Constance Marten ve Mark Gordon davası: Ebeveynlerinin kaçmasının ardından ölen yeni doğmuş bebek ilk kez CCTV’de görüldü | İngiltere Haberleri

Mahkeme, daha sonra bir Lidl çantasında ölü bulunan bebek Victoria’nın, jüri üyelerine CCTV oynatılırken ilk görüntülerini gördü.

Fotoğrafta, Londra’nın doğusundaki bir kebap dükkanında bebek arabasına koyulan koyu saçlı bir çocuk görülüyor.

Geçen yılın başlarında kaçak olan ebeveynleri Constance Marten (36) ve Mark Gordon (49), ağır ihmal nedeniyle adam öldürme olayını reddediyor.

Resim:
Bir taksiyle doğu Londra’ya vardılar. Resim: PA

Old Bailey, Şubat 2023’te Sussex’te tutuklanmadan önce nasıl taksilere yüzlerce pound harcadıklarını ve şebekeden uzakta yaşadıklarını duydu.

Bebek Victoria’nın cesedi birkaç gün sonra Brighton’daki bir barakada bir çantanın içinde bulundu.

CCTV daha önce onu yalnızca annesinin paltosunun altında saklı olarak gösteriyordu; ancak Salı günü jüri üyeleri çocuğu açıkça görebildi.

Gordon, taksiyle Doğu Ham’a vardıklarında bebeği Marten’e verirken gösterilirken, başka bir klipte bebeği ortaya çıkarmak için paltosunun fermuarını açtığı görülüyor.

Mahkeme ayrıca Marten’in bir Alman Döner dükkanında beklediği sırada Gordon’un Argos’tan bir araba satın aldığını da gördü.

Constance Marten, Mark Gordon ve bebek Victoria'nın East Ham'daki bir Alman döner kebap dükkanında çekilmiş CCTV görüntüleri.  Resim: PA
Resim:
CCTV görüntüleri onları bir kebapçıda gösteriyordu. Resim: PA

Marten geri döndüğünde kırmızı atkıya sarılı bebeği bebek arabasına koydu.

Gordon, video oynatılırken elleriyle yüzünü kapattı ve avukatı, müvekkilinin durumu “oldukça stresli” bulduğunu söyleyerek ara istedi.

Marten şu ana kadar duruşmaya katılmadı.

Mahkeme, çiftin daha sonra Doğu Sussex’teki Newhaven’a gitmeden önce Gordon’un bir çadır satın aldığı Doğu Londra’daki Whitechapel’e kısa bir mesafe kat ettiğini duydu.

Constance Marten'ın Doğu Ham'daki Özel Bağlantı'nın önünde bebek Victoria'yı paltosunun altında tuttuğunun CCTV görüntüleri.  Resim: mPA
Resim:
Marten ayrıca Doğu Ham’da ceketinin altındaki çocukla birlikte görüntülendi. Resim: PA

‘Çöp kutularını karıştırıyorum’

Çiftin yanmış arabasının birkaç gün önce Bolton yakınlarındaki M61’de bulunmasının ardından büyük bir polis araması başlatılmıştı.

Old Bailey, Marten’ın 12 Ocak’ta Doğu Sussex’teki bir Texaco benzin istasyonunda CCTV’de görüldüğünü ancak 20 Şubat’ta bir golf sahasının yakınında görülene kadar izlerin soğuduğunu duydu.

Savcı Joel Smith, Gordon’un bir dalı baston olarak kullanırken görüldüğünü ve çiftin “çöp kutularını karıştırdığını” söyledi.

Köpek gezdiricisi Paul Rogers mahkemeye onları Brighton’daki Hollingbury golf sahasının yakınında gördüğünü söyledi.

“Onlara yaklaştıkça biraz darmadağınık, biraz kirli, muhtemelen evsiz insanlar gibi göründüklerini fark ettim” dedi.

“Adam her iki elinde de plastik poşetler taşıyordu. Kadın bir araba itiyordu. Yanlarında başka hiçbir şey yoktu.”

Bebeği göremediğini ve duyamadığını söyledi.

Çift nihayet 27 Şubat’ta Brighton’ın eteklerinde polis tarafından tutuklandı.

Marten ve Gordon ayrıca adaletin işleyişini saptırmayı, bir çocuğun doğumunu gizlemeyi, çocuğa zulmü ve bir çocuğun ölümüne sebep olmayı veya buna izin vermeyi de reddediyorlar.

Duruşma devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir