü hedeflerinin çoğu Birleşik Krallık’ınkinden daha az iddialı.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Cameron İngiltere’nin iklim rekorunu savundu

İçten yanmalı motorlu araçların aşamalı olarak ortadan kaldırılmasına yönelik yeni zaman çizelgesinin, Birleşik Krallık’ı diğer Avrupa ülkeleriyle aynı seviyeye getirdiğini savundu.

Sayın Sunak şunları söyledi: “Tarihi temelde diğer tüm ülkelerle uyumlu olacak şekilde değiştiriyorum ve bu bir şekilde aşırı bir önlem olarak gösteriliyor.”

Birleşik Krallık’ı yükümlülüklerinden vazgeçmekle suçlayanlar yalnızca ‘ideolojik fanatikler’ değil

Rob Powell Siyasi muhabir

Rob Powell

Siyasi muhabir

@robpowellnews

İklim diplomasisiyle dolu hızlı bir günü tamamlayan Rishi Sunak, COP28’den ayrılmadan önce son bir basın toplantısı için podyuma çıkarken gözleri biraz yorgun görünüyordu.

Bu hiç de şaşırtıcı değil.

Bu akşam Londra’ya geri döndüğünde, zirvede olduğundan daha fazla zamanı uçağında geçirmiş olacak.

Ancak başbakan, küresel iklime yönelik tutkusunun, ziyaretinin geçici niteliğini aştığında ısrar ediyor.

Bugün Dubai’de onu takip eden de bu soruydu.

Bir lider, kendisinin yaptığı değişiklikler Birleşik Krallık’ın muhtemelen daha az şey yaptığı anlamına gelirken, diğer ülkelerden daha fazlasını yapmalarını nasıl güvenilir bir şekilde isteyebilir?

Sayın Sunak’ın cevabı şu: Biz diğer uluslarla karşılaştırıldığında hâlâ üzerimize düşeni yapıyoruz.

Sky News, son politika değişikliklerini kendisine ileten herhangi birinin olup olmadığı sorulduğunda, başbakan kesin bir dille yanıt verdi: “Yürekten elele, hayır.”

Küresel sahnede kayıt altına alınmamış olmasının, iklim politikaları etrafındaki tartışmanın Birleşik Krallık’ta “aşırılıklar tarafından kutuplaştığının” kanıtı olduğunu söyledi.

Sorun şu ki, İngiltere’yi yükümlülüklerinden vazgeçmekle suçlayanlar -Başbakan’ın ifadesiyle- sadece “ideolojik fanatikler” değil.

Bay Sunak’ın eski kabine arkadaşı ve Glasgow COP26 başkanı Sir Alok Sharma’nın da Theresa May ve Lord Zac Goldsmith’in de endişeleri var.

Politikadaki değişiklik aynı zamanda İşçi Partisi’nin hükümete saldırabileceği başka bir potansiyel çatlağı da açıyor.

Sir Keir Starmer da COP28’e uçtu, beklemede başbakanı oynamaya çalıştı ve gazetecilere karşılayabileceğinden daha fazla toplantı talebi olduğunu söyledi.

Sayın Sunak, şüphesiz aklının ön saflarında diğer büyük iç meselelerle Londra’ya dönüyor.

Ancak yurtiçindeki bu baskı yurtdışında da etkili olabilir.

Şöyle ekledi: “2030 için İngiltere’den daha iddialı bir azaltma hedefi olan başka bir büyük ekonomi bulamazsınız.

“Size verebileceğim diğer iyi haber de, tüm bu hedeflere ulaşma yolunda ilerliyoruz. Zaten ulaştığımız karbon bütçelerimiz vardı ve bir sonrakine de ulaşma yolundayız ve Daha önce yaptığım tüm değişikliklere rağmen, az önce belirlediğim emisyon hedeflerinin tümüne ulaşma yolunda hâlâ ilerliyoruz.

“Yani demek istediğim şu ki, zaten herkesinkinden daha iddialı olan hedeflere ulaşabiliriz, ancak bunu daha pragmatik bir şekilde yaparak ailelere beş, 10, 15 bin pound tasarruf ettirebiliriz.”

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Tom Heap ile ClimateCast’e abone olmak için tıklayın

Zirveyi ne kadar ciddiye aldığını ve orada 11 saatlik uçuş kadar zaman harcadığını dile getiren Sunak, şunları söyledi: “Buradaki etkiyi harcanan saatlerle değil, fiili etkiyle ölçerim. yaptığımız şeyler fark yaratıyor.

“Ve dediğim gibi insanlarla yaptığım görüşmeler inanılmaz derecede olumlu.”

Şunları ekledi: “Aslında burada başardıklarımızın önemli olduğuna eminim. Standımızı kurduk, bu konuda sanırım hem ahlaki hem de pratik liderliğimizi gösterdik ve gündemi daha da ilerlettik. bir fark yaratabilir; kayıp ve hasar da başka bir örnek.”

Sir Keir Starmer da İngiltere’nin İşçi Partisi hükümeti altında yeşil yatırımlara açık olacağını ve kendisini bekleyen bir başbakan olarak konumlandıracağını vurgulamak için konferansa katıldı.

Muhalefet lideri şunları söyledi: “Tartışmayı kutuplaştırmaya çalışan kişilerden birinin Başbakan olduğunu düşünüyorum.

“Bunun gibi uluslararası bir konferansa geldiğinizde mesele farklılıkları bir kenara bırakmak ve küresel liderlik göstermektir.

“Dünyadaki her ülkenin daha fazlasını yapması gerekiyor. İklim konusunda bu hedeflere ulaşmazsak bu, dünya çapında sel, yangın ve her türlü felaketle ölçülen bir felaket olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir