COP28: OPEC petrolü, fosil yakıt çağını sona erdirme planına ilişkin tartışma yoğunlaşırken ‘paniğe kapılıyor’ | İklim Haberleri

Görüşmelerin deneyimli gözlemcilerine göre, fosil yakıt çağını sona erdirmeye yönelik bir önerinin mevcut Birleşmiş Milletler iklim görüşmelerinde benzeri görülmemiş bir destek toplamasının ardından petrol ülkeleri panik düğmesine basıyor.

Fosil yakıtların “aşamalı olarak ortadan kaldırılması” yönündeki çabalar ilgi topladı COP28 Dubai’de bu tür görüşmelerin yaklaşık 30 yıllık tarihinde daha önce hiç olmadığı gibi.

Ancak bu baskı, Samoa gibi savunmasız devletler ile Suudi Arabistan ve Rusya gibi petrol ve gaz üreten ülkelerin yanı sıra bazı gelişmekte olan ekonomiler de dahil olmak üzere böyle bir öneriyi destekleyen en az 80 ülke arasındaki uçurumu derinleştirdi.

Fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulmasına yönelik benzeri görülmemiş destek, 13 üyesi arasında Suudi Arabistan, BAE ve Nijerya’nın da bulunduğu güçlü petrol karteli OPEC’i şaşırtmış gibi görünüyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:19

Aktivistler COP28’de oturma eylemi düzenledi

Grubun üyelerini fosil yakıtları hedef alan dili reddetmeye çağıran bir mektup, dün gece sızdırıldığında COP28 zirvesinde şok dalgaları yarattı.

Genel Sekreter Haitham Al Ghais tarafından gönderilen 6 Aralık Çarşamba tarihli mektupta, “fosil yakıtlara yönelik aşırı ve orantısız baskının, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracak bir taşma noktasına ulaşabileceği” belirtiliyordu.

Fosil yakıtlar iklim değişikliğinin yaklaşık %75’inden sorumludur ancak yine de dünya enerjisinin yaklaşık %80’ini sağlamaktadır.

‘Korktular’

Düşünce kuruluşu E3G’den Alden Meyer, OPEC mektubunun “bir panik kokusuna işaret ettiğini” söyledi.

Eski İrlanda Başkanı Mary Robinson şunları söyledi: “Korktular. Sanırım endişeliler.”

Bayan Robinson şu anda emekli liderler grubu The Elders’ın eş başkanı ve önde gelen bir iklim kampanyacısı.

OPEC’in korktuğu gerçeğinin “bana umut verdiğini” söyledi.

Görüşmelerde Yüksek Hırs Koalisyonu ülkelerine de başkanlık eden, Pasifik’teki savunmasız Marshall Adaları’nın iklim elçisi Tina Stege şunları söyledi: “Hiçbir şey, tüm OPEC vatandaşları da dahil olmak üzere, dünyadaki tüm insanların refahını ve geleceğini tehlikeye atamaz. Bu krizin temelinde yatan fosil yakıtlardan daha büyük risk altında olan ülkeler.”

Isınmayı 1,5 dereceyle sınırlama hedefinin “pazarlığa açık olmadığını ve bu, fosil yakıtların sonu anlamına geldiğini” ekledi.

COP başkanı Emirlik Sultan Al Jaber üzerindeki baskı, ülkesinin bir OPEC üyesi olması, ancak fikir birliği bulma ve iklim eylemini ilerletme konusundaki COP rolüne bağlı olması nedeniyle artık yoğunlaştı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

COP28 başkanının savunması: ‘Bilime saygı duyuyorum’

Suudi Arabistan ve Rusya karbon yakalamaya çalışıyor

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, Reuters’e yaptığı açıklamada, sızdırılan mektup hakkında yorum yapmayı reddetti ancak OPEC’in, zirvenin iklim ısınmasına neden olan emisyonları azaltmaya ve petrol ve gaz gibi ana kaynaklarından uzak durmaya odaklanmasını istediğini söyledi.

“Dünyanın hidrokarbonlar da dahil olmak üzere tüm enerjilere büyük yatırımlara ihtiyacı var” dedi. “Enerji geçişleri adil, adil ve kapsayıcı olmalıdır.”

Suudi Arabistan ve Rusya, zirvenin yakıtlardan ziyade fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan emisyonlara odaklanmasını istiyor.

Suudi Arabistan, yakıtların yakılmasından kaynaklanan emisyonları yakalamak ve bunları yeraltında depolamak için pahalı teknolojinin kullanılmasına yönelik baskıya öncülük ediyor.

Ancak bu tür “karbon yakalama” projelerinin hayata geçirilmesinin veya ölçeğinin büyütülmesinin son derece zor olduğu ortaya çıktı.

BM iklim bilimi paneli IPCC, dünyanın net sıfır emisyona ulaşması için az miktarda karbon yakalama teknolojisinin gerekli olacağını, ancak dünya çapında fosil yakıt kullanımını azaltmanın yerini alamayacağını söylüyor.

Devamını oku:
Demiryolu yükünü karbondan arındırabilir miyiz?
Yanlış yere yerleştirilen COP öfkesi neden verimsizdir?
Dubai iklim değişikliğine karşı mücadelede üzerine düşeni yapıyor mu?

Nyombi Morris, 9 Aralık 2023 Cumartesi günü Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenen COP28 BM İklim Zirvesi'nde iklim adaleti ve İsrail-Hamas savaşında ateşkes için düzenlenen gösteriye katıldı.  (AP Fotoğrafı/Peter Dejong)
Resim:
COP28’de bir protestocu. Resim: AP

COP29 konusundaki çıkmaz nihayet kırıldı

Zirve, gelecek yılın COP29 zirvesine kimin ev sahipliği yapacağı konusundaki çıkmazın sonunda çözüldüğü haberiyle rahat bir nefes aldı.

Azerbaycan, uzun süredir rakibi olan Ermenistan ile teklifi konusunda geç bir anlaşmaya vardığını söyledi. Bazı diplomatlar Rusya dahil diğer ülkelerin de Bakü’nün teklifini desteklemesinin beklendiğini söylese de Cuma günü Moskova’dan resmi bir onay gelmedi.

Rusya, Ukrayna’daki savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlara açık bir misilleme olarak Bulgaristan gibi AB üyelerinin tekliflerini de engellemişti.

Dünyanın farklı bölgeleri sırayla COP zirvesine ev sahipliği yapıyor, ardından Doğu Avrupa geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir