BM ajansı, Husi saldırılarının ardından Süveyş Kanalı’ndan geçen taşımacılığın neredeyse yarı yarıya azaldığını söylüyor | İş haberleri

Süveyş Kanalı’ndan geçen yük, Yemen’deki Husi isyancıların Kızıldeniz’deki kargo gemilerine saldırmaya başlamasından bu yana neredeyse yarı yarıya azaldı.

Ana nakliye hattı, Asya-Pasifik bölgesindeki üreticileri ve Batı pazarlarını birbirine bağlıyor ve daha uzun olan alternatif güzergahlar, gecikmelere ve maliyetlerin artmasına neden oluyor.

Filistinlileri desteklediğini söylediği İran destekli militan grubun saldırılarına yanıt olarak GazzeABD ve İngiltere’nin yürüttüğü hava saldırıları.

Orta Doğu’yu en son takip edin: UAD, İsrail’in soykırım soruşturmasıyla karşı karşıya kalacağına karar verdi

Gelişmekte olan ülkeleri küresel ticarette destekleyen UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), son iki ayda kanalı kullanan gemi sayısının yüzde 39 oranında düştüğünü, bunun da navlun tonajında ​​yüzde 45’lik bir düşüşe yol açtığını söyledi.

Ajansın ticaret lojistiği başkanı Jan Hoffmann, Rusya’nın Ukrayna’yı ve Panama Kanalı’nı işgal etmesinin ardından artık üç önemli küresel ticaret yolunun kesintiye uğradığını söyledi; burada kuraklıktan kaynaklanan düşük su seviyeleri, geçen ay nakliyenin yıllık %36 azalması anlamına geliyordu. ve iki yıl öncesine göre %62.

Şöyle dedi: “Çok endişeliyiz. Gecikmeler, daha yüksek maliyetler, daha yüksek sera gazı emisyonları görüyoruz.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:00

Hava saldırıları ‘açık mesaj’ veriyor

Gemilerin daha uzun rotalar seçmesi ve dolambaçlı yolları telafi etmek için daha hızlı seyahat etmesi nedeniyle kirliliğin arttığını söyledi.

Süveyş Kanalı küresel ticaretin %12-15’ini, konteyner trafiğinin ise %25-30’unu gerçekleştiriyor.

Kanaldan yapılan konteyner sevkiyatları, Aralık başından itibaren 19 Ocak’a kadar olan haftada %82 düşüş gösterdi.

Spot konteyner oranları, 500$’lık (392 £) haftalık en keskin artışını kaydetti; bu durum, yalnızca Asya’dan Avrupa’ya yapılan sevkiyatları değil, aynı zamanda Süveyş dışından ABD’nin batı kıyısına giden rotayı da etkiledi.

Devamını oku:
Dünya mahkemesi Gazze’de ateşkes emrini vermekten vazgeçti
Husiler kimlerdir?

Ancak oranlar hala en yüksek seviyenin yarısı civarındaydı. COVID-19 pandemi.

Bay Hoffmann, gıda fiyatlarının etkiyi hissedebileceğini belirterek, Ukrayna’daki savaştan bu yana görülen artışların yaklaşık yarısının artan nakliye maliyetlerinden kaynaklandığını, ancak gelişmiş ülkelerdeki tüketicilerin etkiyi görmesinin biraz zaman alabileceğini söyledi.

Şöyle dedi: “Bu yüksek navlun oranlarının tüketicilere aktarılması bir yıla kadar zaman alıyor… ta ki… onları gerçekten mağazada, Ikea, Walmart veya benzeri bir mağaza olursa olsun görebilinceye kadar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir