‘Bu gerçek bir travmaydı’: TS Eliot şiir ödülü sahibi, çalkantılı yetiştirilme tarzı hakkında | Şiir

‘BenBakalım sıfatlar neymiş,” diyor Jason Allen-Paisant – sanki şair olduğunu daha da belirginleştirmek istercesine – TS Eliot Şiir Ödülü’nü kazandıktan sonraki sabah nasıl hissettiğini sorduğumda. “Harika. Ezilmiş. Mest olmus. Ayrıcalıklı.”

Sıcaklığından ve ilgisinden belli olmasa da kendisi de çok yorgun. 43 yaşındaki yazar ve akademisyen tören sonrasında doğru dürüst uyuyamadı ve sabahın erken saatlerinde Londra’da yürüyüşe çıktı. “Kazanmayı beklemiyordum” diye açıklıyor. Muzaffer eseri Othello Olarak Otoportre’nin “güçlü bir kitap” olduğunu biliyor; en iyi koleksiyon dalında Forward ödülünü zaten kazanmış ve Yazarlar ödülünün (daha önce Rathbones Folio ödülü olarak biliniyordu) kısa listesinde yer alıyor. Ancak Allen-Paisant’ın, eleştirel teori ve yaratıcılık alanlarında kıdemli öğretim görevlisi olduğu Manchester Üniversitesi’nde eserlerini öğrencilerine öğrettiği “en az iki” şairin yer aldığı kısa listeden kazanan olarak adlandırılmasının “çılgınlık” olduğunu söylüyor. yazı.

Yayıncısı Carcanet tarafından “şiirsel bir anı ve ekphrastic deney” olarak tanımlanan Otoportre, Othello’nun Shakespeare’in karakterinin arka planını hayal ederek şairin kendi hayatı aracılığıyla göçmenlik ve Siyahlık deneyimlerini araştırıyor. Allen-Paisant, okuyucularda ve ödül jürisinde yankı uyandırmasının nedenlerinden birinin, “erkekliği, Siyah erkekliği ve bunların kırılganlıkla nasıl kesiştiğini” keşfederek “birkaç ilginç soruyu dengelemesi” olduğunu düşünüyor. Bu yeterince yeterli bir konuşma değil.

Geçen yıl Londra’daki Lyric Hammersmith ve Riverside Stüdyolarında yapılan prodüksiyonlara atıfta bulunarak Othello’nun da “içeride” olduğunu söyledi. Tıpkı bu yapımlar gibi o da oyunda ele alınmayan karakter hakkında sorular sormak istedi. (Othello Olarak Otoportre’deki bir şiirin başlığı “Shakespeare’in hakkında yazmadığı şeyler” başlığıdır.)

‘Artık kendimi biliyorum’… Allen-Paisant. Fotoğraf: Sarah Lee/The Guardian

Allen-Paisant, “Onun delirdiğini düşünmek çok kolay” diyor. “Taşıdığı kültürel bir yük var mı? Geçmişinde bir şey mi var?” Şair aynı zamanda kendisinin ve Othello’nun farklı ırklardan insanlar ve göçmenler olarak paylaştığı kimlikleri de keşfetmek istiyordu. Allen-Paisant, Jamaika’nın Manchester şehrinde büyüdü; öğretmen olmak için eğitim gören bir anne ve kendisi doğmadan ayrılan bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk yıllarında yam çiftçisi olan büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte, koleksiyonda “umudun kırmızı toprak bir kaya taşının kuru köküne benzediği yer” olarak tanımladığı Coffee Grove adlı küçük bir köyde yaşadı.

“Hayatımın büyük bölümünde tek yapmaya çalıştığım oraya sırtımı dönmekti” diyor. “Biliyorsunuz, yukarı doğru hareketlilik: eğitiminizi alın, üniversiteye gidin.” Küçükken ailesi ya da memleketi hakkında konuşmak istemiyordu çünkü çiftçilik “havalı” değildi ve yoksul bir geçmişe sahip olmak “bir utanç kaynağıydı”.

Beş yaşındayken Coffee Grove’dan ayrılarak annesiyle birlikte Porus’ta yaşadı ve annesi öğretmenlik vasfına sahip oldu. İşte o zaman şiirlerinde “Anne” olarak geçen büyükannesinin aslında annesi olmadığını anladığını hatırlıyor. “Aslında gerçek bir travmaydı” diyor. Büyükannesi, onu sadece bir ziyaret olduğuna inandığı annesinin evine bıraktı. Daha sonra kendisi tuvaletteyken vedalaşmadan oradan ayrıldı.

Kendisi çok fazla eğitim alamasa da büyükannesi, kızının ve torununun eğitim almasını sağladı. Allen-Paisant’a “karatahtanın yanındaki verandasında” okumayı öğreten oydu. Ona şöyle dedi: “Kitaplarını okumalısın! Kitapları ciddiye alın.” Elbette bunu yaptı, Kingston’daki West Indies Üniversitesi’nde diplomasını tamamladı, ardından ortaçağ ve modern diller üzerine doktorasının ilk yılı için Montreal’e gitti, ardından Oxford’da doktorasını tamamlamak için burs kazandı. Paris’teki École normale supérieure’de bir yıl yurtdışında. Üniversite yıllarından beri şiir yazıyordu ama Oxford’da “bir şeyler değişti ve ben bunu ciddiye almaya başladım”.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Jason Allen-Paisant'ın Otoportre as Othello kitabının kapağı.
Jason Allen-Paisant’ın Otoportre as Othello kitabının kapağı. Fotoğraf: Carcanet

Muhtemelen aralarındaki paralellikler nedeniyle aklı onu Othello’ya ve karakterin Siyah bir mercekten nasıl farklı görülebileceğine götürdü. Siyah erkekliği hakkında yazarken, kaçınılmaz olarak kendisini kendi babasını ya da Othello Olarak Otoportre’nin ana teması olan onun yokluğunu düşünürken buldu. Şair, Allen-Paisant’ın babasının bir gezgin olduğunu babaannesiyle yaptığı konuşmalardan biliyor. İngiltere ve ABD’de yaşadı ve şu anda Etiyopya’da. Olayların şiirsel bir dönüşüyle ​​Allen-Paisant, röportajımızın ardından babasıyla ilk kez tanışmak için oraya uçuyor.

Artık kendisi de bir baba olan şair, iki çocuğuna soylarını anlatabilmek ister. “Elbette maddi olarak ondan hiçbir şeye ihtiyacım yok” diyor. “Duygusal olarak da ondan hiçbir şeye ihtiyacım yok. Sanırım sadece onu dinlemek istiyorum.” Planladığı bu geziyi bana anlatırken şaşırtıcı derecede sakindi; henüz babasına bahsetmediği bir geziydi.

Ancak eserlerinde bu kadar çetrefilli konuları ele alan bir şairin, aynı zamanda gerçek hayattaki zorlu sohbetlere de katılmaya istekli olması belki de o kadar da şaşırtıcı değil. “Garip şeyler hakkında konuşmayı seviyorum” diyor. “Kimsenin konuşmak istemediği şeyler hakkında konuşmayı seviyorum.”

TS Eliot’u kabul konuşmasında Gazze’deki savaştan duyduğu dehşeti dile getirerek, “onu odaya getirmek” istediğini söyledi. Ödülü kazanarak kendisine bir platform sağlandığını söylüyor. “Bunu şair arkadaşlarım için önemli olduğunu düşündüğüm bir şey hakkında konuşmak için kullanmak istedim.” Özellikle OBE’yi geri çevirdiğinde merhum Benjamin Zephaniah’ı ilham kaynağı olarak gösteriyor. “Aynada kendinize bakmanız gereken bir nokta gelir, öyle diyordu. Buna gerçekten hayran kaldım. Cesur buldum. Ve sanırım beni dün söylediklerimi söylemeye iten etik de bu.”

Allen-Paisant, 2025’te yayınlanacak bir anı ve doğa kitabı üzerinde çalışırken şimdilik şiiri bir kenara bırakıyor. Aynı zamanda bir noktada yayınlamayı deneyebileceği “gizlice” kurgu da yazıyor. Sakin bir şekilde, “Ama kendimi öldürmeye ya da tükenmişliğe yol açmaya çalışmıyorum” diyor.

Aslında sakinlik neredeyse şairden kaynaklanıyor gibi görünüyor, belki de yıllar boyunca kökenlerinden uzaklaşmaya çalıştıktan sonra nihayet kökleriyle uzlaşmaya vardığı için. “Artık kendimi tanıyorum” diyor ve Bretonlu karısından aldığı “Paisant” adının “köylü” anlamına gelmesine, kendi ailesinin geçmişine hoş bir gönderme olmasına gülebiliyor. “Bu tam bir daire çiziyormuş gibi hissettiriyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir