ChatGPT yapımcısı OpenAI’deki kaos nasıl ortaya çıktı – neden önemli ve bundan sonra ne olabilir | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Succession’a yakışan şok edici bir kurumsal drama dizisinde, ChatGPT yapımcısı OpenAI’nin halka açık yüzü Sam Altman aniden görevden alındı.

“İletişimlerinde sürekli olarak samimi” olmamak yönetim kurulu tarafından ayaklarına atılan suçlama mıydı.

Ancak birkaç gün içinde 38 yaşındaki geri dönüş için tüyo verildionu devirenler görünüşte ikinci kez düşünüyorlardı şirket başkanı dışarı çıktı Ve Personel takip etmekle tehdit etti.

Verilen Bay Altman Ve OpenAI ön saflarda yer alıyorlar yapay zeka devrim, kaos duygusu hepimizi ilgilendirmeli.

İşte neler olup bittiği ve bundan sonra ne olabileceği hakkında bildiklerimiz.

Şok kalkış

Bay Altman’ın görevden alınacağı Cuma günü duyuruldu.

OpenAI’yi temsil etmesinden sadece birkaç hafta sonra geliyor İngiltere’nin Yapay Zeka Güvenliği Zirvesive şirketin üçüncü taraf geliştiricilere yönelik ilk konferansına katıldıktan günler sonra zamanlama şok oldu.

Belirtilmeyen iletişim sorunları nedeniyle yönetim kurulunun kendisine olan “güvenini kaybettiği” söylendi.

Bu durumda yönetim kurulu sadece dört kişiden oluşuyor; bunlar arasında Altman’ın AI güvenliğinden ziyade şirket büyümesine öncelik verdiğinden endişe duyan OpenAI’nin baş bilim adamı Ilya Sutskever de var.

Bay Altman’ın kendisi ve o zamanki OpenAI başkanı Greg Brockman olan beş ve altıncı yönetim kurulu üyeleri işten atılmaya karşı çıktı ancak oylamada reddedildiler.

Bay Altman, haber yayınlanırken X’te “OpenAI’de geçirdiğim zamanı çok sevdim” diye yazdı ve bunu “dönüştürücü” olarak nitelendirdi.

“Sonra ne olacağı hakkında daha sonra söylenecek daha çok şey olacak.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:09

OpenAI CEO’su Sam Altman zirvede

Ani serpinti

OpenAI, baş teknoloji sorumlusu Mira Murati’yi geçici CEO olarak atadı.

Ancak yüzlerce personel Altman’ın görevden alınmasıyla ilgili hoşnutsuzluğunu dile getirdiğinde Altman, isyanı durdurmak için onun hayret verici geri dönüşünü güvence altına almak için girişimlerde bulundu.

Bayan Murati’nin kendisi de dahil olmak üzere pek çok çalışan X’te “OpenAI, çalışanları olmadan bir hiçtir” diye yazdı.

Bay Altman’ın geri dönme fikrine sıcak baktığı ve aynı zamanda İK firması Lattice’in yeni kurulan CEO’su olan kardeşi Jack’in kendisine karşı çıkanları “yanlış adama karşı bahse girdikleri” konusunda uyardığı bildirildi.

Ancak Pazar günü Bay Altman ve Bay Brockman OpenAI yatırımcısına katıldılar Microsoft bir yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek.

Bloomberg, teknoloji devinin CEO’su Satya Nadella’nın görevden alınma konusunda “öfkeli” olduğunu ve gafil avlandığını bildirdi.

OpenAI, Bay Altman’ın yerine Twitch yayın sitesi eski patronu Emmett Shear’ı işe alarak yanıt verdi.

Ancak 500’den fazla çalışanın istifa tehdidinde bulunan bir mektubu imzalamasıyla OpenAI’deki panik duygusu açıktı.

Hiçbir şey kaosu, Bay Sutskever’in kurulun kararından “derin üzüntü duyduğunu” söyleyerek imzalaması kadar özetleyemez.

Altman’ın bir sonraki hamlesi

Microsoft’a katılmasına rağmen Bay Altman, OpenAI’ye dönüş için kapıyı açık bıraktı.

Windows üreticisinin bu yılın başlarında 10 milyar dolar yatırım yapması ve GPT teknolojisini kullanarak iki şirket zaten yakın bir uyum içindeydi. Bing arama motorunu yeniden icat edin Ve Ofis ürünleri.

Teknoloji haber sitesi The Verge’e göre birden fazla kaynaktan alıntı yapan Bay Altman ve Bay Brockman, darbeyi düzenleyen yönetim kurulu üyelerinin ayrılması halinde OpenAI’ye geri dönmeye istekli.

Bu, Microsoft yöneticilerine yönetim kurulunda birkaç sandalye bırakabilir.

Bay Nadella, CNBC’ye “yönetim konusunda bir şeylerin değişmesi gerektiği çok çok açık” diyerek bunu hedefliyor olabilir.

“Bu konuda kurullarıyla iyi bir diyalog kuracağız” dedi.

Bay Altman, OpenAI ile bir dereceye kadar ilgilenmeye devam etmeyi önerdi ve şu paylaşımı yaptı: “Hepimiz öyle ya da böyle birlikte çalışacağız ve çok heyecanlıyım.”

Şimdi ne olacak?

Bay Sutskever’in tavrını değiştirmesiyle birlikte, Bay Altman ve Bay Brockman’ın geri dönüşünün potansiyel olarak önünü açmak için OpenAI yönetim kurulunun bir kez daha fikrini değiştirmesi yeterli olacaktır.

Ancak bunu yapmazlarsa, ikili görünüşe göre çalışmalarına Microsoft’ta devam edecek; belki de önümüzdeki haftalarda yüzlerce eski meslektaşı da onlara katılacak.

Her iki durumda da, Bay Altman’ın yapay genel zeka (bir dizi görevde insanlardan daha iyi performans gösterebilen süper güçlü yapay zeka anlamına gelen) oluşturma hedefi hiçbir yere varmayacak.

DOSYA - OpenAI logosu, 21 Mart 2023'te Boston'daki ChatGPT'den çıktıyı gösteren bir bilgisayar ekranının önünde bir cep telefonunda görülüyor.  Birçok haber kuruluşu, yazar ve fotoğrafçı grubu, işletmelerini alt üst etme tehdidi oluşturan, hızlı gelişen yapay zeka teknolojisini yönetecek düzenlemeler arıyor.  9 Ağustos 2023 Çarşamba günü gönderilen açık mektupta, düzenleyicilerin ayak uydurabileceğinden daha hızlı gelişen teknolojiye ilişkin kuralların belirlenmesine yönelik öncelikler sıralandı.
Resim:
ChatGPT Kasım 2022’de kullanıma sunuldu

Elbette bazıları, büyük bir satın alma işleminden çekinmeyen Microsoft’un OpenAI’yi satın alıp tüm operasyonu tek bir çatı altında toplayıp toplayamayacağını merak edebilir. Zaten %49 hisseye sahip.

Bununla birlikte şirket, ABD, İngiltere ve AB’nin son derece sıkı çalışmasını sağlaması nedeniyle düzenleyici otoritelerin büyük bir incelemesiyle karşı karşıya kalacak. oyun devi Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alarak rekor kırdı.

Bay Altman’ın görevden alınmasından önceki haftalarda OpenAI’nin tahmini değeri 80 milyar dolardı.

Bu arada yeni CEO Bay Shear’ın, Bay Altman’ın görevden alınmasına neyin yol açtığını araştırmak için “bağımsız bir araştırmacı” tutma sözü verdiği bildirildi.

The Verge tarafından görülen dahili bir notta “tüm süreci derinlemesine inceleyeceğine” ve “tam bir rapor oluşturacağına” söz verdi.

Daha önce yapay zekanın “felaket tellalı” olduğunu iddia eden ve yapay zekanın insanlığa yönelik varoluşsal tehdidi konusunda uyarıda bulunan yönetici, Bay Altman’ın neden görevden alındığının kendisine söylenmediğini iddia etti.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Yapay zeka varoluşsal bir tehdit midir?

OpenAI’nin geleceği neden önemli?

San Francisco merkezli şirket 2015’ten beri piyasada ve o zaman bile kitaplarında bazı büyük isimler vardı: Elon Musk.

Kendisi ve Bay Altman, firmanın “güvenli ve faydalı” yapay genel zekayı geliştirme arayışına rehberlik eden yönetim kurulundaki ilk kişilerdi.

Ancak OpenAI’nin ana akım ilgi odağı haline gelmesi ancak Kasım 2022’de mümkün oldu. SohbetGPTSadece birkaç ayda 100 milyondan fazla kullanıcının ilgisini çekti.

Yapay zekanın dünya üzerinde Sanayi Devrimi’ne benzer dönüştürücü bir etkiye sahip olacağı tahmin edilen Bay Altman, potansiyel düzenlemelerin şekillendirilmesine yardımcı olmak için dünyanın en güçlü politikacılarından bazılarıyla omuz omuza çalışıyor.

Devamını oku:
ChatGPT gurusunun ayrılışı hepimizi ilgilendirecek soruları gündeme getiriyor
Yapay zeka ile ilgili ‘çözülmesi gereken’ 12 zorluk
Yapay zekalı bir sohbet robotunun makale yazmaya yardımcı olmasına izin verdik – işte böyle oldu

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Yapay zeka ‘hiçbir işe gerek yok’ anlamına mı gelecek?

Bay Altman, yapay zekanın riskleri konusunda uyarıda bulunmaktan çekinmedi ancak şüphesiz sınırları zorlamaya ve belki de daha da önemlisi çıkışına, ticari potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya kararlıdır.

Görevden alınmadan önce katıldığı OpenAI geliştirici konferansı, üçüncü tarafların ürünlerinde firmanın GPT teknolojisinden yararlanmasını, hatta kendi dijital asistanlarını oluşturmasını sağlamakla ilgiliydi.

Ve Eylül ayında Financial Times’ın bildirdiğine göre eski Apple tasarımcısı Jony Ive “AI’nın iPhone’unu” oluşturmak için OpenAI ile görüşmelerde bulunuyordu.

Bu tür projeler OpenAI’nin kar amacı gütmeyen kökenlerine aykırı olacaktır. Firma 2019’da kâr odaklı bir kol başlattı ancak istifa eden Musk da dahil olmak üzere orijinal yatırımcılarından bazıları açısından pek de iyi gitmedi.

Bay Altman’ı daha önce yapay zeka gelişimini “yavaşlatmaktan yana” olduğunu söyleyen Bay Shear ile değiştirmek, OpenAI’nin köklerine dönmek üzere olduğunun bir işareti olabilir.

Yakın zamanda hız kesmeyecek olan şey Bay Altman’ın ayrılışıyla ilgili dramadır; ChatGPT’nin bile yazamayacağı ve muhtemelen hala birkaç sürprizi olan bir destan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir