Britanya’nın en zengin %10’u kendilerinin zengin olduğunu düşünmüyor – ve bu eşitsizliğe karşı mücadelede bir felaket | Anuş Şakelyan

W“zengin” olmak ne anlama geliyor? Belki de İngiliz toplumunun aklını kurcalayan şey bu sorudur. Halkın tanımı, İşçi Partisi’nin 2015’te değeri 2 milyon £’dan fazla olan mülkler için malikane vergisi fikrine veya 2019’da 80.000 £’un üzerindeki kazançlar için 45 peni vergi oranı önerisine verilen tepkide bir an için görülebilir: kibar ama ısrarcı bir refah devrimi. Britanyalıların (ve Muhafazakar Parti’nin seçim zaferinin) takip etmesi hiçbir zaman uzun sürmeyecek gibi görünüyordu.

Pahalı İsviçre saati gibi yine oluyor. Bu yazının yazıldığı sırada 70.000’den fazla özel okul öğrencisi ebeveyni bir dilekçe imzaladık Keir Starmer’ın özel okullardan KDV alma planını durdurmak için. Tony Perry, 60 bin £ maaşlı NHS veri analisti ve Vergilendirme Değil Eğitim: Okul Ücretine Karşı Ebeveynler KDV kampanyasının lideri – 10 yaşındaki oğlunu Berkshire’daki yıllık 21.000 £ kazandıran bir okula gönderen – kendini anlatıyor “varlıklı olmayan bir ebeveyn” olarak. Dilekçedeki yorumları inceleyin ve pek çok kişi ne kadar zengin olmadıklarını protesto etmek için sesleniyor.

Gerçekte, Birleşik Krallık’ta vergi öncesi ortalama maaş 34.963 £’dur. Ve sadece okul ücretleri perspektifinden bakıldığında, özel eğitim gerektiren yerler (İşçi Partisi’nin KDV ücreti hariçtir) ötesinde, Birleşik Krallık’ta hiç kimsenin çocuğunu özel bir okula göndermesine gerek yoktur. Eğer ebeveynler kendilerini bu kadar nakit sıkıntısı içinde hissediyorlarsa, ülkedeki öğrencilerin %93’ünün eğitim aldığı devlet eğitim sistemimizi kullanmalılar.

Ancak gerçek şu ki, kazananların ilk %10’undaki pek çok kişi – 59.200 £ ve üzeri olanlar – kendinizi zengin hissetmeyin ve bunun büyük toplumsal sonuçları vardır.

Birincisi, bu grubun duyguları önemli çünkü akademisyenler Gerry Mitchell ve Marcos González Hernando’nun 2023’te en üstteki %10’la ilgili kitaplarında buldukları gibi, oy verme, siyasi kurumlara güvenme ve yasalarımızı etkileme olasılıkları daha yüksek. Kapalı.

İkincisi, servet, maaş ve sınıfa yönelik kamusal tutumlardaki nüanslar politikacılarımız tarafından anlaşılmalıdır çünkü bunlar partilerin servet vergileri teklif etmesini, yüksek gelirlilere yönelik vergileri artırmasını veya kamusal yaşamdaki zengin bireylere kara saldırıları yapmasını çok zorlaştırır. aynı zamanda İngiliz ruhuna dair derin bir şeyi anlamanın da anahtarıdır.

Question Time’ı izleyenler hatırlayabilir dava 2019’da 80.000 £’un üzerinde kazanan ve ilk %5’te, hatta ilk %50’de olmadığını düşünen öfkeli bir izleyici üyesinin hikayesi. O zamandan beri zenginlik algımız beni büyüledi ve New Statesman için kendi araştırmamı yapıyorum. Redfield & Wilton Strategies anket firmasıyla bu sorular üzerine dergi. Bazı keskin görüşler ortaya çıkardık: Örneğin, 80.000-100.000 £ arası geliri olanların %60’ı gelir ölçeğinde “ortalama” olduklarına inanıyor ve Britanyalıların dörtte biri 100.000 £ veya daha fazla para ödüyor “işçi sınıfı” olarak tanımlamak.

Ancak daha genel olarak, terazinin neresinde oturursanız oturun genel olarak şu eğilimi gösterdiğinizi gördük: ne kadar kazandığınızı küçümseyin ortalamayla karşılaştırıldığında sosyal çevrenizin “daha iyi”, kendinizin “daha kötü” durumda olduğunu hissetme olasılığınız daha yüksektir. Bu, genellikle avukat, danışman, işe alım uzmanı ve finansör olarak kendilerini kendilerinden çok daha zengin insanlara maruz bırakan işlerde çalışan en tepedeki %10’luk kesim için özellikle anlamlıdır. Sahip olanlar, olmayanlar ve “yatı olanlar” şemasında kendilerini “yatı olmayan” olarak görüyorlar. Perry, Telegraph’a verdiği röportajda bu önyargıyı dile getiriyor: “KDV almak, Bay (Rishi) Sunak’ın eğitim gördüğü Winchester gibi devlet okullarına giden zengin öğrencilere zarar vermeyecek. Ancak bu pek çok kişiye zarar verecektir.”

Ancak oyunda olan tek şey algı değildir. Orada dır-dir gelir ölçeğinin yukarısında gerçek eşitsizlik. Kesinlikle ülkemizdeki en korkunç ekonomik uçurum olmasa da, tepedeki %1, tepedeki %10’dan ciddi bir oranda uzaklaşıyor.

Uncomfortously Off yazarları, en tepedeki %5’tekilerin (82.200 £ ve üzeri kazananlar) bile ulusal ortalamaya, servetin hızla biriktiği en tepedeki %1’den (183.000 £ ve üzeri) çok daha yakın olduğunu ortaya koyuyor. İşçi Partisi Milletvekili Liam Byrne’ın yeni kitabı Zenginlik Eşitsizliği, Britanya’nın en zengin %1’lik kesiminin ortalama servetinin, 2010 ile 2021 yılları arasında en alttaki %99’luk kesime göre 31 kat daha fazla arttığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Birleşik Krallık aynı dönemde 4 trilyon sterlinlik bir artış gösterdi; bunun neredeyse dörtte biri en tepedeki %1’e gitti.

Paralarını nasıl harcamaları gerektiğini düşünüyorsanız, Britanyalı Tony Perry’lerin yaşam tarzlarının ellerinden kayıp gittiğini hissetmeleri pek de şaşırtıcı değil. Daha adil bir Britanya’yı hedefleyen politikacıların önündeki zorluk, kimin hangi özel okulu karşılayacağından ziyade, toplumun bu kesiminin genel olarak eşitsizliği önemsemesini sağlamaktır.

Bu makalede dile getirilen konular hakkında bir fikriniz var mı? Mektup bölümümüzde yayınlanmak üzere 300 kelimeye kadar bir yanıtı e-posta ile göndermek istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir