‘Bu, yapay zekanın uygun bir kullanımı mı, değil mi?’: öğretmenler sınıfların artık yapay zeka test laboratuvarları olduğunu söylüyor | Teknoloji

BENOpenAI’nin ChatGPT’yi yayınlamasından bu yana geçen yıl, lise öğretmeni Vicki Davis öğrencilerine verdiği her ödevi yeniden düşünüyor. Georgia’daki Sherwood Hıristiyan Akademisi’nde bilgisayar bilimi öğretmeni olan Davis, teknolojiyi ilk benimseyenler arasında iyi bir konumdaydı. Aynı zamanda okulun BT direktörüdür ve Mart ayında bir Yapay Zeka politikasının oluşturulmasına yardımcı olmuştur: Okul, öğrencilerin bunu öğretmenleriyle tartışması ve araçtan alıntı yapması koşuluyla yapay zeka araçlarının belirli projeler için kullanılmasına izin vermeyi tercih etmiştir. Davis’e göre yapay zekanın iyi ve kötü kullanım alanları vardı ve artan popülaritesini göz ardı etmek, öğrencilerin üretken kullanım alanlarının kilidini açmasına veya tehlikelerini anlamalarına yardımcı olmayacaktı.

Davis, “Aslında projelerimi tasarlama şeklim değişti çünkü bazen öğrencilerimin yapay zekayı kullanmasını istediğim zamanlar oluyor, bazen de kullanmalarını istemediğim zamanlar oluyor” dedi. “Burada ne öğretmeye çalışıyorum? Bu yapay zekanın uygun bir kullanımı mı, değil mi?”

ABD ve Birleşik Krallık’taki öğretmenler gibi, aynı zamanda Cool Cat Teacher adlı eğitim blogunun da yöneticisi olan Davis, yazını bir teknolojinin piyasaya sürülmesinin kendisi için ne anlama gelebileceğini düşünerek geçirdi.

Üretken yapay zeka, papanın bomber ceketli görüntülerini üretebilir ve neredeyse her matematik problemine cevap verebilir, peki öğrenciler için ne yapabilir? Onun gibi eğitimciler araçlarla oynadı ve bunların nasıl çalıştığını, hem öğretmenler hem de öğrenciler için ne gibi faydalar sağlayabileceğini ve belki de en önemlisi yazılımın nasıl kötüye kullanılabileceğini anlamaya çalıştı. Bazıları, teknoloji erişilebilir olduğu sürece ödev yapmaktan vazgeçecek kadar sert önlemler aldı.

Davis, “Çok hızlı değiştiği için sanki bir tür laboratuvarda çocuklarımızla deneyler yapıyormuşuz gibi geliyor” dedi. “Geçen sonbaharda bana bunlardan herhangi birini sorsaydın, sana hiçbirini söyleyemezdim çünkü ChatGPT diye bir şey yoktu.”

Davis’in son sınıfta kodlama için chatbot’ların kullanılması yasaklandı çünkü SAT gibi standartlaştırılmış testleri yöneten Üniversite Kurulu yakın zamana kadar programlama için yapay zeka yardımına izin vermiyordu. (Buydu Son değiştirildi üretken yapay zekanın tamamlayıcı bir araç olarak kullanılmasına izin vermek için.) Ancak verdiği yıllık projeyi yapay zekayı sürece dahil etmek için değiştirdi. Davis genellikle öğrencilerden mevcut dizüstü bilgisayar modellerini araştırmalarını ve üniversitede nereye gitmek istediklerine ve ne okumak istediklerine bağlı olarak hangisinin en uygun olacağını değerlendirmelerini ister. Şimdi öğrencilerden bilgisayar seçeneklerinde yaptıkları araştırmaları ChatGPT’ye aktarmalarını ve seçtikleri bölüm ve üniversiteye göre öneri istemelerini istiyor. Öğrencilere daha sonra ChatGPT’nin tavsiyesini değerlendirmekle görev verilir. Amacı, öğrencilere yapay zekayı daha iyi denetlemelerine yardımcı olmak için kendi bilgilerini ve bir konu hakkındaki araştırmalarını nasıl kullanabileceklerini göstermektir.

Guardian’la konuşan öğretmenler, asıl endişelerinin öğrencilerin kopya çekmesine izin vermeden yapay zekayı kullanmaya başlamalarına yardımcı olmak olduğunu söylüyor. Fütüristik derslerinin üzerinde, bu yeni araçlara aşırı güvenmenin, birçok öğrencinin salgın sırasında yaşadığı öğrenme kaybını daha da kötüleştirebileceği korkusu beliriyor. OpenAI ChatGPT’yi başlattığında öğrenciler yüz yüze eğitime ancak iki yıl sonra geri dönmüştü ve birçoğu hâlâ öğrenme veya okula devam etme becerilerindeki büyük darbeyle mücadele ediyordu.

Maryland lise öğretmeni Kevin Shindel, “Çok fazla travma var ve yapay zeka bu konuda bana yardımcı olamaz” dedi.


AYapay zekayı deneyerek geçen bir yazdan sonra, öğretmenler arasında yapay zekanın okullarda nasıl kullanılması gerektiği konusunda çok az fikir birliği var. Yaklaşık 370.000 kişilik “Öğretmenler için ChatGPT” adlı Facebook grubundaki pek çok eğitimci, AI sohbet robotlarının yaygın kullanımının kaçınılmaz olduğunu savunuyor ve işlerini daha verimli hale getirmek ve öğrencilerinin öğrenmesine yardımcı olmak için bu araçları kullanmanın en iyi yollarını hevesle tartışıyor. Guardian’ın görüştüğü diğer öğretmenler, öğrencilerin araçların arkasındaki teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinene kadar kullanımının yasaklanmasını önerdi.

Yine de diğerleri büyük ölçüde yapay zeka destekli hileyi azaltmaya odaklandı; bazıları ödev vermeyi tamamen bıraktı ve bunun yerine öğrencilerinin sınıfta denetimli çalışmalar yapmasını tercih etti. Hatta bazı öğretmenler, fikirlerin kendilerinin ortaya çıktığından emin olmak için öğrencilerden el yazısıyla sınavlara girmelerini veya makalelerin ilk taslaklarını sınıfta elle yazmalarını bile talep etti.

Ancak Guardian’ın konuştuğu herkes aynı fikirde: Kullanımının neresinde olursanız olun, dünyanın her yerindeki öğretmenler sürekli gelişen üretken yapay zeka araçlarının zirvesinde nasıl kalabilecekleri konusunda boğuşuyorlar.

Maryland’deki 3.300 öğrencili bir lisede devlet öğretmeni olan Shindel, öğrencilerine yapay zekanın hükümeti ve politikayı nasıl etkilediğini 15 yıldır öğretiyor ancak insanların ChatGPT’yi bu kadar çabuk benimseyeceğine hazırlıklı değildi. Yaz aylarını çeşitli chatbot’lar hakkında bilgi edinerek ve deneyler yaparak geçirdi ve Temmuz ayında bulgularını başlıklı 38 slaytlık bir sunumla okul yönetim kuruluna sundu. Günümüz sınıflarında ChatGPT’nin vaadi ve tehlikesi”.

Shindel, katılımcılara ChatGPT liderliğindeki etkinlikleri denemeleri için verdi ve kullanım etiği hakkında sorular sordu (“Veri kullanımı ve korunmasına yönelik bir etik kuralları nasıl olurdu?”). Sonunda okul yönetim kurulunu bölge çapında bir politika bulmaya çağırdı.

Shindel, “Öğretmenler sınıf politikalarını tek başına geliştirmekten sorumlu olmamalıdır” dedi. “Bir tür uyumlu, sistematik çabanın olması gerekiyor.”

Shindel, öğretmenlerin ve politika yapıcıların, sohbet robotlarının öğrencilerin kişisel bilgilerini nasıl toplayacağı veya kopya çekmenin nasıl önleneceği konusunda öğrencilerin bunları kullanmasına izin verecek kadar yeterli bilgiye sahip olduğuna inanmıyor. Ayrıca araçların, uzaktan öğrenmenin neden olduğu öğrenci katılımı eksikliğini daha da kötüleştirebileceğinden endişe ediyor. Shindel, öğrencilerin ve öğretmenlerin hâlâ salgının etkilerinden etkilenmeye devam ettiğini söyledi. Yeni bir Harvard lisansüstü eğitim okulu çalışmak üçüncü ve sekizinci sınıf arasındaki ortalama bir devlet okulu öğrencisinin matematik ve okumada yarım yıl geride olduğu ve neredeyse tüm öğrencilerin yüz yüze eğitime döndükten sonra kaybettikleri öğrenmeyi geri kazanamadığı sonucuna vardı. 2021 10 çalışmanın gözden geçirilmesi Birleşik Krallık Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan pandemik öğrenme kaybı konulu araştırma, “dezavantajlı ilkokul öğrencilerinin orantısız bir şekilde beklentilerin gerisinde kaldığını” ve birçok öğrencinin %50 daha geride olduğunu ortaya çıkardı.

“Neredeyse tamamen sessiz olan birkaç dersim var. Öğrenciler birbirleriyle etkileşime girmiyor veya herhangi bir soruya cevap vermiyor, dedi Shindel.

Azınlıkta olmalarına rağmen diğer okullar yapay zeka politikaları oluşturma konusunda ilerleme kaydetti. Minnesota’daki Little Falls Lisesi, okul çapındaki kopya çekme politikasına ek olarak yapay zeka araçlarının kullanımını tamamen yasaklamaya karar verdi. Davis’in sınıf politikası belirli araçların kullanılmasına izin veriyor ancak öğrencilerin izin almasını ve yapay zekanın kaynak olarak belirttiği bağlantıları incelemesini gerektiriyor. Şu anda yapay zeka etiği üzerine bir ders veren Georgia Üniversitesi felsefe profesörü Kimberly Van Orman, şeffaflığa odaklandığını söylüyor. Van Orman, öğrencilerinin “öğrenmenin yerini alacak şekilde kullanmadıklarından” emin olmak için, bir chatbot’a girdikleri istemi ve yanıtı kullandıkları herhangi bir ödeve dahil etmelerini istiyor.

Van Orman, “Kitaptan bir kavramı anlamaya çalışıyorsanız ve bunun üzerinde ChatGPT ile konuşmak istiyorsanız bu iyi olur” dedi. “Ödev probleminiz için ona danışmak iyi olmaz.”


DSon birkaç yılda öğrencileri hedef alan düzinelerce yapay zeka uygulaması ortaya çıktı. Örneğin Photomath, ChatGPT’nin mevcut sürümlerinden öncesine dayanıyor ve kendisini matematik öğreniminde 1 numaralı uygulama olarak tanıtıyor. Kullanıcılar bir matematik probleminin veya denklemin resmini yükleyebilir ve uygulama onlara açıklamalarla birlikte yanıt verecektir. Ancak birkaç öğretmen, öğrencilerin bunu pandemi sırasında kopya çekmek veya en azından öğrenmeyle sonuçlanan “üretken mücadelenin” yerini almak için kullanmaya başladıklarını söyledi. Birkaç öğretmen, pandemi sırasında Photomath’e güvenen öğrencilerin sınıfa döndüklerinde kaçınılmaz olarak zorlandığını söyledi.

Ancak öğrencilere sadece cevabı vermeyi reddeden araçlar da var. Kâr amacı gütmeyen eğitim amaçlı Khan Academy tarafından yönetilen bir yapay zeka öğretmeni olan Khanmigo, bunun yerine öğrencileri materyali daha iyi anlamaya teşvik eden sorular sormak üzere eğitiliyor. Guardian, Khanmigo’ya temel bir programlama sorusu sorduğunda (Javascript’te son kullanma tarihi olan bir önbellek uygulama), sohbet robotu şöyle yanıt verdi: “Kodlama sorunlarına doğrudan yanıtlar veya çözümler sağlayamam.” Guardian’dan “3z = 15” denkleminde z’yi çözmesi istendiğinde ve defalarca “Bilmiyorum” şeklinde yanıt verdiğinde, yapay zeka eğitmeni sonunda dört çoktan seçmeli seçenek sunana kadar sorunun nasıl çözüleceğine dair rehberlik sağlamaya devam etti. Guardian iki kez yanlış cevap verdiğinde Khanmigo doğru cevabı vermede daha hızlıydı. ChatGPT ise her iki durumda da anında çözüm sağladı.

Khan Academy’nin kurucusu Sal Khan, kuruluşun, insanların işlerini onlar adına yapmaması gerektiğini anlamak için ChatGPT-4 tarafından desteklenen sistemi eğitmek için binlerce saat harcadığını söylüyor. “Şöyle şeyler söyledik: ‘Sen Sokratik bir öğretmensin, öğrencilerin sadece pasif olarak değil, aktif olarak öğrenmelerini sağlamak için buradasın'” dedi.

Khan, her ne kadar henüz deneysel bir aşamada olsa da, bu eğitim süreçlerinin bir yapay zeka eğitmenini yapay zeka kopya çekme aracından ayıran şey olduğunu savunuyor.

Khan, “Gelecek yıl bu zamanlar, bir yapay zeka eğitmeni olduğunu söyleyen 50 (şirket) olacak” dedi. “Fakat muhtemelen bunların %90’ı biraz gölgeli olacak ve ChatGPT-3.5’in üzerine küçük bir katman ekleyecekler. Bunlar çoğunlukla hile araçları olacak, iyi araçlar değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir