Bobi: Guinness Dünya Rekorları tarafından başlatılan soruşturma nedeniyle ‘şimdiye kadarki en yaşlı köpek’ unvanını kaybetti | Sıradışı Haberler

Şimdiye kadarki en yaşlı köpek olarak adlandırılan köpek, hayvanın geçmişiyle ilgili yapılan bir soruşturma sırasında unvanını kaybetti.

Portekiz’de yaşayan Bobi’nin 30 yıl 268 günlük olduğu söyleniyor. Guinness Dünya Rekorları’na göre dünyanın en yaşlısı seçildi geçen şubat.

Ekim 2023’te, bildirilen 31 yaş 163 günlük yaşta öldü.

Ancak doğumunun Portekiz hükümetinin evcil hayvan veri tabanı ve Ulusal Veterinerler Birliği tarafından doğrulanmasına rağmen, onun gerçekten şimdiye kadarki en yaşlı köpek olup olmadığı konusunda şüpheler ortaya çıktı.

Resim:
Resim: Guinness Dünya Rekorları

Bobi, ortalama yaşam beklentisi 12 ila 14 yıl olan, çiftlik hayvanlarının koruyucu köpeği cinsi olan safkan bir Rafeiro do Alentejo’ydu.

The Times’ın haberine göre şüpheciler, Bobi’nin gençlik fotoğraflarında neden onu beyaz patilerle gösterdiğini, ileriki yıllarında ise kahverengi patilerle gösterdiğini sordular.

Guinness Dünya Rekorları, soruşturma tamamlanıncaya kadar unvanının geri alınacağını söyledi.

The Times’a konuşan bir sözcü, “İncelememiz devam ederken, hem ‘yaşayan en yaşlı köpek’ hem de ‘şimdiye kadarki en yaşlı köpek’ rekorlarını, tüm bulgularımız yerine gelene kadar geçici olarak duraklatmaya karar verdik.” dedi.

Yayın, onun büyük yaşlılığının, gerçekleri kontrol etme konusundaki gevşeklikten kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Wired dergisi tarafından yapılan bir araştırma, Bobi’nin Portekiz hükümetinin evcil hayvan veri tabanına ancak 2022 yılında, ölümünden bir yıl önce kaydedildiğini ortaya çıkardı.

Wired’ın haberine göre Bobi’nin sahibi o sırada köpeğin 1992’de doğduğunu açıklamıştı ancak veri tabanından bir yetkili “bu ifadeyi doğrulayacak veya reddedebilecek hiçbir kayıt veya verinin bulunmadığını” belirtti.

Portekiz’de 2008’den önce doğan köpeklerin kaydı Ekim 2020’ye kadar zorunlu hale gelmemişti; dolayısıyla Bobi’nin gerçekten 1992’de doğmuş olması mümkün, ancak Wired’a göre sahibinin bunu kanıtlayacak evrakları yoktu.

Unvan, Ohio’lu yaşayan bir chihuahua olan Spike’a gidebilir. geçen Ocak ayında kısa süreliğine tacı elinde bulunduran kişi Bobi tarafından gasp edilmeden önce 23 yaşındaydı.

Spike’ın ilk doğrulaması için sahibi Rita Kimball, Guinness Dünya Rekorları’na veteriner kayıtları ve doğum tarihinin 1999 olduğunu gösteren faturaların yanı sıra yıllar içindeki fotoğraflarını da verdi.

Ancak yavruluğundan beri onu sahiplenmediğini ve 2009 yılında onu bir otoparkta bulduğunu söyledi.

Kuruluş ona, kanıtının yeterli olmayabileceğini söyledi.

Wired, Guinness Dünya Rekorları temsilcisi Bayan Kimball’a gönderdiği bir e-postada şunları yazdığını bildirdi: “Şu anda hayvanların yaş kayıtlarını nasıl doğruladığımızı gözden geçiriyoruz, bu nedenle Spike’ı rekor sahibi olarak yeniden görevlendirmeden önce, bu olasılığı tartışmak istiyoruz.” Spike’ı değerlendirip yaşını doğrulamak için ikinci bir veteriner ayarlıyorsunuz.

“Rekor kategorilerimizin çoğunun gelecekte doğrulama için ikinci bir görüşe ihtiyaç duyması muhtemeldir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir