Brit Ödülleri 2024 adaylıkları: Bu yılki yarışmaya katılan sanatçılar açıklanırken Raye önde gidiyor | Entler ve Sanat Haberleri

Raye, plak şirketinden ayrılıp bağımsız bir sanatçı olarak kumar oynadıktan sonra bu yılki Brit Ödülleri’nde rekor yedi adaylıkla kısa listenin başında yer alıyor.

Şarkıcı-söz yazarı, ilk albümü My 21st Century Blues ile en iyi yeni sanatçı, yılın sanatçısı ve yılın albümü gibi ödüllere aday ve ayrıca yılın şarkısı kategorisinde iki girişi var.

Bu, 2023’ün başında listelerde zirveye yerleşen ve aynı zamanda prestijli Mercury Ödülü’ne aday gösterilen şarkıcı için muhteşem bir yeni başlangıcı temsil ediyor. 2021’de eski plak şirketiyle kamuya açık bir anlaşmazlığın ardından.

Resim:
Üç ödüle aday olan Dua Lipa, törende bir kez daha sahne alacak. Resim: Brit Ödülleri

Raye kırdığının açıklanmasının ardından bunu bir “mucize” olarak nitelendirdi BRIT ödülleri herhangi bir yılda tek bir sanatçının aldığı en fazla adaylık rekoru. Rekor daha önce altıydı ve Robbie Williams (1999), Craig David (2001) ve Gorillaz (2002) tarafından ortaklaşa tutulmuştu.

“Sektör söz konusu olduğunda bir buçuk yıl önce çökmüştüm” dedi. “Nihai hedef bir şekilde Brit Ödülleri’ne giden yolu bulmaktı.”

Hayranlarına gönderdiği mesajda şunları ekledi: “Kalbimin derinliklerinden teşekkür ederim.”

Devamını oku:
2024 adaylıklarının tamamı
‘Gerçekten çılgın bir yolculuk’: Raye albümü için verdiği mücadelede

Merkez Cee.  Resim: Brit Ödülleri
Resim:
Central Cee’nin dört adaylığı var. Resim: Brit Ödülleri

J Hus.  Resim: Brit Ödülleri
Resim:
J Hus ayrıca 2024’te dört Brit Ödülü’ne aday gösterildi. Resim: Brit Ödülleri

Raye’yi dörder adaylıkla Central Cee ve J Hus takip ediyor. Bulanıklık, Calvin Harris, Dave, Küçük SimzOlivia Dean, Genç Babalar ve dört kez kazanan Dua Lipa – bu yıl gecenin sanatçılarından biri olarak açıklanan ilk yıldız – üç ödüle aday.

Blur’un The Ballad Of Darren’ı, J Hus’un Beautiful And Brutal Yard’ı, Little Simz’in No Thank You ve Young Fathers’ın Heavy Heavy’si yılın albümü ödülü için Raye ile yarışırken, Little Simz ve J Hus da yılın sanatçısı kısa listesinde ona katılıyor. yıl.

Bu sene cinsiyet dengesi nasıl?

Olivia Dean.  Resim: Brit Ödülleri
Resim:
Olivia Dean, yılın sanatçısı da dahil olmak üzere üç ödüle aday. Resim: Brit Ödülleri

Bu yıl en iyi sanatçı kategorisi ikiye katlanarak 10’a çıkarıldı. 2023’te beş adaylığın tamamı erkek sanatçılara gittiğinde halkın tepkisi.

Bu yılki adaylıkların yarıdan fazlasında (%55) kadınlar yer alıyor – solo sanatçı olarak veya kadın gruplarının bir parçası olarak – karma cinsiyet gruplarındaki kadınlar da dahil edildiğinde bu oran %57’ye çıkıyor.

Dua Lipa ayrıca Central Cee, Dave, Fred Again.., Arlo Parks, Jessie Ware ve Olivia Dean ile birlikte en iyi sanatçı için kısa listede yer alıyor ve en iyi grup kategorisinde Blur ve Chase & Status, Headie One & K ile karşı karşıya geliyor -Tuzak, Orman ve Genç Babalar.

Genç Babalar.  Resim: Brit Ödülleri
Resim:
Genç Babalar, yılın grubu da dahil olmak üzere üç ödül için yarışıyor. Resim: Brit Ödülleri

Bulanıklık.  Resim: Reuben Bastienne-Lewis/Brit Ödülleri
Resim:
Blur ayrıca üç gong için aday gösterildi. Resim: Reuben Bastienne-Lewis/Brit Ödülleri

Bu isimlerin çoğu, 15 parçadan oluşan yılın şarkısı kısa listesinde yeniden yer alıyor; Raye gibi Central Cee de listede iki kez yer alıyor ve Lewis CapaldiSize En İyisini Dileriz, Ed Sheeran‘in Eyes Closed ve Calvin Harris ile Ellie Goulding’s Miracle’ı da tanınan hitler arasında yer alıyor.

En iyi yeni sanatçı dalında Raye’nin karşısında Mahalia, Olivia Dean, PinkPantheress ve Yussef Dayes yer alıyor.

Uluslararası yıldızlar ödüle aday

Billie Eilish, filmin dünya prömiyeri için pembe halıda poz veriyor "Barbie" Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 9 Temmuz 2023. REUTERS/Mike Blake
Resim:
Barbie film müziğinden Billie Eilish’in Ne İçin Yapıldım? adlı şarkısı yılın uluslararası şarkısı olmaya aday. Resim: Reuters/Mike Blake

Uluslararası kategorilerde Burna Boy, Kylie Minogue, Miley Cyrus Ve Taylor Swift yarışın solo yıldızları arasında yer alırken, Foo Fighters, Paramore ve Gabriel de yılın uluslararası grubu için kısa listeye giren gruplar arasında yer alıyor.

Billie EilishYılın uluslararası şarkısı için hazırlanan şarkılar arasında, Tyla’nın Suyu, Cyrus’un Çiçekleri, Noah Kahan’ın Çubuk Sezonu ve SZA’nın Kill Bill’i yer alıyor.

Halkın oyladığı tür kategorilerinin sayısı bu yıl genişletildi ve hayranlar artık en sevdikleri alternatif/rock grubunu, pop grubunu, RnB grubunu, dans gösterisini ve hip-hop/grime/rap’i seçebiliyor. davranmak.

Becky Hill, Charli XCX, Romy, Barry Can’t Swim, Casisdead, Mahalia, Jorja Smith ve Cleo Sol bu kategorilerde ödüle layık görülen diğer sanatçılar arasında yer alıyor.

Bu yıl aynı zamanda The Rolling Stones’un ilk Britanya adaylığı da görüldü on yıldan fazla bir süre içinde – en iyi alternatif/rock grubu ödülüne layık görüldü Ekim ayında listelerde zirveye çıkan geri dönüşleri sayesinde – grup daha önce 1977, 1995, 1996 ve 2013 yıllarında dört kez aday gösterilmişti.

Indie-rock grubu The Last Dinner Party (Abigail Morris, Lizzie Mayland, Emily Roberts, Georgia Davies ve Aurora Nishevci), gelecek vaat eden yetenekleri ödüllendiren yükselen yıldız ödülünün kazananları olarak açıklandı.

Onlar gibilerin izinden gidiyorlar AdeleFloransa ve Makine, Sam SmithSam Fender, Celeste ve geçen yılın kazananları FLO, hepsi ödülü kariyerlerine başlarken aldılar.

Bu arada, yılın şarkı yazarı ve yılın prodüktörü ödüllerinin kazananları, 2 Mart Cumartesi günü Londra’daki O2 Arena’da yapılacak tören öncesinde, diğer gösteri duyurularıyla birlikte önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir