Cillian Murphy, İrlanda’daki Magdalene Laundries skandalını ‘toplu travma’ olarak nitelendiriyor | Berlin film festivali 2024

Aktör Cillian Murphy, Magdalene Laundries skandalının arka planında geçen yeni filmin galasında, 1980’lerin İrlanda’sındaki “işlevsiz Hıristiyan toplumu”nda kiliseye yönelik suiistimalleri öğrenmenin, hâlâ tam olarak işlenmemiş “toplu bir travma” anlamına geldiğini söyledi. Berlin film festivalinde.

Bunlar Gibi Küçük Şeyler’de Oppenheimer’ın yıldızı, İrlanda’nın County Wexford eyaletinin güneybatısındaki New Ross’taki yerel manastırda meydana gelen tacizden yanlışlıkla haberdar olan kömür tüccarı ve aile babası Bill Furlong’u canlandırıyor.

İrlanda’daki kadınlar, evlilik dışı seks yapmanın cezası olarak, iki yüzyıldan fazla bir süre boyunca, kilise tarafından işletilen kısıtlayıcı çalışma evlerine gönderiliyordu; burada, acı verici ücretsiz işlerde çalışıyorlar ve kendi istekleri dışında toplumdan dışlanıyorlardı. Magdalene Çamaşırhaneleri sistemi, kurumlardan birinin arka bahçesinde 155 kadının kalıntılarını içeren işaretsiz mezarların bulunduğu 1993 yılına kadar tartışmasız devam etti.

Murphy, filmin dünya prömiyerinin arifesinde düzenlediği basın toplantısında, açıklamaların etkisi hakkında şunları söyledi: “Bunun özellikle belirli bir yaştaki insanlar için kolektif bir travma olduğunu düşünüyorum.” “Sanırım hâlâ bu konuyu işliyoruz.”

Belçikalı film yapımcısı Tim Mielants’ın yönettiği Small Things Like These, Claire Keegan’ın 2020’de yayımlandığında İrlanda ve ötesinde çok satan kitaplardan biri olan aynı adlı kısa romanından uyarlanıyor. diyen Murphy, sanatın “bu yara için faydalı bir merhem” olabileceğini de sözlerine ekledi.

İşlevsiz bir Hıristiyan toplumunda Hıristiyan gibi davranmaya çalışan Hıristiyan bir adam… Bunlar Gibi Küçük Şeyler’de Cillian Murphy. Fotoğraf: © Shane O’Connor

“Bence kitabın ironisi, Hıristiyan bir adamın, işlevsiz bir Hıristiyan toplumunda Hıristiyan gibi davranmaya çalışmasıdır. Ve tanıtım, sessizlik ve utançla ilgili pek çok soru soruyor. Ama sanatın görevinin bu soruları yanıtlamak değil, onlarla konuşmak olduğunu düşünüyorum. Ve belki de bunu özümsemek akademik bir rapordan ya da siyasi bir rapordan daha kolaydır.”

Berlin film festivalinin açılışını yapan ilk İrlanda yapımı olan film, İrlandalı oyun yazarı Enda Walsh tarafından sinemaya uyarlandı, yapımcılığı ise Matt Damon ve Ben Affleck’in Artists Equity stüdyosu tarafından yapıldı.

“Cillian’la birlikte Yeni Meksika çölündeydim. Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Damon, “Oppenheimer’da ne yaptığını izliyordum, karşısında oturuyordum” dedi. “Ben’i çoktan aramıştım ve ona neye tanık olduğumu ve bunun ne kadar inanılmaz olduğunu anlatmıştım. Birkaç gün sonra Cillian bana ‘Gerçekten yapmak istediğim bir sonraki filmim var’ dedi. Ben de ‘Bir stüdyo kuruyoruz’ dedim. Bunun bir parçası olabilir miyiz?’”

Murphy, filmde Emily Watson, Michelle Fairley ve Eileen Walsh’la birlikte rol alıyor; sonuncusu aynı taciz skandalını konu alan Peter Mullan’ın 2002 yapımı The Magdalene Sisters filminde de rol almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir