Cadillac’ın Ciel’i Yapmaması Yazık

Bu Unuttuğumuz Konsept, Motor1hatırlamayabileceğiniz tuhaf ve harika konsept otomobillere derinlemesine bir bakış.

İsim: Cadillac Ciel
İlk Gösterim: 2011 Pebble Beach Concours d’Elegance
Motor: Çift Turboşarjlı 3,6 Litre V6 Hibrit
Çıkış: 425 Beygir Gücü
Tahrik Tipi: Arkadan Çekişli

Dört kapılı, dört koltuklu, Pasifik Sahil Yolu’nda 400 mil. Bu, Cadillac’ın 2011 Pebble Beach Concours d’Elegance’da şirketin Sanat ve Bilim tasarım dilinin daha yumuşak, retro-tınılı bir evrimiyle görücüye çıkan Cabrio Ciel konsepti için tasarım teması da olabilir.

Cadillac’ın basın açıklamasına göre, Monterey’de ilk kez kamuoyuna tanıtılmaya uygun olan Ciel, “Kaliforniya kıyılarının doğal güzelliğinden ilham alan, üstü açık, büyük bir touring otomobili”. Görünüşe göre güneş ışığına tutulan bir kadeh kırmızı şarabın yarı saydamlığından ilham alan muhteşem kırmızı boyasından başka bir yere bakmayın – elbette, ne dersen de Caddy. Parıldayan pazarlama lafları bir yana, bu çift turboşarjlı, hibrit, dört kapılı üstü açılır araba, olabileceklere muhteşem bir bakış.

2011 Cadillac Ciel Concept Dış Cephe Çeyrek
2011 Cadillac Ciel Concept Dış Arka Çeyrek

Dünyanın (Stil) Standardı

Açıkça Cadillac ailesinin bir üyesi olmasına rağmen Ciel, kendisinden önce gelen XLR veya CTS kadar sıra dışı değil. Diğer Cadillac’ların dar, bıçak yarıklı farlarını ve arka lambalarını koruyor, ancak arkaya doğru yükselen gövde uzunluğundaki net omuz yerine Ciel, aşağıya doğru kavis çizmeden önce fardan oluşan bir karakter çizgisiyle biraz daha denizci görünüyor. kapılara doğru. Şişkin arka tekerlek davlumbazının üzerinde başka bir yumuşak çizgi beliriyor ve bagaja doğru giderek sertleşiyor. Keskin ön ve arka çamurluklar, bariz biçimli kapılarla kontrast oluşturarak Ciel’i levha kenarlı üretim kardeşlerinden ayırıyor.

Tekne kuyruklu arka uç, özellikle keskin, dikey arka lambalarla birleştiğinde 1967 Eldorado’yu hatırlatıyor ve arkaya doğru eğim yaparken aynı zamanda külbütör panelindeki nikel kaplama şerit de yükseliyor. İçbükey ön uç, modern bir Caddy’den çok savaş öncesi lüks bir arabayı andırıyor, ancak yumurta sandığı ızgarası ve çelenk ve tepe logosu (RIP) saf 2010’ların lüksü. Işık borulu LED farlar buzlu bir yüzeye sahip ve ön çamurluklar ve kaputtaki art-deco havalandırma deliklerine uyum sağlayan nikel kaplamalı alt ızgaraya mükemmel bir şekilde geçiyor.

2011 Cadillac Ciel Konsept Dış Rozet
2011 Cadillac Ciel Konsept Dış Ayna

Garip bir şekilde, cilalı ön cam çerçevesi, etrafı saran ön çeyrek cam ve arka koltuk başlığı kaplamaları, GM’nin lüks bölümündeki herhangi bir şeyden çok Kennedy dönemi Lincoln’e benziyor; “Fransız tarzı” kapıların aynısı. Yine de bu detay benzerlikleri, markaya özgü tasarımın değerini azaltacak hiçbir şey yapmıyor: Rozetleri çıkardığınızda hâlâ bir Caddy’ye baktığınızı anlarsınız.

Ciel, çağdaş Escalade’den 9 inç daha uzun ve uzatılmış uzunluktaki ESV’den yalnızca 5 inç daha kısa olan 125,0 inçlik uzun bir dingil mesafesine sahiptir. Tampondan tampona 203,7 inçlik boyuyla, daha kısa olan ‘Slade’i 1,2 inç gölgede bırakıyor, ancak 50,0’lık toplam yüksekliği yerden tam olarak daha alçak. Günümüzün birçok “komuta koltuklu” sedan ve coupe modelinin aksine Ciel’in oranları, oyunun uzun ve alçak olduğu 1960’lardan alınmıştır.

2011 Cadillac Ciel Konsept İç Mekan Ön Koltuklar

Orta Yüzyıl. Modern.

Dış görünümü kadar çekici olan Ciel’in kabini de dikkat gerektiriyor. Otobüsün kapıları, B sütunu hariç, geniş bir şekilde açılarak, aynı tonda tasarıma sahip, dört koltuklu gösterişli bir kabine erişim sağlıyor. Cadillac tasarımcıları, deri kaplamalı ön ve arka koltukları, kapı panelleri, ön panel ve halılardaki bronz sele ile dış rengin rengiyle eşleştirdiler. Ciel’in iç mekanında ayrıca gösterge tablosunu, tam boy orta konsolu, ön koltuk arkalıklarını ve direksiyon simidini kapsayan bol miktarda İtalyan zeytin ağacı kaplama bulunuyor.

Cadillac, kabini ekranlar ve elektronik eşyalarla donatma isteğine merhametle direndi. Bluetooth bağlantısı ve her yolcu için kablosuz şarj gibi teknolojide bazı hoş tavizler var, ancak bunların hepsi orta konsolda ve koltuk arkalıklarında iyice gizlenmiş durumda. Bilgileri önem sırasına göre önden arkaya doğru basamaklı biçimde görüntüleyen şeffaf göstergelerle gösterge kümesi bile sadedir.

2011 Cadillac Ciel Konsept İç Arka Koltuk Battaniyeleri

Bu, Ciel’in bazı düzgün numaralara sahip olmadığı anlamına gelmez, ancak bunlar dijitalden ziyade analog çeşitliliktedir. Örneğin, üç yolcu biraz üşürse, deri bir kulakçığı çekerek kaşmir bir battaniyeyi omuzlarına yerleştirebilirler. Arka orta konsol açılarak birkaç puroya yetecek büyüklükte bir puro saklama kutusu ortaya çıkıyor. Her koltuk ısıtmalı ve soğutmalı (Santa Monica’dan Monterey’e hava durumu değişkenliğine uygun) ve güneş kremi, güneş gözlüğü ve havlularla dolu kendi saklama çekmecesine sahip.

Kaputun Altında

Güç aktarma organları ve mekanik ayrıntılar, konsept otomobil durumu göz önüne alındığında yetersizdir, ancak Cadillac Ciel, güç yoğunluğu ve verimlilik için GM’nin o zamanlar yeni olan lityum iyon pillerini esneten çift turboşarjlı 3,6 litrelik V6 ve hibrit güç aktarma organına sahiptir. Cadillac, Ciel için 425 beygir gücü ve 430 pound-ft tork talep etti ve teorik olarak konuşursak, düşük hızlarda tamamen elektrikli sürüş yapabiliyordu.

Dört tekerlekten çekiş ve karbon seramik frenler ortaya çıktı, ancak Ciel pist görevi için tasarlanmamıştı. Üretim gerçekliğinden ziyade araba hayallerini göstermek için bu daha agresif donanımlardan bazılarını tebeşirleyin.

2011 Cadillac Ciel Konsept Dış Jant

Neden İnşa Edilmedi?

Ciel, 1985 yılında yumuşak tavanlı Eldorado’nun piyasaya sürülmesinden bu yana Cadillac’ın dört koltuklu üstü açılır araba ile ilk oyunuydu. Bu aynı zamanda otomobil üreticisi için ultra lüks bir amiral gemisi için bir su testi de olabilirdi ve bir Caddy’nin o zamanlar şaşırtıcı olan altı rakamlı fiyat, topal ördek STS ve 86.000 dolarlık Escalade ESV Platinum’un üzerine çıkma yolundaydı.

Şirket sözcüsü Michael Albano’ya göre, resmi olarak Ciel “saf bir konseptti ve hiçbir zaman üretime yönelik değildi”, ancak daha zarif formlarından bazıları, özellikle de ATS’nin farlarının kaputu uzatan şekli, üretim arabalarında ortaya çıktı. Uzun ve yalın bir amiral gemisinin ruhu, 2013 Elmiraj konseptine (bir başka Pebble Beach lansmanı) ve üretim CT6 sedanına da taşındı.

2011 Cadillac Ciel Concept Dış Cephe Çeyrek
2011 Cadillac Ciel Konsept İç Kontrol Paneli
2011 Cadillac Ciel Konsept İç Kapılar Açık

Bu günlerde Cadillac amiral gemisi hayallerini, her biri sahibinin zevkine göre özelleştirilecek olan 340.000 dolarlık Celestiq EV’ye asıyor. Her ne kadar dört kapılı olarak tasarlanmış olsa da, uzun fastback Celestiq, Ciel’in 1960’lı yıllarını değil, 1930’lu yıllarını anımsatıyor olsa da, kendine has bir vintage çekiciliğe sahip. İşin tuhaf yanı, her iki arabanın da isimleri bazı etimolojik kökenleri paylaşıyor; “göksel” antik Yunancada cennet anlamına gelen kelimeden gelirken, “ciel” Fransızcada gökyüzü veya cennet anlamına gelir.

Şimdi Nerede?

Ciel, Monterey’deki ilk çıkışından bu yana, New York City’nin lüks Chelsea mahallesindeki ve Rochester, Michigan’daki Meadow Brook Hall’daki resmi etkinlikler de dahil olmak üzere normal otomobil fuarı turlarına katıldı. Hatta 2013 Pekin Otomobil Fuarı’nda plug-in hibrit ELR’nin yanında boy gösterdi.

Cadillac Ciel 'Entourage' Filminde Başrol Oynadı
2011 Cadillac Ciel Konsepti 2013 Pekin Otomobil Fuarı'nda

Ciel, koşan, sürüş sağlayan bir konsepttir ve hatta 2015 filminde destekleyici bir araç rolüne bile sahipti. ÇevreAjan Ari Gold’un ödüllü müşterisine hediyesi. Bu arada, grup orijinal seride dört kapılı, açılır tavanlı bir Continental kullanıyordu, bu nedenle film için Cadillac seçimi Lincoln’ün pruvasında bir şans olmuş olmalı.

Cadillac Ciel bugünlerde zamanını bir müzede geçiriyor. Albano bana “Şu anda Miras Koleksiyonumuzda yer alıyor ve Cadillac tarihinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor” dedi. Heritage Koleksiyonu şu anda halka kapalı olduğundan maalesef sıradan ölümlülerin Ciel’in yakışıklı görünümüne erişimi yok. Eğer gelecekte bu değişirse, bunu ilk sırada görmek istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir