BMW’nin Tartışmalı Tasarım Dili Markaya Yardımcı mı, Zarar mı Veriyor?

BMW’nin tasarımlarının daha avangard ve tartışmalı hale gelmesinden bu yana üç yıldan fazla bir süre geçti; bu konu, dünya çapındaki hayranlar ve müşteriler arasında önemli tartışmalara yol açtı. Bu süreç, Haziran 2020’de, olumludan çok olumsuz geri bildirimler üreten yeni ve büyük bir ızgarayla donatılmış ikinci nesil 4 Serisi’nin piyasaya sürülmesiyle başladı.

Bu orta boy otomobil, BMW Concept 4’ün 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasından aylar sonra geldi. Şirkete göre üretim 4 Serisi, burundaki devasa böbrek de dahil olmak üzere konseptin tasarım ipuçlarının yüzde 80’inden fazlasını içeriyordu.

Varsayımlarımızı tamamen kamuoyunun yargısına dayandırırsak, 4 Serisi için verilen bu kararın fiyasko olacağı görülüyor. Ama durum böyle değil.

Pozitif Sayılar

Dünya genelindeki otomobil satış verileri analiz edilerek konu daha iyi anlaşılabilir. Geçtiğimiz yıl BMW, tüm pazarlarda mevcut nesil modelden yaklaşık 146.200 adet sattı. Coupe, cabrio, dört kapılı Gran Coupe ve elektrikli i4’ü de hesaba katan 4 Serisi, 2021’e kıyasla bir önceki yıla göre yüzde 87 artış kaydetti. Aslında bu, şirketin en çok satan altıncı ürünü oldu.

Alınan eleştiriler BMW tasarımcılarının daha da kutuplaştırıcı modeller sunmalarına engel olmadı. Kasım 2020’de BMW iX SUV ve onun tuhaf boyutları ortaya çıktı. 4 Serisinin geniş ızgarası çevrimiçi forumları sarsmış olabilir ancak BMW’nin ilk tamamen elektrikli SUV’u dijital kaos yarattı.

iX’in markanın o ana kadar sunduğu şeyle hiçbir ilgisi yoktu. Sorun sadece ızgaranın boyutuyla ilgili değil, aynı zamanda rakiplerinin muhafazakar şekilleri olan Audi E-Tron ve Mercedes-Benz EQC’nin de tam tersi olan aracın tamamıyla ilgiliydi.

BMW Tasarım Motor1 Numaraları

iX’e yönelik eleştiriler yağarken, alıcılardan gelen para da yağdı. iX, 2022’de dünyanın en çok satan büyük elektrikli SUV’si oldu ve E-Tron’u (şu anda Q8 E-Tron olarak adlandırılıyor) geride bırakarak dünyanın en çok satan klasik büyük SUV’leri arasında yer aldı.

7 Serisi Mücadeleler

Ancak BMW dünyasında bu pek de iyi bir haber değil. 4 Serisi ve iX, BMW ailesine görece yeni gelenler olsa da, alıcıların kutuplaştırıcı tasarımlara karşı bu kadar ön yargılı olmamaları muhtemeldir. Köklü 7 Serisinin yedinci nesli Nisan 2022’de tanıtıldı ve bu özel segmentteki müşterilerin muhafazakar tarzı göz önüne alındığında benzer bir yaklaşım bekleniyordu.

Bunun yerine BMW, çoğu kişinin 4 Serisi kadar kutuplaştırıcı bulduğu önemli ölçüde farklı bir tasarım sundu. Kalabalığın arasından sıyrılmayı ve popüler Mercedes-Benz S-Serisi’nden pazar payını yeniden kazanmayı hedefleyen BMW, yeni bir görünüm üzerinde kumar oynadı. Şimdi, piyasada bir yıl geçirdikten sonra, kumarın karşılığını vermiyor gibi görünüyor. 7 Serisi, Avrupa, ABD ve Çin’de satış açısından hâlâ S-Serisi’nin gerisinde kalıyor.

BMW Tasarım Motor1 Numaraları

Eylül 2023 itibarıyla BMW, Avrupa’da yalnızca 3.700 adet satarken, S-Serisi neredeyse 10.300 adet sattı. Amerika Birleşik Devletleri’nde S-Serisi, 7 Serisini neredeyse ikiye bir oranında geride bırakıyor. Çin’de bu oran daha da büyük: Her Bimmer için üçten fazla Merc. Aynı şey i7 ve EQS için de geçerli.

Ve Sonra XM Var

BMW XM, Eylül 2022’de piyasaya çıktı ve sıra dışı tasarımı ve özel bir performans makinesi olarak markalanan bir araca göre muazzam boyutu nedeniyle çok sayıda eleştiri topladı. Ancak pazarda yedi ay geçirdikten sonra BMW dünya çapında 4.800 adet sattı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan beşinci M modelidir. Üstelik XM, Eylül ayı sonuna kadar satışlarda Lamborghini Urus’u geride bıraktı. Cesur SUV 2.237, İtalyan süper SUV ise 1.481 alıcı buldu.

Makalenin yazarı Felipe Munoz, Otomotiv Endüstrisi Uzmanı olarak görev yapmaktadır. JATO Dinamikleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir