Bizi uyanık tutan gizemli uğultu | Uyumak

Bir uğultu sadece Omagh’ta duyulmuyor (“Bu biraz gizemli”: Omagh’ın uğultusuna ne sebep oluyor?, 21 Kasım). Derby’de birkaç yıldır düşük frekanslı bir uğultu olduğunun farkındayım. Geceleri ve kışın çok daha fazla fark edilir, ancak yalnızca yatakta yatarken rahatsız edicidir – muhtemelen yerden iletilen bir titreşim olabileceği için, en kötü durumda kulak zarında işitme ve hissetme arasındaki sınırdadır.

Eskiden vites ile boş arasında değişen bir mekanizma gibi iki tonlu ayırt edici bir sesti, ancak son birkaç yılda bu tek bir derin uğultu tonuna dönüştü. Dalga biçimi bazı yerlerde odayla rezonans frekansına çarpıyor gibi görünüyor, bu da uğultu bazı evlerde diğerlerinden daha belirgin olmasının nedeni olabilir. Uykuyu önleme eşiğinin hemen altında olduğunu düşünüyorum, ancak uykusuzluğa eğilimi olan herkes için durum daha kötü olabilir.
Paul Birchall
Derbi

Uğultu gizemini çözmek için Madame Bovary’yi okuyun; emekli bir gümrük memuru torna tezgahında durmadan peçete halkaları çeviriyor.
Keith Barnes
Frome, Somerset

Guardian okurlarıyla paylaşmak istediğiniz bir fotoğrafınız mı var? Eğer öyleyse lütfen yüklemek için buraya tıklayın. Bir seçki sitemizde yayınlanacaktır. Okuyucuların en iyi fotoğrafları galerilerde ve Cumartesi günü mektuplarımız basılı baskıda yayıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir