CD&R destekli Motor Fuel Group, 2,5 milyar £’luk Morrisons anlaşmasına yaklaşıyor | İş haberleri

Süpermarket zinciri Wm Morrison, petrol sahaları portföyünü aynı özel sermaye şirketi tarafından desteklenen başka bir şirkete satmak için 2,5 milyar sterlinlik bir anlaşmaya yaklaşıyor.

Sky News, Motor Fuel Group’un (MFG) Morrisons’un yakıt perakende imparatorluğunu devralma konusunda anlaşmaya varmasına haftalar kaldığını biliyor.

Hem Morrisons hem de MFG’nin çoğunluk hissesi Amerikan satın alma firması Clayton Dubilier & Rice’a (CD&R) ait ve Sky News’in geçtiğimiz Eylül ayında ortaya çıkardığı üzere aralarındaki görüşmeler artık resmi bir anlaşmanın eşiğinde.

Bir kaynak, anlaşmanın Şubat başında açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Morrisons’un yakıt perakende satış operasyonları yaklaşık 340 tesisi kapsıyor ve MFG’nin ultra hızlı elektrikli araç (EV) şarj ağını hızlı bir şekilde genişletmeyi hedeflemesi nedeniyle potansiyel olarak 150 tesis daha ekleniyor.

Tamamlanması halinde bu, geçen yıl açıklanan ve Asda’nın EG Group’un İngiltere ve İrlanda’daki benzin istasyonlarını satın aldığı anlaşmayı hatırlatacak.

İçeriden edinilen bilgilere göre Morrisons’un, anlaşmadan elde edilecek gelirin önemli bir kısmını 5,7 milyar £’luk borç yığınının bir kısmını ödemek için kullanması bekleniyor.

Bunun aynı zamanda Morrisons’un toptan ve kolaylık tekliflerine yatırım yapma yeteneğini de güçlendireceğini söylediler.

CD&R’nin Morrisons’u 2021’de 7 milyar sterline satın alması, rekabet düzenleyicileri tarafından kısmen satın alma firmasının MFG’deki mevcut mülkiyeti temelinde incelendi.

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), MFG’nin 87 petrol sahasının satışının endişeleri hafifletmek için yeterli olacağına karar verdi.

Bu anlaşma o zamandan beri tamamlandı.

Akaryakıt perakende satış sitelerine yüksek kaliteli hazır perakendecilik operasyonlarının eklenmesi, burayı son yıllarda İngiliz alışverişçiler için en yoğun savaş alanlarından biri haline getirdi.

Ancak bakanların yaşam maliyeti krizini hafifletmenin yollarını araması nedeniyle akaryakıt perakendecileri son aylarda hükümetin ve CMA’nın yoğun incelemesine maruz kaldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, dönemin Enerji Bakanı Grant Shapps, sürücülere daha fazla şeffaflık sağlamak için ön avlu operatörlerinin canlı fiyatları yayınlamak zorunda kalacaklarını söyledi.

MFG’nin son on yılda EV şarj ağına 400 milyon £ yatırım yaptığı anlaşılıyor.

Sky News’in temas kurduğu tarafların hiçbiri yorumda bulunmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir