Çevrimiçi alışveriş platformu Temu’nun reklamları, bir çocuğu cinselleştirdiği ve kadınları nesneleştirdiği gerekçesiyle yasaklandı | İngiltere Haberleri

Çin alışveriş uygulaması Temu’nun beş reklamı, cinsel içerikli grafik içerdiği, bir çocuğu cinselleştirdiği ve kadınları nesneleştirdiği gerekçesiyle yasaklandı.

Reklamı yapılan ürünler arasında bisiklet iç çamaşırı, sporcu atleti ve çocuk bikinisi yer alıyordu.

Yüz silindiri, balon bağları ve ayak masaj aleti “fallik şekilli” olarak tanımlandı ve reklam gözlemcisi, etiketleme eksikliğinin “doğası gereği cinsel olarak yorumlanabileceği” anlamına geldiğini söyledi.

Öğeler, dar ve açık kıyafetler giyen, yüzleri gizlenmiş veya çıkarılmış kadın resimlerinin yanında göründü.

Reklam Standartları Otoritesi (ASA), reklamların ciddi veya yaygın suça neden olabileceği, sorumsuz olduğu ve uygunsuz bir şekilde hedef alındığı yönünde beş şikayet aldı.

Bir reklamda, 8 ila 11 yaşları arasındaki bikinili, bir eli kalçasında olan genç bir kız yer alıyordu; ASA, bu pozun “onun yaşındaki bir kız için oldukça yetişkin” olduğunu söyledi.

Yetkililer, reklamın bir çocuğu cinselleştirmesi açısından “sorumsuz” olduğunu söyledi.

Temu, fotoğrafın da diğer görseller gibi üçüncü taraf bir satıcı tarafından sağlandığını ve Temu’nun pazarlama politikasını ihlal ettiğini söyledi.

Şirket, görselin Google Ads hesabından kaldırıldığını ve bir daha gösterilmeyeceğini söyledi.

Perakendeci ayrıca yüzü olmayan modellerin görsellerinin kadınları cinsel açıdan nesneleştirme amacı taşımadığını, müşterilere “giysinin nasıl giyildiğinin açık bir temsilini” göstermek için orada olduklarını söyledi.

Ancak ASA, kadınların “basmakalıp cinsel nesneler olarak sunulduğunu” söyledi.

ASA, bisiklet iç çamaşırının dolgusunun iç çamaşırındaki bir delik gibi görünmesi nedeniyle “cinsel olarak görülebileceğini”, spor askısının “vurgulanmış kasık” kısmının ise “faydalı olmaktan çok cinsel” göründüğünü söyledi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Türkiye’deki estetik cerrahi kliniklerinin reklamları yasaklandı
ASOS, kayıplar arttıkça satışların ikinci yılda da düşeceğini öngörüyor

Reklamlar Haziran ayında bölgesel bir çevrimiçi gazete sitesinde, bir satranç web sitesinde, bir dil çeviri web sitesinde ve bir bulmaca uygulamasında yayınlandı.

ASA, reklamların bir daha mevcut haliyle gösterilmemesi gerektiğine hükmetti ve şunları ekledi: “Temu’ya, gelecekteki reklamların tüketicilere ve topluma karşı sorumluluk duygusuyla hazırlanmasını ve ürün sunarak ciddi veya yaygın bir rahatsızlığa neden olmamasını sağlamasını söyledik. genel medyada cinsel bir şekilde veya bireyleri basmakalıp cinsel nesneler olarak sunarak.

“Ayrıca, reklamlarda 18 yaşın altında olan veya 18 yaşın altında görünen kişiler cinsel açıdan tasvir edilmemeli ve reklamlar sorumlu bir şekilde hedeflenmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir