Christopher Wakeling’in ölüm ilanı | Mimari

74 yaşında ölen arkadaşım ve eski iş arkadaşım Christopher Wakeling, Protestan uyumsuzluk mimarisi konusunda uzmandı. Akademik kariyerini Quaker toplantı evlerinden, Baptist ve Cemaatçi kiliselerden daha sonraki Metodizm’in galerili mekanlarına kadar bu geleneğin geleneklerini çözerek geçirdi. Konuyla ilgili kitabı, İngiltere Şapelleri: Protestan Uygunsuzluğu Binaları (2017), kesin kalır.

1977’den 2011 Christopher’ın kariyeri, Keele Üniversitesi’nde (çalıştığım yer) okul dışı bir görsel sanatlar eğitmeni olarak geçti; başlangıçta, çantasında bir projektör ve omzunun üzerinde uzun yay gibi bir projeksiyon ekranı bulunan bir moped üzerinde çeşitli, dağınık eğitim alanlarına seyahat etti. Kısa sürede ulaşım şekli değişti ama 1970’lerden kalma uzun saçları hayatta kaldı. Yaşlı yetişkinlerin ilham veren bir öğretmeniydi ve onların resimlere ve binalara eleştirel bakma yeteneklerini sessizce destekliyordu.

O günlerde üniversitedeki okul dışı öğretim görevlilerinin araştırmacı olmaları beklenmiyordu; ancak diğerleri gibi Christopher da şaşırtıcı derecede geniş bir müfredat öğretme zorunluluğuna rağmen seçkin bir mimarlık tarihçisi ve doğa koruma uzmanı olarak bunu bir yandan başardı.

Ders verme çalışmalarının yanı sıra başkanlığını da yaptı. Şapel Topluluğu ve birçok Tarihi İngiltere danışma organı, bölgesel vakıf ve müzede. Ayrıca Stoke-on-Trent’teki devasa şapelin kurtarılmasında da önemli bir rol oynadı. Metodist Yeni Bağlantı, BethesdaHalen kapsamlı bir restorasyon programından geçen . 2011 yılında Keele’den emekli oldu ve 2019’da OBE olarak atandı. Son projesi, Pevsner’s Buildings of England kitabının Staffordshire cildinin revizyonuydu., ciddi bir hastalık karşısında tamamlandı. 2024’te yayınlanacak.

Otobüs deposu çalışanı John Wakeling ve hizmetçi Hilda’nın (kızlık soyadı Underhill) çiftinin ikinci çocuğu olarak Cardiff’te doğan Christopher, Galler mirasıyla gurur duyuyordu ve tramvay sürücüsü olan büyükbabasının yanına geldiğinde Cardiff tarihinde bir yer edinmişti. 1950’de şehirdeki son tramvay seferinde.

Ailesi, Gloucestershire ve Yorkshire’da belediye tarafından işletilen bakım evlerinin yönetimine geçti ve bu, Christopher’ın yaşlı insanlarla konuşma yeteneğini geliştirmesine yardımcı oldu. Cardiff Lisesi’ne ve ardından Cheltenham İlköğretim Okulu’na gittikten sonra, Doğu Anglia Üniversitesi’nde sanat tarihi okudu ve burada Marianne Windsor’la tanıştı. 1971’de, henüz öğrenciyken evlendiler ve kendisi, Almanya’daki dil öğrenimi yılında birlikte olabilmeleri için izin istedi. Quakerizm’e duyulan karşılıklı sempati, uzun süreli işbirliklerinin temelini oluşturdu.

O, Marianne ve kız kardeşi Alyson tarafından hayatta kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir