Ceset çiçeğinin yoğun kokusu San Francisco’da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor | ABD Haberleri

İnsanlar, yalnızca yedi ila 10 yılda bir açan bir bitki olan ceset çiçeğinin kokusunu almak için sıraya girdi.

Amorphophallus titanum adını, bazılarının çürümüş et kokusu olarak tanımladığı kokusundan alırken, diğerleri çürümüş yiyeceklerin, terli çorapların ve hatta sarımsağın izlerini algılar.

Nesli tükenmekte olan tropik çiçeğin açması ve yoğun koku yayması üzerine kalabalıklar Çarşamba günü bir araştırma kurumu ve müze olan Kaliforniya Bilimler Akademisi’nde (CAS) sıraya girdi.

Ceset çiçeği, on yıl kadar zaman almasına rağmen yalnızca bir ila üç gün boyunca çiçek açar.

Resim:
Ziyaretçiler çiçek açan ceset çiçeğini görmek için sıraya giriyor. Resim: AP/Jeff Chiu

San Francisco’daki CAS’tan bahçıvan Lauren Greig, kokunun tasarımının aslında kötü olduğunu söylüyor.

“Bu, bir nevi ölü bir leşin kokusunu taklit ederek tüm sineklerin gelip onunla etkileşime geçmesini, polen almasını ve daha sonra bu poleni, kokusundan dolayı inceleyebilmesi için başka bir çiçeğe götürmesini sağlamak.” açıkladı.

Bu, 2017 yılında CAS’a bağışlanan Mirage isimli ceset çiçeğinin ilk açışıydı. 2020 yılından bu yana müzenin yağmur ormanı sergisinde yer alıyor.

Devamını oku:
Sevgililer Günü gülleri neden yakında nadir hale gelebilir?
Peki ya artık yıllarımız olmasaydı? Peki ya birinde doğmuşsan?

San Francisco’da yaşayan veri bilimci Bri Lister, bazı toplantıların yerini değiştirdi ve tesisin kokusunu almak için yaklaşık bir saat kuyrukta bekledi.

Bay Lister, “Belirli yönlerde kesinlikle terli çoraplar ve terli spor kıyafetlerini fark ettim, ancak şans eseri tamamen çürümüş et değil, kesinlikle ortalamadan daha kötü kokan bir bitki” dedi.

Çiçek ilk olarak Salı günü açmaya başladı.  resim: AP/Jeff Chiu
Resim:
Ceset çiçeği ilk olarak Salı günü açmaya başladı. resim: AP/Jeff Chiu

Monica Becker, akademinin canlı yayınında çiçeği izledikten sonra çocuğunu çiçeği bizzat görmesi için okuldan aldı.

Bayan Becker, “Çiçek açtığını duyduğumuzda, sabah açtıklarında ilk iş gitmemiz gerektiğini düşündük. İşte buradayız” dedi.

Çocuğuna dönerek, “Terli ayak kokusu aldım, biraz tatlı, keskin… futboldan sonraki tekmelikleriniz gibi” diye şaka yaptı.

Amorphophallus titanum Endonezya’nın Sumatra adasına özgüdür. Vahşi doğada yalnızca 1.000’den az bitki kaldığı için Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından tehlike altında olarak listeleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir