BMW XM’in Pikes Peak’te Çarpmasını, Takla Atmasını ve Bir Ağacı Devirmesini İzleyin

BMW, üretim SUV’u rekoru kırmayı umarak 2023 Pikes Peak Uluslararası Tırmanma yarışına XM Label Red ile gitti. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi çünkü sürücü Matt Mullins aracı bir ağaca çarptı. Otomobil üreticisi yeni bir videoda ralli hazırlıklarını anlatıyor ve çarpışmanın kabin içi görüntüsünü gösteriyor.

Kazadan önce XM, Pikes Peak’te iyi durumdaydı. Mullins, takımın hedefinin altında üç sıralama turu yaptı ve her denemede daha da hızlandı. Yarış günü dağdaki hava koşulları mükemmeldi.

Mullins’in resmi koşusu iyi görünmeye başladı. XM virajlardan geçerken oldukça fazla hız taşıyordu. Daha sonra SUV bir virajı fazla açarak yoldan çıktı. Videoda sürücünün aracı tekrar asfalta sürmeye çalıştığı görülüyor ancak yeterli zaman yok. Üç tonluk Bimmer yoldan çıkmış gibi görünüyor.

Mullins bir ağaca çarparak XM’nin yuvarlanmasına neden oldu. SUV tam bir dönüş yaptı ve tekrar tekerleklerin üzerinde kaldı. Kurtarma ekipleri olay yerine kısa sürede müdahale etti. Başlangıç ​​çizgisine döndüğümüzde BMW ekibi ve Mullins’in ailesi onun durumu hakkında endişeliydi.

Acımasız darbeye rağmen XM, kazanın ciddiyeti göz önüne alındığında o kadar da kötü görünmüyordu. Ancak yolcu tarafı ön tekerleği patladı. Hasar vardı ama yolcu hücresi sağlam kaldı. Mullins’te herhangi bir yaralanma olmadı ve ailesi onun zarar görmemiş olmasından dolayı çok heyecanlandı.

Video “Devam Edecek” mesajıyla bitiyor ve bu serinin ikinci klipi 2 Kasım’da yayınlanıyor. BMW kazayı ilk kez aktardığında bir sözcü bize şunu söyledi: “Artık odak noktamız aracın yeniden hazırlanması ve kazayı planlamak. Bu yaz daha sonra başka bir rekor denemesi.” Bu çaba bir sonraki bölümün odak noktası olabilir.

XM Label Red, BMW’nin şimdiye kadarki en güçlü üretim aracıdır. Hibrit destekli çift turbolu 4,4 litrelik V8, 738 beygir gücü ve 738 pound-feet tork üretiyor. Kırmızı vurgular pencereleri, ızgarayı ve tekerlekleri süslüyor. Fiyatlar varış ücretinden sonra 185.995 dolardan başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir