Cameron: ‘Gemilerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız’ | Siyaset Haberleri

Lord Cameron, İngiltere’nin gemilerini korumak için “gerekli olanı” yapması gerektiğini savunarak, Yemen’deki Husi isyancılara karşı daha fazla saldırı olasılığını dışlamadı.

Sky News’in ABD’deki kardeş kanalı NBC’ye konuşan dışişleri bakanı, Kızıldeniz’de İngiltere ve ABD gemilerine saldıran isyancılara yapılan “uyarıların” “işe yaramadığını” söyledi.

Perşembe gecesi İngiltere ve ABD çok sayıda askeri tesise hava saldırısı düzenledi İran destekli Husiler tarafından Yemen’de kullanılıyor ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’dan operasyonel olmayan destek alıyor.

İngiltere hükümeti, ticari gemilere yönelik saldırıları “kabul edilemez” olarak nitelendirdikten sonra, saldırıları “meşru müdafaa” eylemi olarak nitelendirdi.

Canlı takip edin: ABD ve İngiltere ‘Kızıldeniz’i kan denizine dönüştürmeye çalışıyor’

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:46

Yemen’de RAF tarafından Husi hedefi vuruldu

Ancak İngiltere’nin tekrar tekrar saldırı başlatma riski olup olmadığı sorulduğunda, dışişleri bakanı şunları söyledi: “Önemli deniz yollarında denizde seyrüsefer özgürlüğünü korumak için gemilerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Şunları ekledi: “Ancak yaptığımız şeyin (uyarı) işe yaramadığını açıklayın.

“Saldırıların sayısı artıyordu, saldırıların şiddeti de artıyordu. Bu tırmanışa Husiler neden oldu. Bu eylem de buna yanıt olarak çok açık bir mesaj veriyor: Eğer bu şekilde hareket ederseniz bir daha sonuç olmaz. sadece sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunuyorum.”

Cuma günü başbakanın resmi sözcüsü, nakliye hatlarını onarmak için saldırı başlatmaya yönelik “başka plan” olmadığını, ancak İngiltere’nin güvenliğini “gözden geçirme altında” tuttuğunu söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Yemen’deki hava saldırılarında ne oldu?

İngiltere ve ABD, Husi isyancıların Kasım ayından itibaren bir dizi ticari gemiye saldırmasının ardından beş kişinin ölümüne yol açan eylemi başlattı.

Batı Yemen’de üslenen İran destekli Şii İslamcı grup, Kızıldeniz’deki gemileri hedef almanın durdurulması yönünde defalarca yapılan uyarıları görmezden geldi.

Orta Doğu Haritası

Bu hafta, bir İngiliz savaş gemisinin ABD güçleriyle birlikte düzenlediği operasyonda Husiler tarafından fırlatılan yedi İHA’yı düşürmesinin ardından gerginlikler daha da arttı. Bugüne kadarki en büyük drone ve füze saldırısını püskürtün.

Husiler saldırıların terörü sona erdirmeyi amaçladığını iddia etti Gazze’ye hava ve kara saldırısı Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısının ardından.

En son politika: Başbakan, milletvekillerine Yemen’deki hava saldırılarıyla ilgili geriye dönük oy verme çağrısında bulundu

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Bakan: Husiler ‘meşru müdafaayı’ vurdu

Savunma Bakanlığı (MOD), Salı günü dört Kraliyet Hava Kuvvetleri jetinin HMS Diamond ve ABD Donanması gemilerinin hedeflenmesinde rol oynayan iki Husi tesisini vurduğunu söyledi.

Tesislerden biri Bani’deki bir tesis, diğeri ise insansız hava araçları ve seyir füzeleri fırlatmak için kullanılan Abbs havaalanıydı.

ABD Hava Kuvvetleri, Yemen’deki 16 bölgede 60’tan fazla hedefi vurduğunu söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Husiler saldırılar için ‘ceza’ sözü verdi

Fransa ve Almanya bu harekete destek verirken, Türkiye Husi isyancılara yönelik eylemin “orantılı” olmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İngiltere’yi Kızıldeniz’i “kan denizine” dönüştürmeye çalışmakla suçladı.

Lord Cameron, ABD ile ortak eylemin “orantılı” ve “yasal” olduğuna inandığını söyleyerek bu eleştirileri reddetti.

“Bunu yapmak kesinlikle doğruydu” diye ekledi. “Ve bunun Husilere ve aynı zamanda İran’a da çok açık bir mesaj gönderdiğini düşünüyorum.”

İşte füzelerin vurduğu yerler

Devamını oku:
Husiler kimlerdir?
Analiz: Grevler İngiltere ve ABD’yi İran’la çatışmaya yaklaştırıyor

Rishi Sunak’ın, planlar konusunda milletvekillerine danışılmadığı yönündeki eleştirilerin ardından Pazartesi günü Husilere yönelik askeri saldırılarla ilgili milletvekillerine açıklama yapması bekleniyor.

Liberal Demokratlar, Kızıldeniz’deki askeri operasyonla ilgili geriye dönük oylama yapılması ve milletvekillerinin Pazartesi gününden önce parlamentoya çağrılması çağrısında bulunurken, dışişleri sözcüsü Layla Moran şunları söyledi: “Parlamento bypass edilmemelidir.

“Husilerin saldırıları konusunda hâlâ çok endişeliyiz. Ancak bu, milletvekillerinin önemli bir konu olan askeri harekat konusunda susturulmamasını sağlamayı daha da önemli kılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir