‘Çalışmalarımın yeterince siyahi olmadığı söylendi’: Joy Gregory sonunda popüler bir varlık haline geldi | Sanat

Tişte Joy Gregory’nin geçen yılın sonlarında, 110.000 £ kazandığını fark ettikten hemen sonra çekilmiş bir fotoğrafı Freelands ödülü. Yüzü bir resimiçtenliğini ifade ederek, dudak uçuklatan, aman tanrım-bunu-sadece-oldu-bir-içkiye-ihtiyacım var şok seviyeleri. 1980’lerin başından bu yana yaptığı fotoğraf sanatıyla tanınan Gregory, adını duyduğunda bunun onur verici bir söz olduğunu, onun sadece “layık” bir aday olduğunu varsaydı. Stüdyosunda sohbet ederken İngiliz-Jamaikalı oyuncu alaycı bir gülümsemeyle “Çünkü biz her zaman böyleydik” diyor.

Gregory’nin çalışma alanı Camberwell’in kalbindedir. Burada bulunduğu 10 yıl boyunca Güney Londra’nın bu kısmı dönüşüme uğradı. Lüks daireler için dev cam levhaları kaldıran vinçler, komşu Elephant and Castle’ın silüetini süslerken, konut için rekabet de şiddetli. 64 yaşındaki Gregory yakınlardaki dairesini yeni kiraladı ve şaşırtıcı bir şekilde 500 başvuru aldı. Aynı dönemde, sanat dünyasının Gregory gibi sanatçılara (Siyah İngiliz kadınları) bakış açısı da çarpıcı biçimde değişti. Aniden gözde mal haline geldiler.

Son on yılda, daha önce dışlanmış olan uzun bir siyahi kadın sanatçı ve yazar dizisinin, orta yaşlara girerken nihayet haklarının verildiğine tanık olduk. İlk olarak Lubaina Himid, 2017’de 63 yaşında Turner ödülünü kazandı; ardından Bernardine Evaristo iki yıl sonra Booker’ı kazandı; Bunu Ingrid Pollard ve Barbara Walker’ın diğer Turner adaylıkları takip etti. Bu arada Helen Cammock ve Veronica Ryan, Himid’den bu yana Turner ödülünü kazandılar ve Liz Johnson Artur, 2020’de iptal edilen ödülün yerine verilen bursun alıcılarından biriydi. Konuştuğumuz sırada, Londra Courtauld’da Claudette Johnson’ın çalışmalarının büyük bir retrospektifi var; 2022’de Gregory’nin bir başka çağdaşı olan Sonia Boyce, Venedik Bienali’nde Altın Aslan’ı kazandı.

Gregory, “Bu insanlar her zaman oradaydı, ancak üzerlerine gerçekten bir ışık parlamadı” diyor ve bir fotoğrafçı olarak, 1980’lerde genç bir sanatçı olarak olasılıkların kendisinin aleyhine daha da yüksek olduğunu ekliyor. “Üniversiteden ayrıldığımda Tate’in müdürü (Alan Bowness) fotoğrafın koleksiyonuna cesedinin üzerinden gireceğini çünkü bunun bir sanat formu olmadığını söyledi. Ve sonra da renkli olmak…” Ama artık Gregory’nin adı da bu listeye eklenebilir: (Gregory’nin 30.000 £ aldığı) Freelands ödülünün bir parçası olarak, Londra’daki Whitechapel Galerisi ev sahipliği yapacak. 2025’te Gregory için kariyer ortası retrospektifi.

Baloya gitmeyeceksin… Cinderella Tours Europe’tan Westminster Sarayı. Fotoğraf: © Joy Gregory

Gregory, Buckinghamshire ilçe kasabası Aylesbury’de büyüdü. Utangaç, disleksik bir kız olan sanatçı, “Esasen tamamen beyaz olan bir yerde farklı ırklardan biriyseniz, dikkat her zaman oradadır” diyor. Çocukluğunu “ortadan kaybolmaya çalışarak” geçirdi; bu, yalnızca birkaç Siyah ailenin yaşadığı bir kasabada söylenmesi yapmaktan daha kolay bir görevdi. “Ne zaman bir şey yapsanız, bu her zaman kendinizi temsil etmekten ziyade bir halkı temsil etmekle ilgilidir.”

Sanat bir kaçış yoluydu: Ailesinin evi bir matbaa şirketinin yakınındaydı; burada uzun yaz günlerini kusurlu olduğu düşünülen ve atılan kitapları karıştırarak geçiriyordu. Gregory’yi sanat ve fotoğrafçılığa doğru yönlendiren şey, Nell Dunn gibi yazarları okuduğu ve okulunun karanlık odasına erişim sağladığı bu oturumlardı.

Belki de arka planda kaybolmak için çok çabalayan biri için uygun bir şekilde, Gregory’nin çalışmaları çoğunlukla görülen ve görülmeyen şeylerle ilgilidir. En çok bilinen imajı, Oto-portre, biz konuşurken şöminenin üzerinde oturuyor. Bu, Gregory’nin pozlar verdiği dokuz otoportreden oluşan bir seri: merceğin altına, omzunun üzerinden ve boynunun ayrıntılarını göreceğimiz şekilde yukarıya doğru bakıyor. Sevdiği moda dergilerinde Siyah modellerin olmayışı (Gregory gençken Vogue’da çalışmayı hayal ediyordu ve bir zamanlar Condé Nast’ın karanlık odasında çalışmak için başvurmuştu) Autoportrait’e kısmen ilham verdi. Tipik bir Gregory: şakacı ve cana yakın ya da kendi deyimiyle “baştan çıkarıcı”.

Bu, 1980’lerin başında Hulme’deki kötü şöhretli Crescents toplu konut projesinde yaşadığı Manchester Polytechnic’te ticari fotoğrafçılık kursu almasına atfettiği bir özellik. Gregory orada fotoğrafın nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere teknik yönlerini öğrendi. siyanotip baskılar Bunlar, nesnelerin UV ışığına maruz bırakılmadan önce işlenmiş kağıdın üzerine yerleştirilmesiyle yapılır ve parlak mavi bir görüntü oluşturan bir reaksiyonu tetikler. Gregory daha sonra Kraliyet Sanat Koleji’ne gitti, Kraliçe’nin portrelerini çeken, Vanity Fair için çalışan ve Britanya’nın ilk fotoğraf profesörü olan John Hedgecoe’nun yanında çalıştı.

'Baştan çıkarıcı'... Otoportre serisi.
‘Baştan çıkarıcı’… Otoportre serisi. Fotoğraf: Joy Gregory’nin izniyle

Stüdyosunun etrafındaki diğer çalışmalar onun bir sanatçı olarak evriminin öyküsünü anlatıyor. dizi var Cinderella Turları AvrupaLizbon’daki 110 metre yüksekliğindeki Kurtarıcı İsa heykeli ve Venedik kanalları gibi ünlü arka planların fotoğraflarını çekti; ön planda, Avrupa hakkında her şeyi bilen eski kolonilerden gelenleri temsil eden bir çift altın ayakkabı vardı. tarih ama kim kıtayı asla ziyaret edemeyecek.

2000’li yılların başlarında çalışmaları otoportrelerden, kendisini büyüleyen, yeterince temsil edilmeyen gruplarla uzun vadeli işbirliklerine doğru kaydı. İlk büyük kişisel sergisi Memory and Skin’de Küba, Haiti ve ebeveynlerinin memleketi Jamaika’da tanıştığı insanlarla röportajlar ve görüntüler yer aldı. Karayipler, Britanya ve diğer Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantıların çağdaş yaşamı nasıl şekillendirdiğini gösteren sömürgecilik mirasını bir araya getirmek ve onunla oynamak yıllar aldı. Bazı projeleri daha da uzun sürüyor: Şu anda Güney Afrika’daki Kalahari Çölü’nde ölmekte olanların son konuşmacıları olan bir grupla 20 yıldır çalışıyor. N/uu dili.

Şimdi onun çalışmalarına bakıldığında, çoğu insan bunun 1980’lerde ortaya çıkan, politik açıdan renklendirilmiş, sömürgecilik ve kölelik meselelerini ele alan Siyah Sanat dünyasına uyduğunu söyleyebilir. Ancak Thatcher döneminde Gregory’nin çalışması – Eddie Chambers’ın sendika krikosu ile gamalı haçı birleştiren kolaj çalışmasından her zaman daha incelikli olan – “yeterince siyah” olarak görülmüyordu. Çalışmalarını, fauna ve çiçek resimlerini, siyahi bir fotoğraf sergisinde değerlendirilmek üzere, ancak reddedilmesi için gönderdiğini hatırlıyor. “O zamanlar biraz sinirliydim. ‘Ne demek yeterince siyah değil?’ diye düşünüyordum. Ancak mesele Siyahilerin görsel sanatının ne olabileceğine dair belirli bir çerçeveye uymaktı.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Şöyle devam ediyor: “Bir bakıma kendi hapishanelerini inşa ediyorlardı. Uygulamamı yapabilmemin asıl amacı, başka birinin bana yapmama izin verildiğini dikte ettiği şeyi değil, kendi istediğimi yapma seçeneğine sahip olmaktı. Benim gibi insanlara nesiller boyunca ne yapmaları gerektiği söylendi; Buna devam etmeyecektim.

Gregory ondan beklentileri zorlamaktan keyif alıyor gibi görünüyor. Barselona’daki bir kurum ondan Siyahların Avrupa’daki varlığıyla ilgili bir sergiye katkıda bulunmasını istediğinde, organizatörlerin ondan “Brixton pazarında alışveriş yapan Siyahların fotoğraflarını çekmesini” istediğini biliyordu. Gregory’nin başka planları vardı. Görüntülerini üretti Doğu Hindistan Rıhtımı Ve Kennington Ortak – başkentin çevresindeki Siyah Londra tarihinin önemli yerleri olan yerler. Görünürde bir taşıma çantası yoktu.

Maraton projesi… Kalahari (Magdalena Koşuları).
Maraton projesi… Kalahari (Magdalena Koşuları). Fotoğraf: Sanatçının izniyle

Freelands ödülünün getirdiği takdiri memnuniyetle karşılayan Gregory, bunun en çok değer verdiği övgü olmadığını söylüyor. Bu, Slade’de öğretmenlik yaptığı, onu tanıyan ve onunla her zaman tanışmak istediğini söyleyen genç sanatçı gibi öğrencilerden geliyor. Gregory, “Bu biraz yeraltı insanı olmaya benziyor” diyor. “İnsanlar bu uygulamayı biliyor ama ben galerisi olan insanlardan değilim.” (Kısaca Zelda Cheatle tarafından temsil edildi. 80’lerde.) Gerçi bu yakında değişebilir.

Gregory, havaalanı yakınındaki otellerde tutulan sığınmacılarla birlikte çalıştığı Heathrow Terminal 4’te iş üretmek üzere yeni sözleşme imzaladı. Çalışmaları şu anda Londra Metrosu haritalarında da yer alıyor: çiçek baskısı Cennetten Küçük Bir Dilim, başkentin çevresindeki istasyonlarda çalışan personelin ekim yaptığı mini bahçelerden ilham alıyor. Röportajımıza bir hafta kala yarım düzine istasyon denedim ama hiçbirini bulamadım. Gregory bana onların artık eBay’in her yerinde – çalışmalarının kritik bir kitleye ulaştığının bir başka işareti. “Yeğenim” diyor, “Bond Sokağı’nda bir tane almak isteyen istasyon personelini taciz ediyordu.”

Tanınma, ödüller ve daha geniş bir platform memnuniyetle karşılanıyor, ancak Gregory’nin 1980’lerden bu yana yaptığı gibi, kendi şartlarıyla ve kendi yöntemiyle çalışmaya devam etmekten mutlu olacağı hissine kapılıyorsunuz. Ödüller için sanat yapmıyor. “Bu yapmak zorunda kaldığım bir şey” diyor bana. “Resim yapmalıyım.”

Bu arzu hayatının her alanına dokunuyor: Konuştuktan sonra Gregory bana günün geri kalanını kız kardeşine doğum günü hediyesi olarak bir fotoğraf albümü hazırlayarak geçireceğini söyledi. Karmaşık yarı endüstriyel bir süreç hayal ederek siyanotipi mi kullanacağını soruyorum. “Hayır” diyor. “Snappy Snaps’e gidiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir