CBI, üyelerine %5’lik ücret artışı uygulamakta zorlanıyor | İş haberleri

CBI, lobi grubu siyasi ve ticari liderler arasındaki eski konumunu yeniden kazanmak için mücadele ederken bile üyelerini ücretlerdeki daha fazla artışı kabul etmeye çağırıyor.

Sky News, CBI üyelerinden önümüzdeki hafta yapılacak yıllık toplantıda abonelik maliyetlerinde %5’lik bir artışı onaylamalarının isteneceğini biliyor.

Kendini ‘İngiliz iş dünyasının sesi’ olarak tanımlayan örgütün, cinsel taciz skandalının ardından çöküşü önlemek için yeterli fon sağlamayı kabul eden bankalardan cankurtaran halatı kazanmasının üzerinden üç aydan kısa bir süre geçti.

CBI, geçen ayki yıllık konferansının, Şansölye Jeremy Hunt’ın bir konuşmasının yer aldığı, küçültülmüş bir versiyonunu düzenleyerek itibarını yavaş yavaş yeniden inşa ediyor.

Üyelere gönderilen genelgede ücret artışının önceki yıllarla aynı doğrultuda olduğu belirtildi.

Ancak grup, mali durumunu daha istikrarlı bir temele oturtmak amacıyla işgücünün bir kısmını işten çıkararak ve yurtdışı ofislerinin çoğunu kapatarak maliyetleri düşürüyor.

Eski çalışanlara yönelik çok sayıda tecavüz iddiasının ardından bu yılın başında patlak veren kriz, Aviva ve John Lewis Partnership’in de aralarında bulunduğu kurumsal üyelerin ülkeden ayrılmasını tetikledi.

Uygunsuz davranışlarla suçlanan ancak daha ciddi iddialarla hiçbir ilgisi olmayan genel müdürü Tony Danker, uzaklaştırıldıktan sonra Nisan haftalarında istifa etti.

CBI, üreticilerin kuruluşu olan Make UK ile birleşme konusundaki görüşmeleri kısaca değerlendirdi, ancak bunlar artık kısaltıldı.

İş dünyası grubu Cuma günü yorum yapmayı reddetti, ancak içeriden biri bunun “fiyatları enflasyona göre ayarlamanın… standart işletme uygulaması” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir